Uzamsal Analitik – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Uzamsal Analitik – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Mart 2022 jeo-uzamsal ne demek Mekansal analiz örnekleri Uzamsal Ne Demek 0
Otomatik Test Teknikleri

Sayımların Choropleth’inde Koordinatlar

Bir Choropleth of Counts haritasındaki Koordinatlar, boylam ve enlem koordinatlarını temsil eden iki sürekli değişken ve haritada gösterilen rengi temsil eden bir kategorik değişken kullanır.

Şimdi Choropleth of Counts haritasında bir Koordinat oluşturalım:

1. Grafikler ➪ Grafik Tahta Şablon Seçici’yi tıklayın.
2. Boylam değişkenini tıklayın.
3. Ctrl tuşunu basılı tutun ve Latitude değişkenini tıklayın.
4. Ctrl tuşunu basılı tutun ve Bölge değişkenini tıklayın.
İki sürekli değişken ve bir kategorik değişken seçtiniz. İki olası harita oluşturabileceğinize dikkat edin.
5. Bir Choropleth of Counts simgesindeki Koordinatlar’a tıklayın.
Ayrıntılı sekmesini kullanırken Kıtalar harita dosyasını kullandığınızdan ve enlem ve boylam değişkenlerinin doğru konumu gösterdiğinden emin olun.
6. Gösterilen haritayı görüntülemek için Tamam’a tıklayın.

Boylam ve enlem koordinatları bir haritadaki noktaları tanımlamak için kullanılır ve renk doygunluğu (burada daha koyu değerler daha yüksek değerleri temsil eder) bir haritada gösterilen değişkenlere karşılık gelen durumların sayısını temsil etmek için kullanılır. En açık renge sahip oldukları için Afrika ve Güney Amerika’da en az müşteriye sahip olduğumuzu görebiliyoruz ve Kuzey Amerika ve Avrupa, en koyu renge sahip oldukları için en çok müşteriye sahip olduğumuz kıtalar.

Referans Haritasındaki Oklar

Referans haritasındaki Oklar, başlangıç ​​ve bitiş koordinatları için dört sürekli değişken kullanır. Bu değişkenler, başlangıç ​​boylam ve enlem koordinatlarını ve bitiş boylam ve enlem koordinatlarını temsil eder. Bu tür haritalar, hastalığın yayılmasını, hareketi veya kat edilen mesafeyi göstermek için idealdir.

Şimdi son bir harita oluşturalım:

1. Grafikler ➪ Grafik Tahta Şablon Seçici’yi tıklayın.
2. Boylam değişkenini tıklayın.
3. Ctrl tuşunu basılı tutun ve Latitude değişkenini tıklayın.
4. Ctrl tuşunu basılı tutun ve hedef değişkenin Boylamını tıklayın.
5. Ctrl tuşunu basılı tutun ve hedef değişkenin Latitude’unu tıklayın.
Dört sürekli değişken seçtiniz. Oluşturabileceğiniz olası bir harita olduğuna dikkat edin. Tercih ayarlarınıza bağlı olarak değişken listesinde değişken adları veya etiketlerin göründüğünü unutmayın.
6. Referans Haritasındaki Oklar simgesine tıklayın.
Ayrıntılı sekmesinde Kıtalar harita dosyasını kullandığınızdan ve enlem ve boylam değişkenlerinin doğru konumda olduğundan emin olun.
7. Gösterilen haritayı görüntülemek için Tamam’a tıklayın.

Grafik Tablosu Şablon Seçici’nin Seçenekler sekmesi, eksik verilerin nasıl işlendiğini kontrol eder. Varsayılan olarak, liste bazında silme kullanılır. Veri kümemizde yalnızca Kuzey Amerika kökenli insanlar için bitiş koordinatlarına sahip olduğumuza dikkat edin, böylece Kuzey Amerika’daki her bir kişinin nereye seyahat ettiğini kolayca görebiliriz.

SPSS Statistics V23’te üç yeni haritalama prosedürü tanıtılmıştır: Geospatial Association Rules, Spatial Mapspec ve Spatial Temporal Tahmin. Bunlar ele alınmıştır ve burada gösterilen basit haritalama yaklaşımının doğal gelişimidir.


jeo-uzamsal ne demek
Uzamsal Ne Demek
Mekansal Analiz Nedir
Mekansal analiz örnekleri
Mekansal otokorelasyon nedir
Mekansal Analiz YÖNTEMLERİ
CBS analiz Yöntemleri
Mekansal analiz çeşitleri


Jeo Uzamsal Analitik

İşletmelerin uğraştığı verilerin çoğu, belirli bir konumla ilişkilendirilir. Birçok sorun için, olayların nerede gerçekleştiğini dahil etmek, tahminleri iyileştirebilir ve verileri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Hemen hemen tüm uzamsal veriler bir tür uzamsal bağımlılık sergiler ve bu bağımlılıktan yararlanmak, uzamsal analizin tamamıyla ilgilidir.

SPSS İstatistik Sürüm 23’e iki yeni uzamsal analitik teknik eklendi: Jeo-uzaysal Birliktelik Kuralları ve Mekânsal-Zamansal Tahmin. Her iki teknik de tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Her iki teknik de ilişkili bir X ve Y koordinatları kümesine sahip olan veya onu belirli bir harita dosyasıyla (örneğin, bir Posta kodu) ilişkilendiren bir alana sahip olan bir veri kümesi alabilir ve ardından harita konumları ve bu alanlarla ilişkili ek değişkenler.

Bu bölüm, farklı suç analizi vaka incelemelerine uygulanan her bir tekniğin bir incelemesini sağlar. Suç, belirli alanlarda yüksek oranda kümelenme eğilimindedir ve pek çok polis departmanı, bu sıcak suç noktalarını belirlemek için coğrafi analiz yapar.

Polis departmanları daha sonra sık sık bu sıcak noktalara daha fazla devriye yapmak, daha fazla trafik cezası yazmak veya yerel sorunları ve potansiyel çözümleri tartışmak için topluluk polis memurlarını topluluk üyeleriyle görüşmek gibi daha fazla kaynak kullanır. SPSS’deki yeni jeo-uzamsal analitik tekniklerin her biri, birçok polis departmanının veya diğer işletmelerin üstlendiği analiz türlerini kolaylaştırabilir.

Jeo-uzaysal Birliktelik Kuralları

Birliktelik kuralları tekniği, genellikle çok sayıda farklı öğeden oluşan bir dizi arasında, birlikte en sık meydana gelen öğeleri bulur. En yaygın örnekler, birliktelik kurallarının insanların birlikte satın aldığı en yaygın ürünleri belirlediği sepet analizidir. Bu tür bir analizin şaşırtıcı bir örneği, erkeklerin çocuk bezi ve birayı birlikte satın alma eğiliminde olmasıdır.

Örtüşmeyi, her hücrenin bir müşterinin ne bira ne de çocuk bezi satın alıp almadığını, birini veya diğerini veya her ikisini birden satın alıp almadığını tanımladığı bir çapraz tablo açısından düşünebiliriz. Yalnızca iki öğeyi incelerken örtüşmeyi görmek kolaydır, ancak birçok farklı öğeniz olduğunda görev daha karmaşık hale gelir ve ilişkilendirmeler ikiden fazla öğe arasında olabilir.

Jeo-uzaysal Birliktelik Kuralları, büyük ölçüde örtüşen kategorileri bulmak için otomatik bir prosedürdür. İlişkilendirme Kuralları algoritması, birçok farklı çapraz tablo üzerinde arama yapabilir ve kullanıcı tarafından belirlenen ölçütleri karşılayan öğe kümelerini döndürebilir.

SPSS’nin Jeo-Uzamsal Birliktelik Kuralları ile analiz biriminin bireysel bir müşteri olması yerine, analiz birimi belirli bir yerdir. Sepet analizi örneğine devam etmek için, analistin posta koduna göre mağazalar için farklı satış rakamları olduğunu söyleyin. Daha fazla bira satma eğiliminde olan posta kodları aynı zamanda daha fazla çocuk bezi satma eğiliminde midir?

Bira ve çocuk bezleri arasında bireysel düzeyde ilişki olsa bile, bu ilişkinin Posta kodu düzeyinde de var olacağını garanti etmez. (Tersi de doğrudur, toplu düzeyde bir ilişkinin bireysel düzeyde olması gerekmez; bu ekolojik yanılgı olarak bilinir.) Sepet analizi örneği için, Posta kodları arasındaki farklılıklar, farklı pazarlama stratejileri önerebilir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir