AutoCAD Komut Dosyaları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

AutoCAD Komut Dosyaları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

18 Ekim 2022 AutoCAD komut liste AutoCAD Komutları resim AutoCAD komutları ve Kısayollar 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

AutoCAD Komut Dosyaları

Çoğu kullanıcı son birkaç yılda AutoCAD Komut Dosyalarını unuttu ve bu çok kötü çünkü komut dosyaları basit ve güçlü. Bunları her gün ağ bilgisayarlarını yönetmek, çizimleri ayarlamak ve AutoCAD’i ne kadar iyi çalıştırdıklarını görmek için bireysel iş istasyonlarını test etmek için kullanıyorum. Komut dosyaları benim kişisel sigorta poliçemdir, bazen başka birinin bilgisayarında materyal sunarken meydana gelen istenmeyen sürprizleri önlerler.

Ancak iş çizimleri güncellemeye geldiğinde, bu zavallı adamın programlama aracı daha da büyük bir etki yaratıyor. Ben başka bir şeyle meşgulken binlerce çizimi tam anlamıyla güncelleyen senaryolar yazdım. Bu bölümün son bölümünde size birkaç örnek göstereceğim. Onları bir kez gördükten sonra, kendinize ait birkaç tane düşüneceğinizi garanti ederim.

Yüklendiğinde AutoCAD için varsayılan yolu değiştirdiyseniz, bu bölümdekullanılankoddakendi yolunuzu kullanmanız gerekir.

■ Komut Dosyalarının Özellikleri
■ Komut Dosyaları Yazma ve Çalıştırma
■ Binlerce Çizimi Güncelleme

Komut Dosyalarının Özellikleri

Komut dosyaları aslında son derece hızlı daktilolardır. Bir şeyi her seferinde aynı şekilde yapmanız gerektiğinde, senaryolar yenilmez. Hatta gerçek programlama dillerine göre bir avantajları vardır: Bunları AutoCAD LT’de kullanabilirsiniz.

Komut dosyalarının birkaç özelliğiyle başlayalım:

• Komut dosyaları ASCII metin dosyalarıdır. En iyi sonuçlar için bir metin düzenleyici kullanın.
• Normalde komut istemine yazacağınız şeylerden oluşurlar, örneğin:
• Komutlar, ancak komut takma adları değil
• Yazdığınız gibi komut seçenekleri (E veya Extents, ZOOM komutu için çalışır)
• AutoCAD sistem değişkenleri
• Lisp kodu (AutoCAD LT kullanmıyorsanız)
• ACAD.PGP dosyasında tanımlanan ancak takma adları olmayan harici komutlar
• AutoLISP, ARX veya VBA ile tanımlanan komutlar ve işlevler
• /b anahtarı kullanılarak AutoCAD başlangıcında otomatik olarak çalıştırılabilirler.
• Bir .scr uzantısı ile kaydedilmelidirler.
• Çok sayıda çizimi güncellemek için kullanılan bir işlemin temelini oluştururlar.
• AutoLISP programlarını yükleyebilirler.
• AutoLISP programlarını çalıştırabilirler.
• SCRIPT komutunu kullanarak başka bir betiği çağırabilirler.
• Araç paletlerini açabilirler ancak bunlardan seçim yapamazlar.
• Komut adından sonra bir yaklaşık işareti koyarak bir komut dosyasının dosya yönetimi iletişim kutusu açmasını sağlayabilirsiniz.

Komut dosyalarının da birkaç sınırlaması vardır:

• Tek olası kullanıcı girişi, komut dosyasını duraklatmak ve yeniden başlatmaktır.
• Değişkenler, bir Lisp programında olduğu gibi doğrudan bir komut dosyasında tanımlanamaz, ancak değişkenleri tanımlamanız gerekiyorsa, bunu yapmak için bir komut dosyasında Lisp kodunu çalıştırabilirsiniz.
• Bir şeyler ters giderse, kullanıcı bir işlem yapana kadar bir komut dosyası durur.


AutoCAD Ders Notları
AutoCAD Ders Notları PDF
AutoCAD Komutları resimli
AutoCAD komutları ve Kısayolları
AutoCAD KISAYOLLARI PDF
AutoCAD bilinmesi Gereken komutlar
AutoCAD komut listesi
AutoCAD komutları ve sembolleri PDF


Komut Dosyaları Yazma ve Çalıştırma

Yazabiliyorsanız, komut dosyaları yazabilirsiniz. Komut dosyası, bir toplu iş dosyasının AutoCAD sürümüdür. .scr uzantılı bir ASCII metin dosyasıdır. Herhangi bir kelime işlemcide veya metin düzenleyicide bir tane oluşturabilirsiniz, ancak bir metin düzenleyici çok tercih edilir çünkü kelime işlemciler, dosyayı uygun metin biçiminde kaydetmezseniz komut dosyasına müdahale edecek kodlar ekler.

ÇİZİMLERİ ACİL GÜNCELLEME

R12’nin eski güzel günlerinde, bir mühendis merak uyandıran bir AutoCAD sorunuyla benimle iletişime geçti. Tüm çoklu çizgileri patlatması gereken bir grup DXF dosyası vardı. Çoğu, blok tanımlarında birkaç seviyenin derinliklerine yerleştirildi, bu yüzden önce EXPLODE komutunu kullanmak anlamına gelen bu seviyelerin her birini, iç içe seviyeler olduğu kadar çok kez patlatması ve ardından çoklu çizgileri patlatması gerekiyordu.

Şirket, bilgisayarda çalışan bir uygulamaya geçmeden önce çizimler bir ana bilgisayar CAD sisteminde oluşturulmuştu. Şirket tüm dosyalarını DXF formatında kaydetmiş ve ardından yeni sistemde açmıştı (AutoCAD olmadığını söylememe gerek var mı?).

Bu işe yaradı, tek bir şey dışında: Her çoklu çizgi yanlış şekildi. Şirket, yumurtalar da dahil olmak üzere her türlü ürünün nakliyesi için kullanılan kalıplanmış karton ambalajlar yaptı, bu yüzden bu şekiller kritikti.

Mühendis, çizimi AutoCAD’de açarsa, çoklu çizgileri patlatırsa ve dosyayı DWG formatında kaydederse, çizimi MicroStation’da açabileceğini ve ortaya çıkan şekillerin mükemmel olduğunu buldu. 2500’den fazla dosyası olması ve hepsinin dönüştürülmesi gerekmesi dışında harika. Her biri 10-15 dakikada, çeteleyi beğenmedi, bu yüzden daha hızlı bir çözüm arıyordu.

AutoCAD betiklerinin yardımıyla bir tane buldum. Çözüm, çok düzeyli patlamayı yapmak için bir Lisp programı gerektiriyordu ve bir toplu iş dosyası da planımın bir parçasıydı; ama o Lisp programını birden çok çizimde çalıştırabilmemin tek yolu bir komut dosyası kullanmaktı.

Bir Cuma gecesi mühendis arkadaşıma üç dosya gönderdim. Pazartesi günü, tüm çizimleri yapıldı. Yaklaşık 700 saatlik can sıkıntısından kurtulmuştu. Az önce arşiv dosyalarımda faturayı aradım. Bu sistemi geliştirmem biraz zaman almış olmalı, çünkü 1995’teki fatura hatırladığımdan biraz daha yüksek. Ama çeki üç gün sonra aldığımı hatırlıyorum.

Windows, ekran koruyucular için .scr uzantısını kullanır. AutoCAD 2006’dan önce, ilişkilendirmeyi değiştirmediyseniz, bir komut dosyasını açmak için çift tıklayamazsınız. Denerseniz, Windows bunu ekran koruyucunuz olarak atar.

Belirli bir süre işlem yapılmadığında, ekran koruyucuyu çalıştıramamakla ilgili kafa karıştırıcı bir hata mesajı alacaksınız. Araçlar ➔ Klasör Seçenekleri ➔ Dosya Türleri ➔ Yeni ➔ SCR ➔ Gelişmiş ➔ AutoCAD Komut Dosyası menü sırasını kullanarak Windows Gezgini’nde (veya herhangi bir Windows dosya yönetimi iletişim kutusunda) dosya uzantısı ilişkisini değiştirin.

Bir komut dosyası, bir .scr uzantısına sahip olduğu sürece, bir metin dosyasında bulunan bir dizi komutu otomatik olarak yürütür. Aşağıdakiler gibi herhangi bir sayıda görev için kullanabilirsiniz:

• Bir çizim oluşturun.
• Bir bilgisayarı test edin.
• Bir çizimde katmanları, metin stillerini, boyut stillerini ve diğer şeyleri ayarlayın.
• Çizime kaydedilen değişken ayarlarını değiştirin.
• Sistem kayıt defterine kaydedilen ayarları değiştirin.
• Blok niteliklerini ayıklayın.
• Slaytlar yapın ve bir slayt gösterisi çalıştırın.
• Başka bir şey yaparken sınırsız sayıda çizim dosyasını düzenleyin.

Bir komut dosyası oluşturmak ve kullanmak aşağıdaki adımları gerektirir:

1. Bir metinde, dosyada, komut isteminde yaptığınız gibi AutoCAD komutlarının bir listesini yazın. Her satıra bir komut yerleştirebilir veya komutları boşluklarla ayırabilirsiniz. Komutlar arasında veya satır sonlarında fazladan boşluk bırakmamaya dikkat edin. Bir komut dosyasındaki boşluk, yeni bir satırda olduğu gibi Enter tuşuna basmakla aynı etkiye sahiptir.
2. Dosyayı bir dosya adı ve .scr uzantısıyla kaydedin. Bu kritik. .scr uzantısı olmadan, AutoCAD, çalıştırmayı denediğinizde metin dosyasını bir komut dosyası olarak tanımaz.
3. AutoCAD’in betiği çalıştırmasını sağlayın. SCRIPT (SCR) komutunu kullanın veya Araçlar ➔ Komut Dosyasını Çalıştır’ı seçin.
Varsayılan olarak, SCRIPT komutu bir dosya yönetimi iletişim kutusu kullanır. Komut satırına seçenekler girmek istiyorsanız, önce FILEDIA’yı 0’a ayarlayarak Dosya iletişim kutusunu kapatın. Bu şekilde komutun nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Bir komut dosyasından SCRIPT komutunu çalıştırırsanız, iletişim kutusu açılmaz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir