Ana Etkiler– SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Ana Etkiler– SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Aralık 2021 Anova testi hangi durumlarda kullanılır Çoklu karşılaştırma testleri nelerdir? Varyans analizi nasıl yapılır? 0
Optimum Bölme Çıkışı – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

Başka Bir Örnek

Ana etkileri ve etkileşimleri daha iyi anlama girişimimizde iki faktörden bağımsız ANOVA ölçümlerini inceleyelim. Bu sonraki veri seti, küçük gruplar halinde çalışan bireylerin dinamiklerini anlamakla ilgilenen Dr. Bonnie Klentz tarafından yürütülen bir çalışmadan gelmektedir. Daha spesifik olarak, insanların bir görevdeki diğer grup üyelerinin çıktılarını doğru bir şekilde algılayıp algılayamayacaklarını araştırmak istedi.

Önemli olabileceğini düşündüğü iki değişken, çalışma grubunun büyüklüğü ve katılımcının cinsiyetiydi. Bu iki bağımsız değişken çalışmadaki dört grubu oluşturmuştur: tamamı erkek grupları 2, tamamı erkek grupları 3, tamamı kadın grupları 2 ve tamamı kadın grupları 3 kişiliktir.

Bu çalışmaya katılanlardan 16 harflik bir matriste bulabildikleri kadar çok kelime bulmaları istendi (oradaki herhangi bir Boggle® hayranı için görev o oyun üzerinde modellenmiştir). Her bir kelime bulduklarında, katılımcılar bunu bir kağıda yazdılar ve masanın ortasındaki bir kutuya koydular. Katılımcılara, her grubun bulduğu toplam kelime sayısının çalışmanın sonunda sayılacağı söylendi. Katılımcıların haberi olmadan, her bir grup üyesinin kağıt boyutları farklıydı, böylece her bireyin koyduğu fiş sayısı da araştırmacı tarafından hesaplanabiliyordu.

Burada, katılımcıların iş arkadaşlarının çıktılarına ilişkin tahminlerine odaklanacağız (yani, iş arkadaşlarınızın kaç kelime bulduğunu düşünüyorsunuz?). Bu tahminin doğruluğu, bir fark puanı olarak hesaplandı – kutuya konan gerçek kağıt fişlerinin sayısı eksi kutuya konan tahmini kağıt fişlerinin sayısı. Olumlu bir fark puanı, katılımcıların iş arkadaşlarının performansını hafife aldıklarını gösterir.

Cinsiyetin, grup büyüklüğünün veya bu iki faktörün bir kombinasyonunun insanların iş arkadaşlarının performansını tahmin etme doğruluğunu etkileyip etkilemediğini öğrenelim. Bunu yapmak için Grup adlı dosyayı açın.

Genel Doğrusal Model Tek Değişkeni Analiz Et… Bağımlı Değişken olarak difnext’i ve Sabit Faktörler olarak cinsiyet ve grpsize’yi seçin. Daha önce yaptığımız gibi, Seçenekler…’e tıklayın ve Görüntüle altında Tanımlayıcı istatistikler ve Homojenlik testleri’ni seçin. Devam’a tıklayın ve ardından ana iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın.

Önce varyansın homojenliği varsayımının karşılanıp karşılanmadığını değerlendirelim. Levene testi, F istatistiğinin 2.571 değerine sahip olduğunu ve buna karşılık gelen P değeri .061 olduğunu gösteriyor. Varyansın homojenliği varsayımını ihlal ettik mi? Nasıl karar verirsin?
Bir iş arkadaşının çıktısının algılanmasını etkileyen faktörlerin veya ikisinin birleşiminin olup olmadığını bulmak için ANOVA özet tablosunu değerlendirmemiz gerekir.

Cinsiyetin temel bir etkisi var mı? Grup büyüklüğünün ana etkisi var mı? Nereden biliyorsunuz? Cinsiyete Göre Grup Boyutu etkileşimi için satırı bulun ve F istatistiğinin 4.518 değerine sahip olduğuna ve buna karşılık gelen P değeri .037 olduğuna dikkat edin. Böylece, bu test için sıfır hipotezini reddedeceğiz ve cinsiyet ile grup büyüklüğü arasında anlamlı bir etkileşim olduğu sonucuna varacağız.


Varyans analizi nasıl yapılır
ANOVA testi örnekleri
Tekrarlı ölçümlerde ANOVA SPSS
Çoklu karşılaştırma testleri nelerdir
ANOVA tablosu oluşturma
Etkileşim etkisi nedir
Etkileşim etkisi örneği
Anova testi hangi durumlarda kullanılır


Bu sonuçları göstermek için, daha önce yaptığımız gibi verilerimizin grafiğini çıkaracağız. Grafikler Grafik Oluşturucu… Çubuk’u seçin ve ilk çubuk grafik simgesini (basit) önizleme alanına çizin. Ardından difnext’i dikey eksene sürükleyin ve grpsize’ı yatay eksene sürükleyin. Gruplar/Noktalar Kimliği sekmesine tıklayın ve Sütun panelleri değişkenini seçin. Ardından cinsiyeti Panel kutusuna sürükleyin. Çubuk grafiğinize uygun bir başlık ve resim yazısı eklediğinizden emin olun.

Bu çubuk grafik, cinsiyet ve grup boyutu faktörleri arasındaki etkileşimi güzel bir şekilde gösterir. Bağımlı değişkenin, iş arkadaşlarının gerçek performansı ile katılımcıların işlerine ilişkin tahminleri arasındaki fark olduğunu hatırlayın. Bu nedenle, pozitif bir sayı, iş arkadaşının performansının hafife alındığını gösterir.

Erkeklerin iki kişilik gruplar halinde çalışırken iş arkadaşlarının performansını hafife alırken, kadınların üçlü gruplar halinde çalışırken iş arkadaşlarının performansını küçümsediğine dikkat edin. Bu nedenle, grup büyüklüğü iş arkadaşının performansını tahmin etme yeteneğini etkiledi, ancak etki erkekler ve kadınlar için farklıydı. İstatistiksel etkileşim ile kastedilen tam olarak budur – bir faktörün etkileri diğer faktörün etkilerine bağlıdır.

Bu sonuçlar size mantıklı geliyor mu? Bu bulguları nasıl açıklarsınız? Bu orijinal çalışmada, araştırmacının yalnızca grup büyüklüğü için bir ana etki öngördüğünü belirtmek ilginçtir. Spesifik olarak, iki kişilik gruplardaki katılımcıların, eşlerinin üretkenliğini üç kişilik gruplardaki katılımcılardan daha doğru tahmin edeceklerini tahmin etti.

Bu, daha büyük gruplarda katılmak için daha fazla bilgi olduğu fikrine dayanıyordu. Yukarıdaki analizimizden de bildiğimiz gibi, bu varsayımsal ana etki desteklenmedi ve bunun yerine şaşırtıcı bir etkileşim ortaya çıktı. Ve araştırmacıları veri toplamaya ve analiz etmeye devam ettiren de budur, çünkü bir sorunun yanıtı genellikle keşfedilecek başka bir soruyu gündeme getirir.

Son Bir Not

Bu oturumdaki örneklerde ortaya çıktığı gibi, sonuçlar ya önemli ana etkilerin varlığını (BP verileri) ya da önemli bir etkileşimin varlığını (Grup verileri) gösterdi, ancak hem önemli bir etkileşimin hem de önemli bir ana etkinin kombinasyonunu göstermedi. Etkileri). İki faktörlü bir ANOVA’daki F testlerinin her biri bağımsız olduğundan, bu kombinasyon kesinlikle mümkündür. Böyle bir durum ortaya çıktığında, bir etkileşim ana etkileri bozabileceğinden, yorumlamaya anlamlı etkileşimle başlamak önemlidir. Bu nedenle istatistikçiler “etkileşimler ana etkilerin yerini alır” derler.

Bu soruları yanıtlamak için bu oturumun tekniklerini kullanın. İki faktörlü ANOVA için temel varsayımları kontrol edin. Ayrıca, sonuçlarınızı açıklamaya yardımcı olacak grafikler kullanarak analizden ne çıkardığınızı açıklayın. α = .05 kullanın.

Bu veri kümesinin çeşitli fiziksel ve zihinsel stres faktörleri sırasında kan basıncını ve diğer hayati belirtileri içerdiğini hatırlayın.

1. Bir eli buzlu suya (hrcp) sokarken kalp atış hızı kişinin cinsiyeti, ebeveyn hipertansiyonu (PH) veya bu faktörlerin bazı kombinasyonları ile mi ilgili?
2. Mental aritmetik (hrma) yaparken kalp atış hızı aynı faktörlerle (cinsiyet, ebeveyn hipertansiyonu veya bunların kombinasyonu) ilişkili mi?
3. Mental aritmetik (dbpma) sırasında bir kişinin cinsiyeti, ebeveyn hipertansiyonu veya bunların kombinasyonu ile ilgili olarak diyastolik kan basıncına ne olur? Bu sonuçlar, 2’ye (SEX) 2 (PH) ANOVA’da zihinsel aritmetik (sbpma) sırasında sistolik kan basıncını kullanan bu oturumun örneğinde bulunanlarla nasıl karşılaştırılır?

Bu dosyanın küçük gruplar halinde çalışan bireylerin dinamiklerini araştıran bir çalışmanın verilerini içerdiğini hatırlayın.

4. Deneklerin gerçek üretkenliği (alttot1) çalıştıkları grubun büyüklüğü (grpsize), cinsiyetleri veya bu faktörlerin bir kombinasyonu ile mi ilgili? Başka bir deyişle, bu faktörlerden hangisi veya bunların kombinasyonu, birinin küçük bir grupta ne kadar sıkı çalıştığı konusunda bir fark yaratır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir