3 Boyutlu Çizimler Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

3 Boyutlu Çizimler Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Ocak 2023 Autocad 3 Boyutlu Çizim dwg Autocad 3 boyutlu çizim pdf 0

3 Boyutlu Çizimler Oluşturma

Görünüm, varsayılan olarak bir perspektif görünüm olacak şekilde ayarlandı ve Görsel Stiller adlı yeni bir özellik, 3B nesneleri katı nesneler olarak gösterecek şekilde ayarlandı. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında çalışma alanınızın görünümünü ayarlamanıza izin veren araçlar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Şimdilik AutoCAD penceresinin sağındaki araç paletine bakalım.

3B Modelleme çalışma alanında iki palet görünür. En sağda, daha önce görmüş olduğunuz AutoCAD Araç Paletleri penceresi var; çeşitli AutoCAD araçlarına kısayollar içerir. Araç Paletleri penceresinin solunda Pano bulunur.

2D Drafting & Annotation Dashboard gibi, 3D çalışma alanı Dashboard da 3D modeller oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız tüm araçları sunar. Pano, her biri en sol kenarda bir simgeyle işaretlenmiş yedi kontrol paneline bölünmüştür. Tanıdık Katmanlar kontrol paneli, Panonun üst kısmında yer alır.

İPUCU : Araç Paletleri Panosu’nu seçerek veya Komut isteminde dashboard↵ girerek herhangi bir çalışma alanında istediğiniz zaman Panoyu açabilirsiniz.

Aşağıdaki listede diğer altı kontrol panelinin işlevi açıklanmaktadır:

3D Make 3D nesneler oluşturmak için kullanacağınız araçları içerir. Bu kontrol panelinde 3B nesneleri düzenlemek için özel olarak tasarlanmış araçlar da bulacaksınız.

Görsel Stil AutoCAD’in 3B modelinizi görüntüleme şeklini değiştiren araçlar sağlar. Çalışma alanındaki çiziminizin alıştığınızdan farklı görünmesinin sebebinin çizime farklı bir görsel stil uygulanmış olmasından daha önce bahsetmiştim. Bu kontrol panelinde beş görsel stil arasından seçim yapabilirsiniz. Bu kitapta ele alınmayan ileri düzey bir konu olmasına rağmen, kendi görsel stilinizi bile oluşturabilirsiniz.

Işık Modelinizin sunum görünümlerini oluşturmak için ışıklar eklemenizi sağlar. Ampule benzeyen nokta ışıkları veya ışığı belirli bir yöne yönlendiren spot ışıkları ayarlayabilirsiniz. Uygulamanız mimariyse, günün herhangi bir yerinde ve saatinde gölge çalışmaları yapmak için güneş ışığının doğru bir temsilini ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler 3B nesnelerinize doku oluşturmanıza ve uygulamanıza olanak tanır. Dokular, parlak metalik bir yüzeyden tuğla desenine kadar her şey olabilir. Modelinizin işlenmiş bir görünümünü oluşturmak için İşleme kontrol panelini kullandığınızda desen ortaya çıkar. Çalışma alanınızda varsayılan Gerçekçi görsel stili kullandığınızda, malzemenin kaba bir temsili de görünür.

İşleme Kullandığınız aydınlatma ve malzemelere dayalı olarak modelinizin yüksek kaliteli bir görüntüsünü oluşturmanıza olanak tanır. İşleme, işleme sürecini başlattığınızda açılan ayrı bir pencerede görünür. İşlenmiş bir görünümü TIFF veya JPEG dosyası gibi bir görüntü dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

3D Gezinme 3D modelinizde gezinmenize yardımcı olacak araçlar içerir. Perspektif bir görünüm kullanırken görüş açınızı ve görüş alanınızı değiştirmek için araçlar bulacaksınız. Perspektif görünümler ile paralel izdüşüm adı verilen izometrik stil görünümler arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu kontrol panelindeki araçlarla, modelinizde geziniyormuş gibi hareket etmenizi sağlayan ve izlenecek yol olarak bilinen bir animasyon bile oluşturabilirsiniz.

Gösterge Tablosuna ek olarak, AutoCAD penceresinin alt kısmında gösterildiği gibi birkaç ekstra araç bulunur. Bu araçları kullanmak, düzen sekmelerine ulaşmanın farklı bir yoludur. İmlecin ve UCS simgesinin farklı olduğunu da fark edeceksiniz. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında yer alan “Dinamik UCS Kullanarak 3B Olarak Dönen Nesneler” bölümünde bu özellikler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Bir sonraki bölümde, 3D Make, 3D Navigate ve Visual Style kontrol panellerini kullanarak bazı 3D şekiller oluşturma ve düzenleme konusunda ilk elden deneyim kazanacaksınız. Bu şekilde, 3B Modelleme çalışma alanında işlerin nasıl yürüdüğüne dair bir fikir edineceksiniz.


Autocad 3d komutları
AutoCAD 3D geçiş komutu
Autocad 3D çizim
Autocad 3d Çizim örnekleri dwg
Autocad 3 boyutlu çizim pdf
AutoCAD 3D MODELLEME
Autocad 3 Boyutlu Çizim dwg
Autocad 3d çizim Nasıl Yapılır


Katıları Kullanarak 3B Çizim

AutoCAD’de iki tür 3B nesneyle çalışabilirsiniz: katılar ve yüzeyler. Katı nesnelere, katı maddelermiş gibi davranabilirsiniz. Örneğin, bir kutu oluşturabilir ve ardından gösterildiği gibi kutuyu oyuyormuş gibi şekilleri kutudan çıkarabilirsiniz.

Yüzeyler ile çizgiler, yaylar veya sürekli çizgiler üzerine inşa ederek karmaşık yüzey şekilleri oluşturursunuz. Örneğin, gösterildiği gibi bir dizi eğri sürekli çizgiyi, yayları veya çizgileri hızlı bir şekilde eğri bir yüzeye dönüştürebilirsiniz.

Ardından, 3B modellemeye giriş olarak katı bir kutu oluşturmayı ve ardından üzerinde basit değişiklikler yapmayı öğreneceksiniz.

İPUCU : AutoCAD 3D ile biraz deneyiminiz varsa, yeni yüzey modelleme özelliklerinin AutoCAD’in eski sürümünde oluşturmuş olabileceğiniz yüzey nesneleri ile aynı olmadığını unutmayın.

Yeni yüzey nesneleri, katı ilkel nesnelerle etkileşime girebilir ve 3B katılara dönüştürülebilir. Hala eski tarz 3B yüzey nesneleri oluşturabilirsiniz, ancak bunların AutoCAD 2008’deki 3B yüzeylerle aynı türde nesneler olmadığını unutmayın.

Eski tip yüzeyleri yeni 3B yüzeylere, bu bölümün ilerleyen kısımlarında “Kalınlığı Olan Nesneleri 3B Katılara Dönüştürme” kenar çubuğunda açıklanan Convtosurface komutunu kullanarak dönüştürebilirsiniz.

3 Boyutlu Kutu Oluşturma

3D Make kontrol panelindeki Kutu aracını kullanarak bir kutu oluşturarak başlayın:

1. Araç Paletleri penceresini kapatın. Bu bölüm için ihtiyacınız olmayacak.
2. 3D Make kontrol panelinde Kutu aracını tıklayın.
3. Gösterilen çizimin başlangıç noktasına yakın bir noktayı tıklayın. 0,0’a yakın bir nokta seçmek için koordinat okumasını kullanabilirsiniz. Tıkladığınızda, imleci takip eden bir dikdörtgen görürsünüz.
4. Gösterildiği gibi 20,15 koordinatına yakın başka bir noktayı tıklayın. İmleci hareket ettirdikçe dikdörtgen sabitlenir ve 3B kutunun yüksekliği görünür.
5. Kutu için 4 birim yükseklik için 4↵ girin. Ayrıca kutunun yüksekliğini sabitlemek için tıklayabilirsiniz.

İPUCU : acad3D.dwt şablonunu kullanarak bir 3B model başlattığınızda, varsayılan katman 0, standart acad.dwt şablonunda kullanılan beyaz veya siyah yerine açık gri olan bir renge ayarlanır.

Model gölgeli bir görsel stil kullanılarak görüntülendiğinde 3B şekilleri net bir şekilde görebilmeniz için gri renk kullanılmıştır. acad.dwt şablonunu kullanarak bir 3B model başlatırsanız, varsayılan rengi beyaz veya siyah dışında bir renkle değiştirmek isteyebilirsiniz.

Kutuyu oluştururken üç temel adımı kullandınız. Kutunun yerini belirlemek için önce bir köşeye tıkladınız; ardından, temel boyutu oluşturmak için başka bir köşeye tıkladınız. Sonunda bir yükseklik seçtiniz. 3D Make kontrol panelinde bulunan diğer 3D katı ilkel öğelerin herhangi birini oluşturmak için benzer bir dizi adım kullanırsınız.

Örneğin, bir silindir için merkezi, ardından yarıçapı ve ardından yüksekliği seçersiniz. Bir takoz için, kutuda yaptığınız gibi iki köşe seçersiniz ve ardından yüksekliği seçersiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir