Arama Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Arama Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

26 Ocak 2023 AutoCAD toplu yazı değiştirmek AutoCAD yazı arama komutu 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Arama Seçenekleri

Önceki örnekte gördüğünüz gibi, Ara iletişim kutusu bir dizi çizimde gömülü olan öğeleri bulmanıza yardımcı olabilir. Alıştırmada bir blok aradınız, ancak nitelik verileri ve metin dahil olmak üzere herhangi bir adlandırılmış çizim bileşenini arayabilirsiniz.

Örneğin, çizimlerinizde ABC İmalat Şirketi adını içeren tüm nitelikleri bulmak istiyorsanız, bunu DesignCenter Arama iletişim kutusuyla yapabilirsiniz. Özelliklerinin bir özetini gösterir. Ara açılır listesinden Çizimler’i seçtiğinizde, açıklandığı gibi Ara iletişim kutusunda bir dizi ek sekme görürsünüz.

Ekleme Sırasında Blokları Otomatik Ölçeklendirme

DesignCenter’ı kullanarak bir blok bulduktan sonra, bloğu tıklayıp açık çiziminize sürükleyebilirsiniz. Aşağıdaki alıştırmada, bunu yapacaksınız, ancak hafif bir değişiklikle.

Bulduğunuz blok santimetre cinsinden çizilmiştir, ancak Kitchen2-metric bloğunu Imperial ölçüm sisteminde oluşturulmuş 12c-unit.dwg adlı bir çizime ekleyeceksiniz. Kitchen2-metric bloğunu 12c-unit.dwg’ye eklerseniz, mutfak 12c-unit.dwg için olması gerekenden tam olarak 2,54 kat daha büyük olur.

Ancak göreceğiniz gibi, DesignCenter ölçekleme işini sizin yerinize halleder. Bu adımları takip et:

1. Henüz yüklemediyseniz, AutoCAD’de 12c-unit.dwg örnek çiziminin yüklendiğinden emin olun. Bunu yapmak için DesignCenter’ı geçici olarak kapatabilirsiniz.
2. DesignCenter’a geri döndüğünüzde, Kitchen2-metric bloğuna tıklayın ve Palet görünümünden AutoCAD’deki 12c-unit.dwg penceresine sürükleyin. Mutfak uygun ölçekte görünür.
3. DesignCenter’ın Kitchen2-metrik bloğunun ölçeğini gerçekten ayarladığını görmek için, 12c-birim penceresinde bloka tıklayın ve ardından sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
4. Geometri kategorisinde X Ölçeği, Y Ölçeği ve Z Ölçeği ayarlarını kontrol edin. Ölçek faktörü olarak 1 yerine .3937 gösterdiğine dikkat edin.
5. Özellikler paletini inceledikten sonra kapatın.

Sürükle-Bırak Ölçeği açılır listesinin altındaki Çizim Birimleri iletişim kutusunda çizimin ayarlandığı birimlerin türünü belirleme fırsatınız olduğunu hatırlayabilirsiniz. Design-Center, blokları DesignCenter’dan açık bir çizime sürükleyip bıraktığınızda bu bilgiyi kullanır.

Bu, DesignCenter’ın metrik olarak çizilen bir bloğu Imperial formatında çizilen bir çizime doğru şekilde ölçeklemesini sağlar. Aynı seçenek Blok Tanımı iletişim kutusunda da sunulur.

Bloklar, Palet görünümünden tıklayıp sürükleyebileceğiniz tek çizim bileşeni türü değildir. Çizgi tipleri, düzenler, boyut stilleri ve metin stillerinin tümü, DesignCenter’ın Palet görünümü aracılığıyla bilgisayarınızdaki veya ağınızdaki dosyalardan içe aktarılabilir.

Açık Dosyalar Arasında Veri Alışverişi

Sabit diskinizde depolanan bir dosyadan bir bloğu nasıl çıkarabileceğinizi ve onu açık bir çizime nasıl yerleştirebileceğinizi gördünüz, ancak bir açık çizimden başka bir açık çizime bir blok kopyalamak isterseniz ne olur? Ağaç görünümünün verileri görüntüleme şeklini, yalnızca AutoCAD’de yüklenen dosyaları gösterecek şekilde değiştirirsiniz.

Aşağıdaki alıştırma bunun nasıl çalıştığını göstermektedir:

1. AutoCAD’de 12c-unit.dwg dosyasının hala açık olduğundan emin olun; ardından, 12c-unit-metric.dwg dosyasını açın.
2. DesignCenter’da, Ağaç görünümünün üzerindeki Teknik Resimleri Aç sekmesine tıklayın. Ağaç görünümü, yalnızca açık olan çizimleri gösterecek şekilde değişir.
3. Ağaç görünümünde 12c-unit.dwg dosya adının solundaki artı işaretine (+) tıklayın. Liste, 12c-unit.dwg’deki bileşenleri gösterecek şekilde genişler.
4. Ağaç görünümünde Bloklar’a tıklayın. Palet görünümü, 12c-unit.dwg’de bulunan blokların bir listesini gösterecek şekilde değişir.
5. Palet görünümünde Mutfak bloğunu bulun.
6. Kitchen’a tıklayın ve Palet görünümünden AutoCAD’deki açık 12b-unit-metric.dwg çizimine sürükleyin. Blok imleçle birlikte hareket eder. Bir kez daha, DesignCenter bloğu otomatik olarak uygun boyuta ölçeklendirdi, bu sefer Imperial’den metrik boyuta.
7. Mutfak bloğunu yerleştirmek için çizimde herhangi bir yere tıklayın.

Bu örnekte, açık bir çizimden başka bir çizime bir blok eklediniz. Ekle iletişim kutusunu kullanmayı tercih ederseniz, 6. adımda blok adına sağ tıklayıp Blok Ekle’yi seçebilirsiniz. Ekleme noktası, ölçekleme ve döndürme seçeneklerini ayarlayabileceğiniz Ekle iletişim kutusu açılır.


AutoCAD yazı arama komutu
AutoCAD find komutu
AutoCAD find komutu kısayolu
AutoCAD toplu yazı değiştirme
Autocad find komutu çalışmıyor
AutoCAD Komutları
AutoCAD FIND
AutoCAD find and replace


Tıpkı çizimlerde olduğu gibi, Palet görünümünün altında bloklar için bir ön izleme ve açıklayıcı metin görebilirsiniz. Bir bloğu ilk oluşturduğunuzda blokla birlikte bir önizleme simgesi kaydetme seçeneğiniz vardı. Önizleme simgesinin gerçekten yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Önizleme simgesi, çizim dosyalarınıza göz atmak için DesignCenter’ı kullandığınızda bloğun nasıl göründüğünü görme şansı verir. Önizleme simgesini kaydetmezseniz, önceki Palet görünümünde görüntülenen aynı blok simgesini görürsünüz.

Bloğu oluşturduğunuzda metin açıklamasını da ekleyebilirsiniz. Bloğu kaydetmeden önce, Blok Tanımı iletişim kutusunun Açıklama giriş kutusuna bir açıklama girin.

DesignCenter ile kullanılacak eski çizim dosyalarını güncelliyorsanız, Çizim araç çubuğundaki Blok Yap aracını kullanarak bloklara metin açıklamaları ekleyebilirsiniz.

Blok Yap aracını tıklayın ve ardından Blok Tanımı iletişim kutusunda, Ad açılır listesinden bir bloğun adını seçin. Bu blok için istediğiniz açıklamayı, Blok Tanımı iletişim kutusunun alt kısmındaki Açıklama giriş kutusuna girin. İşiniz bittiğinde Tamam’ı tıklayın.

Belirli Dosyaları DesignCenter’a Yükleme

Ağaç görünümü ve Palet görünümü aracılığıyla dosyaları nasıl bulabileceğinizi gördünüz. Çalışmak istediğiniz dosyanın adını ve konumunu zaten biliyorsanız, dosyaları DesignCenter’da açmak için bir dosya iletişim kutusu kullanabilirsiniz.

Dosya Aç’ı seçmek yerine, Yükle iletişim kutusunu açmak için DesignCenter araç çubuğundaki Yükle aracını kullanırsınız. Bu, bilgisayarınızdaki veya ağınızdaki dosyaları aramanıza izin veren standart bir dosya iletişim kutusudur.

Yakın zamanda açtığınız bir dosyayı DesignCenter’da açmak isterseniz, Ağaç görünümünün hemen üzerindeki Geçmiş sekmesini kullanabilirsiniz. Ağaç görünümü kapanır ve üzerinde çalıştığınız en son dosyaların bir listesini görürsünüz.

DesignCenter Online’dan Sembolleri İndirme

Bilgisayarınızdan veya ağınızdan dosya ve bloklar almanın yanı sıra, sembolleri doğrudan Autodesk’in DesignCenter Online web sitesinden de indirebilirsiniz. Bu seçenek, çeşitli disiplinler için binlerce kullanıma hazır sembol sunar.

Bu adımları takip edin:

1. İnternete bağlanın.
2.Treeview’in üzerinde görünen DCOnline sekmesine tıklayın. TheDesignCenterOnlinessembol kedisi-
ağaç görünümünde görünürler ve Palet görünümü aynı kategorileri bir metin görünümünde gösterir.
3. Bir dizi alt kategoriyi görüntülemek için paneldeki 2B Mimari listesini sola doğru genişletin.
4. Banyolar kategorisini genişletin ve ardından Küvetler’e tıklayın. Palet görünümünde bir küvet seti görüntülenir.
5. Küvetlerden birine tıklayın. i-bırakma simgesi belirir.
6. Gösterge panelinde sembolün açıklamasıyla birlikte büyütülmüş önizlemesini görüntülemek için bir küveti tıklayın.
7. Bir sembole tıklayın ve mevcut açık çizime sürükleyin. i-drop imleci çizimde görünür. Fare düğmesini bıraktığınızda, imleçte simgesi görünür ve bir ekleme noktası seçmenizi bekler.
8. Sembolü yerleştirmek için bir konuma tıklayın.
9. DesignCenter Online’ın açılış sayfasına dönmek için, Ağaç görünümünün üst kısmındaki DesignCenter Online öğesine tıklayın.

DesignCenter Online bir web sitesi olduğundan, AutoCAD sembolleri çiziminize getirmek için i-drop özelliğini kullanır. Gördüğünüz gibi, sembollerin listesi oldukça kapsamlıdır. Sembollerin çoğu, genişletilmiş sembol kitaplıkları sunan üçüncü taraf satıcılardan alınan örneklerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir