Testlerin Kalitesi

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Testlerin Kalitesi

23 Mayıs 2023 Norm dayanaklı değerlendirme nedir Ölçüt dayanaklı değerlendirme nedir 0
Adlandırma Kuralları

Testlerin Kalitesi

Bir araç yalnızca gerçek ve beklenen sonuçlar arasındaki farkları belirleyebilir (yani karşılaştırın). Bu nedenle, otomatikleştirilmiş testlerde beklenen sonuçların doğruluğunu doğrulama görevi üzerinde daha büyük bir yük vardır. Araç, aslında yalnızca beklenen sonuçlarınızla eşleştiğinde, tüm testlerinizin geçtiğini memnuniyetle size söyleyecektir.

Bu nedenle, otomatikleştirilecek testlerin kalitesinden emin olmak daha önemlidir. Test yazılımı, kalitesinden emin olmak için gözden geçirilebilir veya denetlenebilir. Muayene, en güçlü gözden geçirme tekniğidir ve test belgelerinde kullanıldığında çok etkilidir.

Test otomasyonu etkinliği artırmaz. Bir dizi testi otomatikleştirmek, onları aynı testlerin manuel olarak çalıştırılmasından daha etkili (veya örnek) yapmaz. Otomasyon sonunda testlerin verimliliğini artırabilir; yani çalıştırmanın maliyeti ve çalıştırmanın ne kadar sürdüğü. Ancak tartışıldığı gibi otomasyonun testin evrilebilirliğini olumsuz yönde etkilemesi muhtemeldir.

Test otomasyonu yazılım geliştirmeyi sınırlayabilir. Otomatik testler, manuel testlerden daha “kırılgandır”. Yazılımda görünüşte zararsız değişikliklerle bozulabilirler.

Bu çalışmada açıklanan teknikler, normalde olacağından daha az kırılgan olan otomatikleştirilmiş testler üretmenize yardımcı olacaktır, ancak bunlar, uygulama yazılımındaki değişikliklere karşı her zaman manuel testlere göre daha savunmasız olacaktır.

Otomatik testlerin kurulumu, manuel testlerden daha fazla çaba gerektirdiğinden ve bakımları için çaba gerektirdiklerinden, bu, yazılım sistemlerini veya uygulamalarını değiştirme veya geliştirme seçeneklerini kendi içinde kısıtlayabilir. Otomatikleştirilmiş test yazılımı üzerinde yüksek etkisi olan yazılım değişikliklerinin ekonomik nedenlerden dolayı önerilmesi gerekebilir.

Araçların hayal gücü yoktur. Bir araç yalnızca yazılımdır ve bu nedenle yalnızca itaatkar bir şekilde talimatları takip edebilir. Hem bir araç hem de bir test cihazı, bir dizi test senaryosunu yürütmek için talimatları izleyebilir, ancak aynı görev verilen bir insan test cihazı, bunu farklı şekilde gerçekleştirecektir.

Örneğin, test yapan bir kişiye hazırlanmış bir test prosedürünü yürütme görevi verilirse, kişi başlangıçta bu prosedürü izleyebilir ve gerçek sonuçların doğru olup olmadığını kontrol edebilir. Ancak testi yapan kişi, yazılımın beklenen sonuçlara uygun olmasına rağmen her ikisinin de yanlış olduğunu fark edebilir.


Norm dayanaklı değerlendirme nedir
Ölçüt dayanaklı değerlendirme nedir
Norm dayanaklı değerlendirme örnekleri
Yazılım test uzmanı bilmesi Gerekenler
Yazılım test Metodolojileri ve standartları
Kalite kontrol Test Soruları
%100 muayene yöntemi nedir
CMS Jant halka arz


İnsan testi yapan kişi, plandan saparak veya tercihen daha sonra test etmek için ek şeyler not ederek, testleri yapılırken geliştirmek için yaratıcılığını ve hayal gücünü kullanabilir.

İnsan test cihazlarının test araçlarından üstün olduğu başka bir yol da, bir test senaryosunun planlanan dizisinin parçası olmayan beklenmeyen olayların meydana gelmesidir.

Örneğin, bir ağ bağlantısı kesilirse ve yeniden kurulması gerekirse, bir insan test cihazı testin ortasında sorunla başa çıkacak ve gerekeni yapacaktır.

Bazen, testi yapan kişi, testin plandan saptığını bile fark etmeden bunu yapar. Ancak beklenmeyen bir olay, otomatikleştirilmiş bir testi olduğu yerde durdurabilir. Elbette, araçlar bazı olay türleriyle başa çıkacak şekilde programlanabilir, ancak astronotların keşfettiği gibi, sorunların üstesinden gelmek için insan zekası gibisi yoktur.

Test otomasyonu, test etme ile aynı şey değildir ve iyi bir test otomatikleştiricisi olmak için gereken beceriler, iyi bir test uzmanı olmak için gereken becerilerle aynı değildir.

Test, her aşamada yazılım geliştirme sürecine uymalıdır. Test senaryoları en iyi şekilde erken belirlenir ve tasarlanır (V modelinin sol tarafında), ancak yalnızca yazılım test için hazır olduktan sonra çalıştırılabilir ve karşılaştırılabilir (V modelinin sağ tarafı).

Geliştirme yaşam döngüsü boyunca her tür test etkinliği için araç desteği mevcuttur, ancak bunların hiçbiri herhangi bir test etkinliğini tamamen otomatik hale getiremez (veya yapamayacak).

Test otomasyonu büyük umut vaat ediyor ve daha sık çalıştırılan tekrarlanabilir tutarlı regresyon testleri, manuel olarak test edilmesi zor olan özelliklerin test edilmesi, kaynakların daha iyi kullanılması, testlerin yeniden kullanılması, pazara daha erken sunulması gibi önemli faydalar sağlayabilir. artan güven.

Ancak, gerçekçi olmayan beklentiler, zayıf test uygulamaları, yanlış bir güvenlik duygusu, bakım maliyetleri ve diğer teknik ve organizasyonel sorunlar dahil olmak üzere testi otomatikleştirmeye çalışırken tipik olarak birçok sorun ortaya çıkar.

Test senaryosu tasarım etkinliklerini desteklemenin yolları olsa da, testin daha bürokratik ve sıkıcı yönlerini otomatikleştirmenin genellikle daha entelektüel test etkinliklerini otomatikleştirmeye çalışmaktan daha fazla fayda sağladığını düşünüyoruz. Bu nedenle bu kitap, test senaryolarını yürütme ve sonuçları karşılaştırma test etkinliklerine odaklanır. Yazılım testini otomatikleştirerek kastettiğimiz budur.

Test otomasyonunun sınırlamaları vardır. Manuel testin yerini almaz ve manuel test, otomatik testten daha fazla kusur bulacaktır. Beklenen sonuçların doğruluğuna daha fazla güven vardır.

Test otomasyonu, test etkinliğini artırmaz ve yazılım geliştirme seçeneklerini sınırlayabilir. Test araçlarının hayal gücü yoktur ve çok esnek değildir. Ancak test otomasyonu, yazılım testinin kalitesini ve üretkenliğini önemli ölçüde artırabilir.

Daha iyisini bilmiyorsanız, testi otomatikleştirmenin en hızlı yolunun, test cihazı test etmek için oturduğunda bir yakalama yeniden yürütme aracının kayıt özelliğini açmak olduğunu düşünmek cazip gelebilir. Kayıt daha sonra araç tarafından tekrar oynatılabilir, böylece test tam olarak manuel olarak yapıldığı gibi tekrarlanır. Ne yazık ki, birçok kişi de otomasyonu test etmek için her şeyin bu olduğuna inanıyor. Bunun neden gerçeklerden uzak olduğunu göstereceğiz.

Bu bölüm, bir yakalama tekrar oynatma aracı ilk kez getirildiğinde test otomasyonunun tipik olarak nasıl geliştiğini açıklamaktadır. Örnek bir uygulama üzerinden otomasyonun başlayacağı manuel test sürecini inceliyoruz.

Test yürütme otomasyonuna normalde test doğrulama otomasyonu eşlik eder, ancak bu bile tam otomatik test rejimi açısından arzulanan çok şey bırakır. Bu, testleri otomatikleştirmenin neden testi otomatikleştirmekle aynı şey olmadığını gösterir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir