Yüzey Modelleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Yüzey Modelleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

8 Ocak 2023 AutoCAD 3D yüzey oluşturma AutoCAD Civil 3D kurulum 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Yüzey Modelleri Oluşturma

Daha önceki bir alıştırmada, bir kelebek sandalyenin koltuğunu oluşturmak için Loft komutunu kullandınız. Bu bölümde, diğer bazı kullanımlarını keşfetmek için Loft komutuna geri döneceksiniz. Bu kez, bir dizi saha kontur çizgisine dayalı olarak bir yamacın 3B modelini oluşturmak için kullanacaksınız. Ayrıca Loft komutundan oluşturulan bir yüzeyi katıyı iki parçaya bölmek için nasıl kullanabileceğinizi göreceksiniz.

UYARI: 3B modeller oluşturmak için AutoCAD’in önceki sürümlerini kullandıysanız, Loft komutuyla oluşturulan yüzeylerin Yüzeyler araç çubuğuyla oluşturulanlarla aynı olmadığını unutmayın. 3D Make kontrol panelinde Katıya Dönüştür aracının yanında bulunan Yüzeye Dönüştür aracını kullanarak bu eski kafes nesnelerini yeni yüzey nesnelerine dönüştürebilirsiniz.

1. Contur.dwg dosyasını açın.
2. 3D Make kontrol panelinde Loft aracına tıklayın.
3. Her bir kahverengi konturu sağdan sola veya soldan sağa doğru sırayla seçin. Sol uçtan veya sağ uçtan başlamanız fark etmez, ancak konturları sırayla seçmelisiniz.
4. Tüm konturları seçmeyi bitirdiğinizde ↵ tuşuna basın.
5. Bir seçenek girin [Yalnızca Kılavuzlar/Yol/Yalnızca Kesitler] <Yalnızca Kesitler>: komut isteminde ↵ tuşuna basın ve biraz bekleyin. AutoCAD, yüzeyi hesaplamak için biraz zaman gerektirir. Bunu yaptıktan sonra Loft Ayarları iletişim kutusunu ve yüzeyi görürsünüz.
6. Kurallı radyo düğmesini ve ardından Tamam’ı tıklayın. Artık yüzeyi gösterildiği gibi net bir şekilde görebilirsiniz.

Kelebek sandalye alıştırmasında, Loft komut istemindeki Kılavuzlar seçeneğini kullandınız. Bu, çatı katı şeklini ön yaydan arka yaya yönlendirmek için sürekli çizgi eğrilerini kullanmanıza izin verdi.

Bu alıştırmada, komut seçeneklerini kullanmadınız ve doğrudan Loft Ayarları iletişim kutusuna gittiniz. Adım 6’da kullandığınız Çizgili ayarı, kesitleri düz bir çizgide birleştiren bir yüzey oluşturur. Bu bölümde daha sonra bu iletişim kutusundaki seçenekler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Bir Katıyı Bir Yüzeyle Dilimlemek

Barcelona sandalye örneğinde, Kalınlaştır komutunu kullanarak bir yüzeyi katıya dönüştürdünüz. Ardından, biraz farklı bir şekilde bir katı oluşturmak için bir yüzey kullanacaksınız. Bu kez, bir katıyı iki parçaya ayırmak için yüzeyi kullanacaksınız.

Bu size bir arazi modeli olarak daha kolay okunan ve anlaşılan bir form verecektir:

1. 3D Make kontrol panelinde Extrude aracına tıklayın.
2. Ekstrüde edilecek nesneleri seçin: komut isteminde, konturların altındaki büyük dikdörtgeni seçin ve ↵ tuşuna basın. Dikdörtgen, yüksekliği imlecinizi takip eden bir kutuya dönüşür.
3.Ekstrüzyonun yüksekliğini belirtin veya [Yön/Yol/Taper açısı] <0 ́-0 ̋>: isteminde, kutunun bire benzer görünmesi için imleci yukarı hareket ettirin. Ardından, kutunun yüksekliğini sabitlemek için fareye tıklayın.

Kutu yüksekliğini yükselttiğinizde kontur yüzeyini nasıl kestiğini görebildiğinizi fark etmiş olabilirsiniz.

Ardından, kutuyu iki parçaya ayıracaksınız:

1. Genişletilmiş 3D Make kontrol panelinde Dilim aracını tıklayın.
2. Dilimlenecek nesneleri seçin: komut isteminde kutuyu seçin ve ↵ tuşuna basın.
3. Dilimleme düzleminin başlangıç noktasını belirtin veya [düzlemsel Nesne/Yüzey/Zeksen/Görünüm/XY/YZ/ZX/3 nokta] <3 nokta> isteminde, S↵ girin.
4. Bir yüzey seçin: isteminde kontur yüzeyini seçin.
5. Saklanacak katıyı seçin veya [Her İki Tarafı Koru] <Both>: komut isteminde, kutunun yüzeyin altında kalan kısmını tıklayın. Kutunun üst kısmı kaybolur ve yüzeyi bir kez daha görürsünüz.
6. Kontur yüzeyini silin. Kutu, gösterildiği gibi yüzeyin bir iziyle kalır.

3. adımda, kutuyu dilimlemek için çeşitli yöntemler sunan bir bilgi istemi gördünüz. Yüzey seçeneği, düzensiz bir şekil kullanarak kutuyu dilimlemenize izin verdi, ancak diğer seçeneklerin çoğu, bir düzlemi veya bir dizi düzlemsel nesneyi tanımlayarak bir katıyı dilimlemenize izin verdi.


AutoCAD yüzey oluşturma
AutoCAD 3D yüzey oluşturma
AutoCAD Civil 3D kurulum
Autocad 3D eğim verme
AutoCAD Civil 3D Eğitim Notları pdf
AutoCAD Civil 3D Harita Mühendisliği
Civil 3D Nedir
AutoCAD Civil 3D Nokta atma


Bir Kesimin Hacmini Bulma

İnşaat mühendislerinden sık sık duyduğum bir soru, “Hafriyat alanından toprağın hacmini nasıl bulabilirim?” Buna genellikle kesme ve doldurma işleminden kesme denir. Bunu yapmak için önce kesim şeklini oluşturmalısınız. Ardından, kesik şekil ile kontur yüzeyi arasındaki kesişimi bulmak için Müdahale komutunu kullanın.

Daha sonra AutoCAD’in sorgulama komutlarından birini kullanarak kesilen şeklin hacmini bulabilirsiniz. Aşağıdaki alıştırma bunun nasıl yapıldığını göstermektedir.

Az önce oluşturduğunuz kontur modelinin, bir yapı için dikdörtgen bir alan kazacağınız bir alanı temsil ettiğini varsayalım. Kazıya katılan toprak miktarını bulmak istiyorsunuz.

Kontur çizimine böyle bir alanı temsil eden bir dikdörtgen yerleştirilmiştir:

1. Görsel Stiller açılır listesinden 3B Tel Kafes seçeneğini seçin. Bu, kazı dikdörtgenini daha net görmenizi sağlar.
2. 3D Make kontrol panelinde Extrude aracına tıklayın.
3. Gösterilen dikdörtgeni seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.
4. Dikdörtgeni 10 ́ yüksekliğe çıkarın.

Kazı dikdörtgeni yerindeyken, kazı hacmini bulmak için Müdahale komutunu kullanabilirsiniz:

1. 3D Make kontrol panelinde Parazit Kontrolü aracına tıklayın.
2. İlk nesne kümesini seç veya [İç içe seçim/Ayarlar]: komut isteminde konturu tıklayın ve ↵ tuşuna basın.
3. İkinci nesne kümesini seç veya [İç içe seçim/ilk kümeyi kontrol et] <işaretle>: komut isteminde kutuyu seçin ve ↵ tuşuna basın. Girişim Denetimi iletişim kutusu görünür.
4. Engelleme Denetimi iletişim kutusunda, Kapatma Sırasında Oluşturulan Engelleme Nesnelerini Sil seçeneğini kapatın ve Kapat’a tıklayın.
5. Kazı alanını temsil etmek için kullandığınız kutuyu silin. Kalan şekil kazı hacmini içerir.
6. Araç Sorgulama Bölgesi/Kütle Özellikleri’ni seçin.
7. Select Objects: komut isteminde, gösterildiği gibi hafriyat katısını seçin ve ardından ↵ tuşuna basın. AutoCAD Metin Penceresi açılır ve kazı alanının özelliklerini gösterir. En üstte, seçilen katının hacmini inç küp cinsinden görürsünüz.
8. Bir dosyaya analiz yaz? [Evet/Hayır] <N>: istem, komuttan çıkmak için ↵ tuşuna basabilir veya bilgileri bir metin dosyasına kaydetmek için Y↵ girebilirsiniz.

Loft Komutunu Anlamak

Bu bölümdeki alıştırmalardan da görebileceğiniz gibi, Loft komutu, basit bir askıdan bir kontur haritasının karmaşık eğrilerine kadar hayal edebileceğiniz hemen hemen her şekli oluşturmanıza olanak tanır. Loft kesitleriniz daireler veya kapalı çokgenler gibi bir dizi kapalı nesneyse, elde edilen nesne yüzey yerine 3 boyutlu bir katıdır.

Kesitleri seçme sırası önemlidir, çünkü Loft, yüzeyi veya katıyı oluşturmak için seçim sıranızı izleyecektir. Örneğin, loftlu bir katı için kullanılan bir dizi daireyi gösterir. Daireler boyut ve yerleşim açısından aynıdır, ancak seçim sırası farklıdır.

Soldaki katı, daireleri alttan üste doğru sırayla seçerek bir kum saati şekli oluşturarak oluşturuldu. Sağdaki katı, önce aşağıdan yukarıya doğru iki büyük daire seçilerek oluşturuldu; daha küçük olan ortadaki daire en son seçildi. Bu seçim sırası, kenarları daha dikey olan içi boş bir şekil yarattı.

Seçim sırasına ek olarak, Loft komutu tarafından oluşturulan bir katının şeklini etkileyen birkaç başka ayar daha vardır. Kontur haritası örneğinde, Loft Ayarları iletişim kutusunda bir ayar seçtiniz. Bir kesit seti seçtikten sonra Yalnızca Kesit seçeneğini belirlediğinizde bu iletişim kutusu görünür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir