AutoCAD Metin Penceresi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

AutoCAD Metin Penceresi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Ocak 2023 Autocad mavi kutucuk kapatma AutoCAD Selection kapatma 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Zamanı Takip Etmek

Zaman komutu, faturalama veya analiz amacıyla bir çizim üzerinde harcanan zamanı takip etmenizi sağlar. Geçerli saati kontrol etmek ve çizimin ne zaman oluşturulduğunu ve en son ne zaman düzenlendiğini öğrenmek için Zaman komutunu da kullanabilirsiniz. AutoCAD zamanlayıcı bilgisayarınızın saatini kullandığından, Windows’ta saatin doğru ayarlandığından emin olun.

Zaman komutuna erişmek için, Komut isteminde Zaman↵ girin veya Araçlar Sorgulama Zamanı’nı seçin.Bu mesajın ilk dört satırı size o anki tarih ve saati, çizimin oluşturulduğu tarih ve saati ve çizimin en son ne zaman kaydedildiğini veya sonlandırıldığını söyler.

Beşinci satır, dosyanın açıldığı andan itibaren çizim için harcanan toplam süreyi gösterir. Bu geçen zamanlayıcı, bir kat planındaki tüm duvarların genişliğini değiştirmek veya bir makine parçasını yeniden tasarlamak gibi belirli bir etkinliği zamanlamanıza olanak tanır. Son satır size bir sonraki otomatik kaydetmenin ne zaman olacağını söyler.

Geçen zamanlayıcıyı açıp kapatabilir ya da mesajın altında gösterilen istemde AÇIK, KAPALI veya Sıfırla girerek sıfırlayabilirsiniz. Veya Zaman komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.

Sistem Değişkenlerinden Bilgi Alma

Bu kitabın devam etmekte olan stüdyo apartman inşa etme öğreticisi üzerinde çalışıyorsanız, bir komutla bağlantılı olarak bir sistem değişkeninden ara sıra bahsedildiğini fark etmişsinizdir. Başka bir komutun ortasındayken herhangi bir sistem değişkeninin durumunu kontrol edebilir veya ayarını değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Komut isteminde bir kesme işareti (́) ve ardından sistem değişkeninin adını yazarsınız.

Örneğin, bir çizgi çizmeye başlar ve aniden imlecinizi 45° döndürmeniz gerektiğine karar verirseniz, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

1. Sonraki noktayı belirle veya [Geri al]: komut isteminde ́snapang girin.
2. SNAPANG <0> için yeni değer girin: komut isteminde yeni bir imleç açısı girin.

İmleç yeni yönündeyken Satır komutuna geri dönersiniz. AutoCAD tarafından hesaplanan son alan veya mesafe gibi bilgileri de geri çağırabilirsiniz. Alan sistem değişkeni, Alan komutunun adını kopyaladığı için, Araçlar Sorgu Kümesi Değişkenini seçmeniz ve ardından son alan hesaplamasını okumak için Alan↵ yazmanız gerekir. Ayrıca ́Setvar↵Area↵ yazabilirsiniz.

Tools Inquiry Set Variable seçeneği aynı zamanda tüm sistem değişkenlerini ve durumlarını listelemenize ve ayrıca bir soru işareti (?) girerek her bir sistem değişkenine ayrı ayrı erişmenize olanak tanır. Ardından, yıldız işareti veya soru işareti gibi joker karakterler kullanarak hangi değişkenlerin listeleneceğini belirtebilirsiniz. Örneğin, G harfi ile başlayan tüm sistem değişkenlerini listelemek için g* girebilirsiniz.

Birçok sistem değişkeni, çiziminizle ilgili ayrıntılı bilgilere doğrudan erişim sağlar. Ayrıca, çizim ve düzenleme etkinliklerinizde ince ayar yapmanıza olanak tanır. Sistem değişkenlerini tanımak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulacaksınız. Hepsini birden ezberlemeniz gerektiğini düşünmeyin; sadece mevcut olduklarının farkında olun.

İPUCU: Bu yazı dizisi boyunca kullandığınız iletişim kutusu seçeneklerinin çoğu, örneğin Seçenekler iletişim kutusundakiler, aslında sistem değişkeni ayarlarıdır.


Autocad seçim aracı ayarları
Autocad seçim penceresi
AutoCAD Selection kapatma
AutoCAD seçme komutu
Autocad mavi kutucuk kapatma
Autocad yazı arama komutu
Autocad obje seçme Sorunu
AutoCAD Komutları


Etkinliğinizin Günlüğünü Tutma

Bazen, bir AutoCAD oturumundaki etkinliğinizin kaydını tutmanız yararlı olabilir. Günlük, faaliyetlerinizin kaydını içeren bir metin dosyasıdır. Ayrıca kendinize veya başkalarına bir çizimin nasıl kurulduğuna dair notlar içerebilir. Böyle bir günlük, belirli bir komutu ne sıklıkta kullandığınızı belirlemenize yardımcı olabilir veya yaygın olarak kullanılan bir komut dizisi için bir makro oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdaki alıştırma, Günlük özelliğini kullanarak bir AutoCAD oturumunun ayrıntılı bir kaydının nasıl kaydedileceğini ve görüntüleneceğini gösterir:

1. Seçenekler iletişim kutusunu açmak için Araçlar Seçenekler’i seçin. Aç ve Kaydet sekmesine tıklayın. Yeni bir seçenekler grubu görünür.

İPUCU: Kısayol olarak, Komut isteminde sırasıyla Logfileon↵ ve Logfileoff↵ yazarak Günlük Dosyası Bakımı özelliğini hızlı bir şekilde açıp kapatabilirsiniz.

2.Dosya Güvenliği Önlemleri grubunda, Günlük Dosyasını Koru onay kutusunu ve ardından Tamam’ı tıklatın.
3. Araç Sorgulama Durumu’nu seçin.
4. Seçenekler iletişim kutusunun Aç ve Kaydet sekmesine dönün ve Günlük Dosyasını Koru seçeneğini kapatın.
5. İletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın.
6. Windows’a geçin ve Not Defteri uygulamasını veya herhangi bir metin düzenleyiciyi başlatın.
7. Metin düzenleyiciyle, burada listelenen klasörde adı Flange ile başlayan günlük dosyasını açın.

Bu dosya, Günlük Dosyası seçeneği her açıldığında Komut isteminden gelen metin verilerini depolar. Bu dosyayı görüntüleyebilmeniz için Günlük Dosyası seçeneğini kapatmanız gerekir. Windows Not Defteri’ni kullanarak günlük dosyasını görüntülemeye çalışırken, Not Defteri Aç iletişim kutusunda Dosya Türü’nü Tüm Dosyalar olarak ayarladığınızdan emin olun.

7. adımda görebileceğiniz gibi, günlük dosyasına, bazı ek sayısal değerlerle birlikte günlüğün türetildiği çizim dosyasının adı verilir. Flanş günlük dosyası standart bir metin dosyası olduğu için çalışma grubunuzun diğer üyelerine kolayca gönderebilir veya kalıcı bir kayıt için yazdırabilirsiniz.

İPUCU : Geçerli çizim için günlük dosyasını bulamazsanız, Komut isteminde günlük dosyasıadı↵ yazabilirsiniz ve AutoCAD, tam yol dahil olmak üzere dosya adını görüntüler. Günlük dosyası için varsayılan konumu değiştirmek isterseniz, Seçenekler iletişim kutusunu açın ve Dosyalar sekmesine tıklayın.

Liste kutusundaki Günlük Dosyası Konumu seçeneğinin solundaki artı işaretini tıklayın. Çizim günlük dosyasının nerede saklandığını gösteren bir liste görüntülenir. Ardından, yeni bir konumu belirtmek için bu ayarı değiştirebilirsiniz.

AutoCAD Metin Penceresinden Metin Verilerini Yakalama ve Kaydetme

Gruplar halinde çalışıyorsanız, diğer grup üyelerinin kolayca erişebileceği belirli dosyalar için durum, düzenleme zamanı ve sistem değişkenlerinin bir kaydını tutmak genellikle yararlıdır. Blok ve katman bilgilerinin kayıtlarını tutmak da uygundur, böylece bir çizime belirli bir bloğun dahil edilip edilmediğini veya normalde hangi katmanların açık veya kapalı olduğunu görebilirsiniz.

Bu tür verileri AutoCAD Metin Penceresinden yakalamak ve kaydetmek için Windows Panosu’nu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar bunun nasıl yapıldığını gösterir:

1.Ok imleciniAutoCADTextPenceresininalt kısmındakiKomut istemine getirin.
2. AutoCAD Metin Penceresinin içeriğini Panoya kopyalamak için sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Geçmişi Kopyala’yı seçin.

AutoCAD Metin Penceresinin yalnızca bir bölümünü Panoya kopyalamak istiyorsanız, aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

1. AutoCAD Metin Penceresini açmak için F2 işlev tuşuna basın.
2. I-beam metin imlecini kullanarak Panoya kopyalamak istediğiniz metni vurgulayın.
3. Sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Kopyala’yı seçin. Ayrıca AutoCAD Metin Penceresi’nin menü çubuğundan Kopyalamayı Düzenle’yi seçebilirsiniz. Vurgulanan metin Panoya kopyalanır.
4. Not Defteri’ni veya başka bir metin düzenleme uygulamasını açın ve bilgileri yapıştırın.

Bu alıştırmada metni kopyalamak için AutoCAD Metin Penceresini kullanmış olsanız da, AutoCAD penceresinin altındaki yerleşik komut satırından da kopyalayabilirsiniz.

Kısayol menüsünde dört seçenek daha görebilirsiniz: Son Komutlar, Yapıştır, CmdLine’a Yapıştır ve Seçenekler. Son Komutları Seçmek, en son komutların bir listesini görüntüler. Çoğu etkinlik için, birkaç komutu tekrar tekrar kullanırsınız; Son Komutlar seçeneği, en çok kullandığınız komutlara kısayol vererek size zaman kazandırabilir.

Yapıştır seçenekleri, Pano içeriğinin ilk satırını bir iletişim kutusunun komut satırına veya giriş kutusuna yapıştırır. Bu, tekrarlanan metin girmek veya sık kullanılan bir komutu saklamak ve almak için yararlı olabilir. Seçenekleri seçmek, Seçenekler iletişim kutusunu açar.

İPUCU: AutoCAD Metin Penceresinden Panoya kopyalanan öğeler, iletişim kutusu giriş kutularına yapıştırılabilir. Bu, katmanları, çizgi tiplerini veya diğer adlandırılmış öğeleri AutoCAD Metin Penceresinden iletişim kutularına aktarmanın hızlı bir yolu olabilir. Metni çizim alanına bile yapıştırabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir