VERİ DOSYALARINI DÖNÜŞTÜRMEK – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

VERİ DOSYALARINI DÖNÜŞTÜRMEK – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

2 Aralık 2021 CSV dosyası indir Dahili veri Nedir Excel'de CSV dosyası açma microsoft excel programında bir hücre içerisinde "#####" hata bilgisinin görüntülenme sebebi Txt dosyasını Excel'e çevirme 0
CHAID Algoritması – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

SPSS Veri Dosyalarını Okuma

Mevcut bir SPSS veri dosyasının nasıl okunacağını göstereceğiz. Okuyucu, bu kılavuza eşlik eden verileri kullanarak takip edebilir.

Bir veri dosyasını açmak için:

1. Menü çubuğundan Dosya’ya tıklayın.
2. Dosya açılır menüsünde Aç’a tıklayın.
3. Açılan açılır menüde Veri’ye tıklayın. Bu, Şekil 1.2’de gösterildiği gibi Dosya Aç iletişim kutusunu açar.
4. Ekranın üst kısmındaki Bakın: kutusundan doğru dizini seçin.
5. Oku açmak istediğiniz veri dosyasının üzerine getirin ve üzerine tıklayın. Varsayılan olarak,
geçerli dizindeki tüm SPSS veri dosyaları (*.sav) listede görüntülenecektir. Veri dosyanız dosya adı kutusunda görünmüyorsa, istediğiniz dosyayı bulana kadar dosyalar arasında gezinmek için sol ve sağ okları kullanın. Tüm SPSS veri dosyalarının .sav uzantısına sahip olduğunu ve bunun Dosya türü penceresinde belirtildiğini unutmayın. Bir veri dosyasını açmadan önce dosya türünün doğru olduğundan emin olun. SPSS veri dosyalarını okuyorsanız ve dosya türü kutusunda “SPSS (*.sav)” yazmıyorsa, dosya türleri arasında gezinmeli ve o türü seçmelisiniz. Örneğin “football.sav” adlı dosyayı açmak için fare tuşu ile üzerine tıklayarak bu dosyanın adını vurgulayın.
6. Aç’a tıklayın. Şimdi Veri Düzenleyici penceresinde görüntülenen veri dosyasının içeriğini görmelisiniz. “football.sav” veri dosyası, Stanford Üniversitesi’nden 56 futbolcu için “boy” ve “ağırlık” olmak üzere iki değişken içerir. Değişken adları, Veri Düzenleyicinin en üstünde görüntülenir; her sütun bir değişken içerir. Veri dosyasındaki satırlar durumlardır; bu veri dosyasında 56 vaka var.

Not: Aşağıdaki bölümlerdeki örneklerin çoğu, bu kılavuzla birlikte verilen SPSS veri dosyalarını kullanır. Yeni bir dosyaya kendi başınıza veri girmeniz gerekmedikçe, tüm prosedürler, herhangi bir hesaplama veya analize başlamadan önce SPSS veri dosyasını açtığınızı varsaymaktadır.

Metin ve Diğer Formatlardaki Veri Dosyalarını Okuma

Bir metin veri dosyasını okumak için, Veri Düzenleyici penceresindeki ana menü çubuğundan başlayın:

1. Dosya’ya tıklayın.
2. Metin Verilerini Oku’ya tıklayın.
3. Dosyayı aç iletişim kutusundan uygun dosyayı seçin ve Aç’a tıklayın.
4. Veri dosyasını okumak için Metin Alma Sihirbazı’ndaki adımları izleyin.

Veri türü, veri düzeni, içe aktarılacak durum sayısı ve eksik değerler hakkındaki soruları yanıtlamanız gerekecektir. Daha ayrıntılı bilgi için Metin İçe Aktarma Sihirbazının Yardım düğmesini kullanın.

Excel elektronik tablosu gibi bir dosyadan veri açmak için Veri Düzenleyici penceresinden başlayın:

1. Dosya’ya tıklayın.
2. Aç’a ve ardından Veri’ye tıklayın.
3. Dosya türü: kutusundaki açılır dosya türleri listesinden dosya biçimini seçin.
4. Uygun dizini ve dosyayı seçin.
5. Aç’a tıklayın.


Excel’de CSV dosyası açma
Not defterini Excel’e Çevirme
txt dosyasını excel’e çevirme makrosu
Txt dosyasını Excel’e çevirme
microsoft excel programında bir hücre içerisinde “#####” hata bilgisinin görüntülenme sebebi
Dahili veri Nedir
CSV dosyası örneği
CSV dosyası indir


Excel, Lotus ve SYLK değişken adları dosyadan okunur ve elektronik tablonun ilk satırında görünür. Elektronik tablo değişken adları içermiyorsa, SPSS sütun harflerini kullanarak varsayılan adlar sağlar.

Veri Dosyalarını Kaydetme

Dosyalarınızı kaydetmediğiniz sürece, SPSS oturumundan çıktığınızda tüm verileriniz ve değişiklikleriniz kaybolacaktır. Bir dosyayı kaydetmek için önce Veri Düzenleyiciyi etkin pencere yapın. Sonra:

1. Menüden Dosya’ya tıklayın.
2. Dosya açılır menüsündeki seçenekler listesinden Kaydet’i seçin.
3. Kaydetme yeri: kutusunda uygun dizini seçin. Dosya adı kutusuna dosyanızın adını yazın. Varsayılan dosya türünün “.sav” uzantısında belirtildiği gibi SPSS formatı için ayarlandığına dikkat edin.
4. Kaydet’e tıklayın.

Varsayılan olarak bu, veri dosyasını bir SPSS veri dosyası olarak kaydeder. Daha önce var olan bir veri dosyasıyla çalışıyorsanız, değiştirilen veri dosyası eski dosyanın üzerine yazılacaktır. Dosyayı farklı bir adla kaydetmek için Dosya açılır menüsünden Farklı Kaydet … öğesini seçin.

Geri dönmeniz gerekmesi ihtimaline karşı orijinal verilerinizi her zaman ayrı bir dosyada korumanızın tavsiye edildiğini unutmayın.
Veri dosyasını SPSS dışında bir biçimde (örneğin Lotus, Excel, dBASE, sabit biçimli ASCII metni) kaydetmek istiyorsanız.

DEĞİŞKENLERİ VE VERİ DOSYALARINI DÖNÜŞTÜRMEK

Zaman zaman, ihtiyacınız olan hesaplamaları yapabilmeniz için veri dosyanızdaki verileri değiştirmeniz veya dönüştürmeniz gerekebilir. Verileri dönüştürmenin birçok yolu vardır. Bu bölümde yaygın olarak kullanılan üç teknik tartışılmaktadır: yeni değişkenlerin hesaplanması, değişkenlerin yeniden kodlanması ve durumların alt kümelerinin seçilmesi gerekir.

Yeni Değişkenleri Hesaplama

Veri dosyanızdaki mevcut değişkenleri birleştiren veya değiştiren yeni değişkenleri hesaplamanız gereken durumlar olabilir. Örneğin, veri dosyanız bir bebek örneği için gündüz ve gece uyku saatlerini içerebilir, ancak toplam uyku saatlerini (yani ayrı gündüz ve gece saatlerinin toplamı) incelemekle ilgileniyorsunuz.

Yeni bir değişken oluşturmak için:

1. Menü çubuğundan Dönüştür’e tıklayın.
2. Açılır menüden Hesapla’ya tıklayın. Bu, Hesaplama Değişkeni iletişim kutusunu açar.
3. Hedef Değişken kutusuna yeni değişkenin adını (yukarıdaki resimde toplam) girin. (Tür ve Etiket kutusuna tıklayarak yeni değişkenin yapısını ve biçimini açıklama seçeneğiniz de vardır.)
4. Ardından, yeni değişkeninizi hesaplamak için kullanılan bir ifade oluşturmak için bir dizi adım gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu çizimde, ilk olarak diyalog kutusunun sol tarafındaki değişken liste kutusundan gündüz değişkenini (“daysleep”) seçecek ve sağ yön okunu kullanarak bunu Sayısal İfade kutusuna taşıyacaksınız.
5. Ardından hesap makinesi panelinden “+” işaretine tıklayın. Gündüz kelimesinden sonra Sayısal İfade kutusuna bir artı işareti konduğunu fark edeceksiniz.
6. Yukarıdaki (4). adımdaki talimatları izleyerek gece değişkenini (“gece uykusu”) seçip Sayısal İfade kutusuna taşıyarak ifadeyi tamamlayın.
7. İfadeyi tamamladığınızda, Değişken Hesapla iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. Yeni değişkeniniz veri dosyanızın sonuna eklenecektir.

Hesap makinesi panelindeki (+, -, x, ÷) basit cebirsel fonksiyonlara ek olarak, mutlak değer, kesme, yuvarlak, karekök gibi birçok aritmetik fonksiyon ve toplam, ortalama, minimum ve maksimum gibi istatistiksel fonksiyonlar vardır. . Bunlar, hesap pedinin sağındaki İşlev grubu kutusunda görüntülenir. Önce, İşlev grubu penceresinde bir prosedür seçin ve ardından İşlevler ve Özel Değişkenler penceresinde belirli işlevi seçin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir