3D İşlevleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

3D İşlevleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

27 Ekim 2022 AutoCAD Komutları ve işlevler AutoCAD sembolleri ve Anlamlar 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

3D İşlevleri

Autodesk ilk olarak 1985’in teknolojik eski günlerinde Sürüm 2.1’e sınırlı 3D yetenekleri ekledi ve ardından sonraki sürümlerde periyodik olarak yeni 3D işlevleri tanıttı. Ancak AutoCAD 2007’ye kadar 3D kendini göstermedi. Bu sürüm, model oluşturmaya ve sunmaya adanmış çok sayıda özellikle birlikte gönderildi. AutoCAD, AutoCAD 2007’den önce bile zaten çok iyi bir modelleyiciydi, peki neden daha fazla AutoCAD kullanıcısı bundan yararlanmadı?

Üç neden vardır:

  • 3D’nin çok zor olduğuna dair yanlış bir his
  • AutoCAD’in berbat bir 3D modelleyici olduğuna dair yanlış bir algı
  • 3D modellemenin zaman ayırmaya değmediğine dair yanlış bir inanç

Bu nedenleri teker teker ele alalım. 3D modelleme öğrenmek çok mu zor? Hayır. AutoCAD’de hiçbir zaman tek bir 3B model oluşturmamış olsanız bile, bilmeniz gerekenlerin yüzde 80’ini bilirsiniz.

AutoCAD berbat bir modelleyici mi? Tabii ki değil. Bazı açılardan diğer bazı modelciler kadar iyi değil, dolayısıyla kötü rap. Bu altın standart olmayabilir, ancak Inventor, Architectural Desktop, Mechanical Desktop, VIZ, Revit ve bir sürü başka uygulamanın AutoCAD’in sahip olmadığı 3D modelleme güçleri varsa ne olur? AutoCAD için birkaç bin dolar ödediniz, neden ödediğiniz her şeyi kullanmıyorsunuz? Ve sizin için AutoCAD 3D’nin diğer yazılımların hiçbirinde olmayan bir avantajı var: aşinalık.

3D modelleme zaman ayırmaya değer mi? Kesinlikle. Kolayca öğrenilen bazı temel bilgileri anladığınız sürece, kullanışlı 3B modelleri oldukça hızlı bir şekilde üretebilirsiniz. Bu modelleri oluşturduktan sonra, bunları her türlü şey için kullanabilirsiniz: tasarım problemlerini çözmek, müşterilere hava atmak, çizim için görünümler hazırlamak, diğer programlarda kullanmak üzere dışa aktarmak, CNC üretim süreçlerini kontrol etmek vb.

■ Kısa Bir Bakış
■ Koordinat Sistemlerini Yönetme
■ Görünümleri ve Görünüm Alanlarını Yönetme
■ Model Oluşturma
■ Mevcut 2B Geometriyi Kullanma
■ Son Öneriler

Bu bölümün amacı, uzayda nasıl dolaşacağınızı, modelinizin görünümlerini nasıl yöneteceğinizi ve bir avuç 3D komutunu nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olarak sizi AutoCAD 3D ile tanıştırmaktır. Adım adım basit bir model yapacaksınız; mevcut 2B mimari cepheleri kullanarak hızlı bir perspektif çizgi çizimi oluşturmak için bir stratejiye bakacaksınız; ve INTERSECT komutuyla mekanik bir parça oluşturmak için güzel bir numara göreceksiniz.

AutoCAD 3D ile kullanışlı, profesyonel işler üreten çok sayıda kişi ve şirket sizi şaşırtabilir, hatta hayrete düşürebilir. Tamamen AutoCAD’de modellenen bazı projelere bakarak başlayalım.

Bazı Örnekler

İç görünüm, Maine devlet dairesi binasının bir görüntüsüdür. Meridith Comeau bu modeli birkaç yıl önce Portland, Maine’deki mimarlık firması SMRT için üretti. AutoCAD modelini Autodesk VIZ’e aktardı, materyaller ekledi ve inşaattan önce halka açık bir duruşmada gösterilecek bir animasyon oluşturdu. Firma, binayı kullanacak olan kamu ve devlet çalışanlarından gelen geri bildirimler sonucunda çeşitli tasarım değişiklikleri yaptı.

Günlük ev görüntüsü, Oakfield, Maine’deki Katahdin Cedar Log Homes için Paul Richardson tarafından oluşturuldu. Kendisi modellemedi: Bir tasarımcıdan gelen girdileri kullanarak her bileşenin katı bir modelini oluşturmak için AutoCAD’in modelleme yeteneklerinden yararlanan otomasyon programını yazdı. Otomasyon programı daha sonra dönüştürür.

Her parçayı seçmek, kesmek, delmek, işlemek, barkodlamak ve istiflemek için gereken CNC koduna DWG dosyası. Tüm günlük seti daha sonra, en dikkate değer versiyonu Maine’deki bir aile için Extreme Makeover Home Edition adlı televizyon programında kullanılmış olan bir evde birleştirildiği bir siteye gönderilir.

Meridith Comeau, işlenmiş bir görüntü olarak gösterilen büyük kurutma ünitesini de üretti. Metso Paper USA bu cihazı kağıt mendil endüstrisi için tasarladı. Şirket, kurutma ünitesinin benzersiz özelliklerini göstermek için modeli kullandı. O zamandan beri Metso Paper, dünya çapındaki müşteriler için bu ünitelerden birkaçını üretti. AutoCAD modelinin gizli bir görünümünü gösterir.


AutoCAD komutları kısayolları
AutoCAD Komutları
AutoCAD Komutları ve işlevleri
AutoCAD sembolleri ve Anlamları
AutoCAD Komutları resimli
AutoCAD Map 3D
Autocad Map 3D Nedir
Autocad 3d komutları


3D Model Türleri

Modelleri çeşitli şekillerde oluşturabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Tel kafes, düz yüzey ve süpürülmüş yüzey modellerine hızlıca göz atacağız, ancak bu bölümün geri kalanı katı modellemeye başlamanıza ayrılacaktır.

Tel Kafes Modelleri

AutoCAD1982’de2B çizim programı başladı. Yalnızca 3B yetenekleri pano çizimindekilerle aynıydı – 3B modellere benzeyen izometrik ve eğik çizimler. 3B’deki en eski gelişmeler, X, Y ve Z koordinatları kullanılarak çizgilerin oluşturulmasına izin verdi.

Sonuçlar bir tel kafes modeli oluşturdu – sadece kenarlar mevcuttu. Bu, teli çeşitli şekillerde bükmek gibidir: Nesneniz üç boyutlu görünür, ancak tüm kenarlar herhangi bir bakış açısından görülebilir. AutoCAD’de tel kafes modellerini çizgiler kullanarak çizerek elbette oluşturmak mümkündür, ancak bu tür modellerin çok fazla kullanımı yoktur. Ancak tel kafes, 3D modeller için hala en yaygın görüntüleme seçeneklerinden biridir.

Düz-yüzey modelleri Aflat-yüzey modeli, bir tel kafes modeli üzerinde bir kauçuğun gerdirilmesinin eşdeğeridir. Düz yüzeyler koleksiyonuna dönüştürmek için bir objenin kalınlığını değiştirebilirsiniz. Ayrıca yüzeylerle bir tel kafes modelini kaplamak için 3DFACE komutunu da kullanabilirsiniz.

Bunlar, VSCURRENT veya SHADEMODE’un 2D olmayan bir ayarı olduğunda veya HIDE komutu kullanıldığında arkalarındaki satırları engeller. Sonuç katı bir nesne gibi görünebilir, ancak değildir. Bu kullanışlı olmadığı anlamına gelmez, çünkü ona AutoCAD’de veya VIZ veya 3ds Max gibi başka bir programda materyal ekleyebilirsiniz. Ama bir katı gibi düzenlenemez.

RULESURF, TABSURF, REVSURF ve EDGESURF komutları şeklinde Eğridendirdüzenliyüzey modellemesiR10’a eklenmiştir. Hala kullanılabilirler ve bazen hızlı şekiller oluşturmak için kullanılırlar. Yüzeylere, doğrudan AutoCAD’de veya 3ds Max gibi bir program kullanılarak oluşturulabilecek malzemeler atanabilir.

Katı Modeller

3B model için en kullanışlı form katı modeldir. Katı modellerin yapılması kolaydır ve karmaşık şekiller oluşturmak için diğer katılarla birleştirilebilir. Ve gerçek dünyadaki fiziksel bir modelle mümkün olmayan tekniklerden yararlanabilirsiniz. Örneğin, karmaşık şekiller oluşturmak için aynı alanı kaplayan iki veya daha fazla modelin Boole kesişimini kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bu bölümde daha sonra göreceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir