Tek Satır Metin İpuçları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Tek Satır Metin İpuçları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

8 Ağustos 2022 AutoCAD 2022 fiyat AutoCAD 2023 AutoCAD hızlı çizim teknikleri 0

Tek Satır Metin İpuçları

Tüm çok satırlı metinler kırıldığından, tek satırlı metnin harika verimliliğiyle asla eşleşmeyecektir. Tek satırlık metin, işi fazla telaşa mahal vermeden hızlı bir şekilde halleder.

Dinamik Metin Düzenleyici

Bu tam da burada: DTEXTED sistem değişkeni, çoğumuzu zorlu teknisyenleri mutlu edecek yeni bir seçeneğe sahiptir. Özetleyelim ve devam eden destanla herkesi yakalayalım. Auto-CAD 2006 çıkmadan önce, DTEXT ve/veya TEXT komutlarındayken çiziminizin her yerine birden çok metin dizisini kolayca yerleştirebiliyordunuz.

İlk dizeyi girdikten sonra (ve komuttan çıkmadan), fareyi başka bir konuma taşıdınız ve seçtiniz. Metin bilgi istemi yeni konuma taşındı ve daha fazla metin girebilirsiniz – çok güzel! Bu, MTEXT ile çalışmayan bir şeydir.

AutoCAD 2006 ile birlikte yeni yerinde metin düzenleyici geldi. Ne yazık ki, yeni metin düzenleyici az önce açıklanan işlevselliği bozdu – buna ne oldu? Yeni bir yerde yeni bir metin dizisi başlatmak için çizimde seçim yapmak komutu sonlandırdı! Ah, hepsinin acısı.

Eski işlevselliği geri almanın tek yolu, DTEXTED’i 0’a ayarlamaktı (esas olarak yeni metin düzenleyiciyi kapattı). DTEXTED için bize her iki dünyanın da en iyisini sunan yeni bir ayar ile AutoCAD 2007’ye girin – metin dizelerini TEXT/DTEXT komutları içinde birden çok konuma yerleştirme ve yeni metin düzenleyiciyi kullanma yeteneği. Sadece DTEXTED’i 2’ye ayarlayın. Bu, aynı komutta birçok metin dizesini devre dışı bırakmayı çok kolaylaştırır.

Metni Sığdırma

Metni bir kutuya sığdırmanız gerekirse, metin nesnesinin genişlik faktörü özelliğini ayarlayarak onu sıkıştırabilir (veya uzatabilirsiniz). Varsayılan olarak, metnin genişlik faktörü 1’dir. Bundan daha küçük olan her şey metni sıkıştırır ve 1’den büyük değerler metni uzatır. Metni bir kutuya sığdırmayı denediyseniz, metnin tam olarak istediğiniz gibi sığdırılmasıyla sonuçlanan bir genişlik faktörü değeri bulmaya çalışmak sıkıcı olabilir, bu tamamen deneme yanılmadır.

Express Tool TEXTFIT’i girin. Çalışma şekli basittir. Sadece yürütün, tek satırlı bir metin nesnesi seçin ve bir uç noktayı tıklayın. Metin, ekleme noktası ile seçtiğiniz metin sığdırma bitiş noktası arasına sığması için gerektiği gibi sıkıştırılır veya uzatılır; bu, metni bir yere sığdırmaya çalışmadan önce dikkatlice yaslayacağınız anlamına gelir. Söz konusu metin kutunun içine elle konduktan sonra, garip bir genişlik faktörü ile bırakılır, metni sığdırmak için ne gerekiyorsa. Deneme yanılma yoluyla kazanan genişlik faktörünü bulmaktan kesinlikle daha iyidir.


AutoCAD Komutları
AutoCAD Komutları PDF
AutoCAD 2023
AutoCAD Kısayollar
AutoCAD hızlı çizim teknikleri
AutoCAD PDF
AutoCAD komutları ve sembolleri
AutoCAD 2022 fiyat


Tek Satırlı Metin Formatını Yükselt

Çok satırlı metnin tek satırlı varyantlara göre üstünlüğü konusunda tamamen satıldıysanız – olması gerektiği gibi bu aracı beğeneceksiniz. Express Tool TXT2MTXT, kısaltmasının önerdiğini yapar: TEXT (ve DTEXT) nesnelerini çok geliştirilmiş MTEXT nesnesine dönüştürür.

Paragraflar için bile çizim boyunca TEXT veya DTEXT komutlarından türetilen – tek satırlık metin kullanan çizim dosyalarına rastlamak nadir değildir.

Tipik olarak bu, çizim dosyası eski olduğunda (MTEXT günlerinden önce) veya MTEXT komutunun hayranı olmayan biri tarafından çizildiğinde meydana gelir. Tek satırlık metne sözcük eklemek veya sözcüklerden sözcük çıkarmak genellikle her satırı düzenleyerek sözcükleri elle “sarmayı” içeren yeniden yapılandırma ameliyatı gerektirir.

MTEXT iletişim kutusunda paragraf metnini düzenlemek kolaydır ve sözcük kaydırmayı destekler! TXT- 2MTXT, tek satırlık metin nesnelerini seçmenizi ister ve ardından bunları sizin için büyük bir mutlu MTEXT nesnesine dönüştürür. Tek satırlık metin nesnelerini hangi sırayla seçtiğinizin bile önemi yoktur. Süper basit!

Alt Metin

MTEXT ile nasıl üst simge ve alt simge oluşturulacağını anlamaya çalışmak kafa karıştırıcı olabilir. Şapka (^) anahtardır, ancak yeterli değildir. Üst metni ve alt metni düzgün bir şekilde kontrol etmek için ayrıca anlaşılması zor Yığın Özellikleri iletişim kutusuna da erişmeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. MTEXT komutunu verin ve ekrandaki bir ekleme noktasına tıklayın.
2. Sıfır genişlik ayarlamak için W yazın ve Enter’a basın veya isterseniz genişlik ayarlamak için paragraf dikdörtgeninin karşı köşesine tıklayın. Metin Biçimlendirme araç çubuğu görünür (MTEXTED :lisped olarak ayarlanmışsa tam düzenleyiciyi kullanın).
3. Bir metin yazın, örneğin E=mc2^. Şapka karakteri, olağanüstü bir şeyin olmak üzere olduğunu gösterir.
4. Yerinde düzenleyicide hem düzeltme işaretini hem de sayıyı vurgulayın. Metin Biçimlendirme araç çubuğundaki Yığın düğmesini tıklayın. Rakam, şapka işaretinden önce geliyorsa kaldırılır veya şapka işaretinden sonra geliyorsa basılır. Bir üst simge (veya tam tersi) istediğinizde bir alt simge görürseniz, umutsuzluğa kapılmayın – yardım bir adım ötede.
5. Üst simge veya alt simge karakterini vurgulayın ve sağ tıklayın. Kısayol menüsünden Yığın Özellikleri’ni seçin.
6. Tebrikler! Zor Yığın Özellikleri iletişim kutusunu keşfettiniz.

Üst kutuda görünen metin bir üst simge olur ve Alt kutudaki metin alt simge olur. Olası üst simgeler ve alt simgeler arasında eğik çizgi veya yatay çizgi (kesirler için kullanılır) olmasını önlemek için Stil seçeneği Tolerans olmalıdır. Konum ve Metin Boyutunu ayarlayın ve Tamam’a tıklayın. MTEXT komutunu sonlandırmak için yerinde düzenleme penceresinin dışına tıklayın.

Şimdi arkanıza yaslanın ve üst simgenizi takdir edin. Einstein olurdu
gurur duymak. Umalım ki bunlardan çok fazlasına sahip değilsiniz, çünkü onları oluşturmak biraz zaman alıyor!

Pano ile Akıllı Hizalama

Adobe Illustrator’ı kullanan herkes, tek bir tıklamayla metni hizalayabilmenin ne kadar güzel olduğunu bilir. AutoCAD benzer bir şey yapabilir, ancak küçük bir manuel kopyala ve yapıştır işi yapmanızı gerektirir.

Her metin nesnesinin uzayda bir konumu vardır ve her konum bölünür ve X, Y ve Z konum bileşenleri olarak saklanır. Metin nesnelerini hizalamak, metin nesneleri arasında konum koordinatlarını kopyalayıp yapıştırmak kadar basittir. Kopyaladığınız koordinatlara göre X, Y veya Z’de hizalamayı seçin.

Tek satırlı metin nesneleri, nasıl hizalandıklarına bağlı olarak konum koordinatlarını iki farklı özellik kümesinde saklar. Bu özellik gruplarından yalnızca biri aynı anda düzenlenebilir.

Gerekçe, hizalamada önemli bir rol oynar. Metin nesnelerini hizalama noktalarından hizaladığınızı unutmayın; bunlar koordinat özelliklerinin bulduğu şeylerdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir