Test Otomasyonu

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Test Otomasyonu

21 Mayıs 2023 Test otomasyon araçlar Test otomasyonu Nedir 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Test Otomasyonu

Test otomasyonu, bazı test görevlerinin, manuel olarak yapılan testlerden çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Aşağıda listelenenler de dahil olmak üzere başka faydalar da vardır.

1. Mevcut (gerileme) testlerini bir programın yeni sürümünde çalıştırın. Bu, özellikle birçok programın sıklıkla değiştirildiği bir ortamda belki de en bariz görevdir. Bir dizi regresyon testini gerçekleştirmek için gereken çaba minimum düzeyde olmalıdır. Testlerin halihazırda var olduğu ve programın önceki bir sürümünde çalıştırılmak üzere otomatikleştirildiği göz önüne alındığında, testleri seçmek ve yalnızca birkaç dakikalık manuel çabayla yürütmelerini başlatmak mümkün olmalıdır.

2. Daha fazla testi daha sık çalıştırın. Otomasyonun açık bir yararı, daha kısa sürede daha fazla test çalıştırma ve dolayısıyla bunları daha sık çalıştırma olanağı sağlamasıdır. Bu da sisteme olan güveni artıracaktır. Çoğu kişi otomasyonla aynı testleri daha hızlı yapacaklarını varsayar. Aslında daha fazla test yapma eğilimindedirler ve bu testler daha sık yapılır.

3. Manuel olarak yapılması zor veya imkansız olan testleri yapın. Diyelim ki 200 kullanıcıyla çevrimiçi bir sistemin tam ölçekli canlı testini gerçekleştirmeye çalışmak imkansız olabilir, ancak 200 kullanıcıdan gelen girdi, otomatik testler kullanılarak simüle edilebilir. Son kullanıcıların otomatik olarak yeniden yürütülebilecek testleri tanımlamasını sağlayarak, kullanıcı senaryosu testleri, tüm iş uygulamasının inceliklerini anlamayan teknik personel tarafından bile herhangi bir zamanda çalıştırılabilir.

Manuel olarak test ederken, beklenen sonuçlar tipik olarak testçi tarafından görülebilen bariz şeyleri içerir. Ancak, manuel olarak doğrulanması kolay olmayan, test edilmesi gereken nitelikler vardır. Örneğin, bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) nesnesi, herhangi bir anlık çıktı üretmeyen bazı olayları tetikleyebilir. Bir test yürütme aracı, olayın tetiklenip tetiklenmediğini kontrol edebilir ve bu, bir araç kullanılmadan kontrol edilemez.

4. Kaynakların daha iyi kullanımı. Aynı test girdilerinin tekrar tekrar girilmesi gibi önemsiz ve sıkıcı görevlerin otomatikleştirilmesi, personelin moralinin artmasının yanı sıra daha fazla doğruluk sağlar ve yetenekli test uzmanlarını çalıştırılacak daha iyi test senaryoları tasarlamaya daha fazla çaba harcamak için serbest bırakır.


Yazılım test otomasyonu nedir
Test otomasyonu Nedir
Test otomasyon araçları
Test otomasyon Çeşitleri
Yazılım test Otomasyon Mühendisi
BTK Akademi Yazılım Test Otomasyonu sınav soruları
Test Otomasyon is ilanları
Yazılım test otomasyon araçları


Her zaman en iyi şekilde manuel olarak yapılan bazı testler olacaktır; manuel olarak çalıştırılacak çok daha az test varsa, test uzmanları manuel test konusunda daha iyi bir iş çıkarabilir. Aksi takdirde gece boyunca veya hafta sonu boşta kalacak olan makineler, otomatik testler yapmak için kullanılabilir.

5. Testlerin tutarlılığı ve tekrarlanabilirliği. Otomatik olarak tekrarlanan testler her seferinde aynen tekrarlanacaktır (en azından girişler öyle olacaktır; örneğin zamanlama nedeniyle çıkışlar farklılık gösterebilir). Bu, testlere manuel olarak elde edilmesi çok zor olan bir tutarlılık düzeyi sağlar.

Aynı testler, farklı donanım konfigürasyonlarında, farklı işletim sistemlerinde veya farklı veritabanlarında gerçekleştirilebilir. Bu, çok platformlu ürünler için manuel testle elde edilmesi neredeyse imkansız olan bir çapraz platform kalitesi tutarlılığı sağlar.

İyi bir otomatik test rejiminin dayatılması, hem testte hem de geliştirmede tutarlı standartlar sağlayabilir. Örneğin araç, her uygulamada veya programda aynı türde özelliğin aynı şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilir.

6. Testlerin yeniden kullanımı. Neyin test edileceğine karar vermek, testleri tasarlamak ve testleri oluşturmak için harcanan çaba, bu testlerin birçok uygulamasına dağıtılabilir. Yeniden kullanılacak testler, güvenilir olduklarından emin olmak için zaman ayırmaya değer. Bu, manuel testler için de geçerlidir, ancak otomatikleştirilmiş bir test, manuel olarak tekrarlanan aynı testten çok daha fazla tekrar kullanılabilir.

7. Pazara daha erken zaman. Bir dizi test otomatikleştirildikten sonra, manuel olarak olduğundan çok daha hızlı tekrarlanabilir, böylece test için geçen süre kısaltılabilir (geliştiricilerin kusurları düzeltme yeteneği gibi diğer faktörlere tabidir).

8. Artan güven. Kapsamlı bir otomatikleştirilmiş test setinin başarıyla yürütüldüğünü bilmek, sistem piyasaya sürüldüğünde herhangi bir hoş olmayan sürpriz olmayacağına dair daha fazla güven olabilir (çalıştırılan testlerin iyi testler olması şartıyla!).

Özetle, hem kalite hem de üretkenlikte artış sağlayan daha az çabayla daha kapsamlı testler gerçekleştirilebilir.

Test Otomasyonunun Yaygın Sorunları

Testi otomatikleştirmeye çalışırken karşılaşılabilecek bir dizi sorun vardır. Tam bir sürpriz olarak gelen sorunların üstesinden gelmek genellikle daha zordur, bu nedenle karşılaşabileceğiniz sorun türleri hakkında bir fikir sahibi olmak, kendi otomasyon rejiminizi uygulamanıza yardımcı olacaktır.

Çoğu sorunun üstesinden gelinebilir ve bu kitap, onlarla başa çıkmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Aşağıda daha yaygın sorunlardan bazılarını açıklıyoruz.

1. Gerçekçi olmayan beklentiler. Sektörümüz, herhangi bir yeni teknik çözümü benimsemesi ve mevcut tüm sorunlarımızı çözeceğini düşünmesiyle tanınır. Test araçları bir istisna değildir. Yeni bir araçla neler başarılabileceği konusunda iyimser olma eğilimi vardır. Bu çözümün şu anda yaşadığımız tüm sorunları en sonunda çözeceğini ummak insan doğasında var.

Satıcılar doğal olarak faydaları ve başarıları vurgularlar ve kalıcı faydalar elde etmek için gereken çaba miktarını hafife alabilirler. İyimserlik ve satıcılığın birlikte etkisi, gerçekçi olmayan beklentileri teşvik etmektir. Yönetim beklentileri gerçekçi değilse, araç teknik açıdan ne kadar iyi uygulanırsa uygulansın beklentileri karşılamayacaktır.

2. Zayıf test uygulaması. Test uygulaması zayıfsa, kötü organize edilmiş testlerle, az veya tutarsız belgelerle ve kusur bulmada pek iyi olmayan testlerle, testi otomatikleştirmek iyi bir fikir değildir. İlk önce testin etkinliğini artırmak, zayıf testin etkinliğini artırmaktan çok daha iyidir.

3. Otomatikleştirilmiş testlerin pek çok yeni hata bulması beklentisi. Bir testin ilk kez çalıştırıldığında bir kusur bulma olasılığı yüksektir. Bir test zaten çalıştırılmış ve başarılı olmuşsa, test değiştirilen veya yazılımın farklı bir bölümünde yapılan bir değişiklikten etkilenebilecek bir egzersiz kodu olmadıkça, aynı testi tekrar çalıştırmanın yeni bir kusur bulma olasılığı çok daha düşüktür. veya farklı bir ortamda çalıştırılıyor.

Test yürütme araçları, ‘tekrar oynatma’ araçlarıdır, yani regresyon testi araçlarıdır. Kullanımları, halihazırda çalıştırılmış olan tekrarlanan testlerdedir. Bu, yapılacak çok yararlı bir şeydir, ancak özellikle daha önce olduğu gibi aynı donanım ve yazılım ortamında çalıştırıldığında, çok sayıda yeni kusur bulması pek olası değildir.

Kusurları bulmaya yönelik iyi bir test tasarımına yönelik olsa da, kusur bulmayan testler değersiz değildir. Bir dizi testin tekrar geçtiğini bilmek, yazılımın eskisi gibi çalışmaya devam ettiği ve başka yerlerdeki değişikliklerin öngörülemeyen etkileri olmadığı konusunda güven verir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir