AutoCAD Nedir? – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

AutoCAD Nedir? – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

24 Temmuz 2022 Autocad nasıl öğrenilir Autocad Nedir Ne İşe Yarar AutoCAD öğrenci 0

AutoCAD Nedir?

AutoCAD 2002, aşağıda listelenenler de dahil olmak üzere birçok yeni ve geliştirilmiş özelliğe sahiptir.

Gerçek ilişkisel boyutlandırma
AutoCAD artık geometriye dayalı ilişkisel boyutlandırmayı ve uzay-ötesi boyutlandırmayı destekleyerek, (a) boyut ölçeklerini hesaplamayı ve (b) özel açıklama katmanları oluşturmayı ortadan kaldıran yeni bir boyutlandırma yöntemi sağlar.

Yeni metin özellikleri
Birkaç yeni metin yardımcı programı, gelişmiş bir yazım denetleyicisi, metin ölçekleme, metin yaslama ve model alanı ile kağıt alanı arasındaki metni eşleştirmeyi içerir. Yazım denetleyicisi, blok tanımlarına dahil edilen tüm metin nesnelerini destekler.

CAD standartları
Katmanlar ve metin stilleri gibi bir dizi ortak özelliğin tanımlanmasına izin verin. Bu, çok sayıda kullanıcı bir çizime katkıda bulunduğunda çizimleri yorumlamada tutarlılık sağlar.

Tasarım XML’si
Web üzerinden geometrik model bilgilerinin verimli bir şekilde iletilmesi için bir yapı tanımlar. Bu, AutoCAD 2002’nin gelişmiş bir özelliğidir.

Katman çevirmeni
Geçerli çizimdeki katmanların, başka bir çizimdeki veya CAD standart dosyalarındaki katmanlarla eşleşecek şekilde değiştirilmesine izin verir.

Özellik yöneticisini engelle
Blok tanımlarındaki öznitelik verilerinin kolayca değiştirilmesine izin verir.

Gelişmiş DWF dosya formatı
DWF artık raster görüntü biçimlerini, küçük resim ve önizleme görüntülerini ve ayrıca ek görüntüleyici uygulamaları ve ürünleri için desteği desteklemektedir.

Bugün AutoCAD
Kullanıcının çizim ve şablon dosyalarını yönetmesine, sembol kitaplıkları yüklemesine, ortak çalışma için Bulletin Board’a erişmesine ve AutoDESK Point A tasarım portalına erişmesine olanak tanır.

Canlı Nesne Etkinleştiriciler
Tasarımların değerini arttırır ve çizim ile veri paylaşımı arasındaki süreyi azaltır.

AutoCAD 2002’yi Başlatma

AutoCAD 2002 başlatıldı:

a) AutoCAD 2002 simgesine çift sol tıklayarak Windows ‘Başlangıç ​​ekranından’
b) Windows görev çubuğu sırasını seçerek: Start-Programs-AutoCAD 2002-AutoCAD 2002

Başlık çubuğu

Başlık çubuğu ekranın üst kısmında yer alır ve AutoCAD 2002 simgesini, AutoCAD Sürüm sürümünü ve mevcut çizim adını görüntüler.

Windows düğmeleri

Windows düğmeleri, başlık çubuğunun sağına yerleştirilmiştir ve şunlardır:

a) sol düğme: ekranı simge durumuna küçültme
b) orta düğme: ekranı büyüt
c) sağ düğme: mevcut uygulamayı kapatın.

Menü çubuğu

Menü çubuğu, varsayılan AutoCAD menü başlıklarını görüntüler. Fareyi menü çubuğu alanına hareket ettirerek, imleç artı işaretleri bir seçim okuna dönüşür ve herhangi bir başlığa sol tıklama ile ilgili ‘açılır’ menü görüntülenecektir. Tam menü çubuğu başlıkları şunlardır:

Menü çubuğu notları

1 ‘…’ görüntüleyen açılır menü öğeleri, öğe seçildiğinde, yani sol tıklandığında bir ekran diyalog kutusuyla sonuçlanır
2 􏰇 görüntülenen açılır menü öğeleri, seçildiğinde başka bir menüyle sonuçlanır. Bu, kademeli menü etkisi olarak adlandırılır.
BOLD tipindeki 3 menü öğesi seçim için kullanılabilir.
4 GRİ türdeki menü öğeleri seçim için kullanılamaz.
5 Menü çubuğu ve açılır menü öğeleri fare ile veya altı çizili harfli Alt tuşu kullanılarak seçilebilir (seçilebilir), örn.
a) M ile Alt, Değiştir açılır menüsünü etkinleştirir
b) ardından Y ile Alt, Kopyala komutunu etkinleştirir.
6 Belirli öğeler, bir harf veya sayı ile kontrol (Ctrl) tuşu kullanılarak etkinleştirilebilir. En yaygın öğeler şunlardır:
a) Ctrl N ile b) Ctrl O ile c) Ctrl S ile d) Ctrl P ile e) Ctrl 1 ile
– Yeni çizim
– Çizimi aç
– Çizimi kaydet
– Arsa çizimi
– Özellikler iletişim kutusu.
7 Öğeler genellikle menü çubuğundan fare ile seçilecektir.


Autocad Nedir Ne İşe Yarar
Autocad nasıl öğrenilir
AutoCAD öğrenci
AutoCAD çizim örnekleri
AutoCAD Sistem Gereksinimleri
AutoCAD Fiyat
Autocad hangi mesleklerde kullanılır
AutoCAD


Standart araç çubuğu

Standart araç çubuğu normalde menü çubuğunun altında konumlandırılır ve kullanıcının Yeni, Aç, Kaydet, Yazdır vb. dahil 30 düğme simgesi seçimine erişmesine izin verir. İmleç seçme okunu bir simgenin üzerine getirerek ve ‘yaklaşık bir saniyeliğine bırakarak’, simge adı sarı renkte görüntülenecektir (varsayılan). Standart araç çubuğu, kullanıcı tarafından istenirse ekranda herhangi bir yere yerleştirilebilir veya ‘kapatılabilir’.

Nesne Özellikleri araç çubuğu

Normalde Standart araç çubuğunun altında konumlandırılan bu, yedi düğme simgesi seçimine daha izin verir. Bu araç çubuğundaki simgeler, Nesnenin Katmanını Geçerli Yap, Katmanlar, Katman Kontrolü, Önceki Katman, Renk Kontrolü, Çizgi Tipi kontrolü ve Çizgi Kalınlığı Kontrolüdür.

Windows Görev Çubuğu

Bu, ekranın alt kısmındadır ve şunu görüntüler:

a) Windows ‘Başlat düğmesi’ ve simgesi
b) açılan herhangi bir uygulamanın adı, örn. AutoCAD c) saat ve ses kontrol simgesi
d) kullanıcının sistemine bağlı olarak belki başka simgeler.

Kullanıcı, ‘Başlat’a sol tıklayarak, ‘AutoCAD’in üzerinde’ çalıştırılabilen diğer Programlara, yani çoklu görevlere erişebilir.

Durum çubuğu

Windows görev çubuğunun üzerinde konumlanan durum çubuğu, kullanıcıya faydalı bilgiler verir:

a) ekrandaki imleç X, Y ve Z koordinatları solda
b) çizim yardımı düğmeleri, örn. SNAP, GRID, ORTO, POLAR, OSNAP, OTRACK, LWT
c) MODEL/KAĞIT boşluk geçişi

Komut istemi pencere alanı

Komut istemi alanı, kullanıcının AutoCAD 2002 ile “iletişim kurduğu” yerdir:

a) bir komut, ör. SATIR, KOPYALAMA, DİZİ
b) koordinat verileri, örn. 120,150, @15<30
c) belirli bir değer, ör. 25 yarıçapı.

Komut istemi alanı ayrıca AutoCAD tarafından kullanıcıya şu bilgileri sağlamak için kullanılır:

a) bir istem, ör. noktadan
b) bir mesaj, örneğin nesne bir kenarla kesişmiyor.

Komut alanının boyutu, çizim alanının alt kenarı yukarıya doğru ‘sürüklenerek’ büyütülebilir. Genelde iki veya üç satırlık bir komut alanım var.

Koordinat sistemi simgesi

Bu, çizim alanının sol alt köşesindeki X–Y simgesidir. Bu simge, kullanılan koordinat sistemi hakkında bilgi verir. Varsayılan ayar, başlangıç ​​noktası (0,0) çizim alanının sol alt köşesinde olan geleneksel Kartezyen sistemidir. Koordinat simgesi daha sonra ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

Çizim alanı

Bu, kullanıcının çizim sayfasıdır ve gerekli herhangi bir boyutta olabilir. Genel olarak A3 boyutlu kağıt kullanacağız, ancak çok büyük ve çok küçük çizim kağıdı boyutlarını da araştıracağız.

İmleç artı işaretleri

Ekrandaki konumu belirtmek için kullanılır ve işaretleme aygıtının hareketi durum çubuğundaki koordinatların değişmesine neden olur. Ekrandaki imlecin “boyutu”, kullanıcı tercihine göre artırılabilir veya azaltılabilir ve daha sonra tartışılacaktır.

İlk Önce Seç kutusu

Bu, normalde imleç artı işaretlerine ‘bağlı’ olan küçük kutudur. Değiştirilecek nesneleri seçmek için kullanılır ve daha sonraki bir bölümde ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

Kaydırma çubukları

Çizim alanının sağında ve altında konumlandırılır ve çizim alanını kaydırmak için kullanılır. Daha büyük boyutlu çizimler için çok kullanışlıdırlar ve gerekmedikçe “kapatılabilirler”.

Düzen sekmeleri

Kullanıcının çizim düzenleri için model ve kağıt alanı arasında ‘geçiş yapmasına’ izin verir. Düzen sekmeleri daha sonraki bir bölümde ele alınacaktır.

Araç çubuklarını değiştirin ve çizin

Sürüm 2002, varsayılan olarak bu iki araç çubuğunu ekranın solunda görüntüler. Araç çubukları bu bölümde daha sonra tartışılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir