TARİH FORMATI – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

TARİH FORMATI – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

19 Ocak 2022 Spss iki tarih arasındaki fark SPSS öğrenme aşamaları SPSS programlama 0
Optimum Bölme Çıkışı – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

Tarihleri ​​Çağa Dönüştürmek

TARİH FORMATI

Tarih değişkenimizi içeren veri dosyasına Çalışan verileri adı verilir ve bunun bir ekran görüntüsü gösterilir. Tarihler, veri dosyasındaki bdate değişkeni ile ilişkilendirilir ve her vakanın doğum tarihini belirtir. İkinci durumda, örneğin, 23 Mayıs 1958’e karşılık gelen doğum tarihi 05/23/1958’dir. Değişken Görünüm ekranında, bdate, uygun Amerikan Tarihi 10 Karakter Genişliği biçimiyle gösterildiği gibi Tarih olarak Tür altında belirtilir. 

Tarihler (zamanın yanı sıra) IBM SPSS veri dosyalarında çeşitli biçimlerde gösterilebilir. Akılda tutulması gereken iki önemli nokta aşağıdaki gibidir:

• Değişken, veri dosyasında bir Tarih değişkeni olarak tanımlanmalıdır. Bu, Tip altındaki ikinci sütundaki bdate için Şekil 17.2’de görülebilir.
• Değişken, IBM SPSS tarafından bir tarihi temsil ettiği tanınan biçimlerden birinde olmalıdır.

Bu veri dosyasındaki bdate formatı, görüldüğü gibi American Date 10 Karakter Genişliğidir (aa/gg/yyyy). Bu biçim, her bir alan bir eğik çizgi ile ayrılmış olarak, ayı gösteren iki rakamın ardından günü gösteren iki rakamın ardından yılı gösteren dört rakamın toplam 10 karakterden (eğik çizgiler dahil) kullanıldığını gösterir.

Diğer tarih biçimlerinin örnekleri aşağıdaki gibidir:

• American Date 8 Karakter Genişliği aa/gg/yy biçimindedir; bir örnek 05/23/58’dir.
• Uluslararası Tarih 9 Karakter Genişliği gg-aa-yy biçimindedir; bir örnek 23-MAY-58’dir.
• Avrupa Tarihi 10 Karakter Genişliği gg.aa.yyyy biçimindedir; bir örnek 23.05.1958’dir.

TARİH VE SAAT SİHİRBAZI

Tarihler, Tarih ve Saat Sihirbazı’nı çağırarak saate dönüştürülür. Planımız, bdate’i yıl cinsinden yaşı temsil eden bir değişkene dönüştürmektir. Çalışan verilerini açıyoruz ve ana menüden Dönüştür ➔ Tarih ve Saat Sihirbazı’nı seçiyoruz. Bu, gösterilen Tarih ve Saat Sihirbazı penceresini açar. İlk Tarih ve Saat Sihirbazı penceresinde bize sunulan ve IBM SPSS’nin gerçekleştirebileceği çeşitli işlemleri gösteren altı seçenek vardır.


Spss iki tarih arasındaki fark
Spss Nedir
SPSS programı
Spss ekşi
IBM SPSS
SPSS öğrenme
SPSS satın al
SPSS 25


Bu seçenekler kısaca şu şekildedir:

• SPSS’de tarih ve saatlerin nasıl temsil edildiğini öğrenin İstatistikler, Tarih ve Saat Sihirbazı işlemlerinin kısa bir incelemesini sağlar.
• Bir tarih veya saat içeren bir dizeden bir tarih/saat değişkeni oluşturmak, bir Dize Değişken Türünü (örneğin, sözcüklerden oluşan bir değişken) örnek tarih dosyamızdaki bdate’deki biçime benzer şekilde Tarih Değişkeni Türüne dönüştürmemize olanak tanır.
• Tarih veya saat parçalarını tutan değişkenlerden bir tarih/saat değişkeni oluştur, mevcut bir dizi değişkenden bir tarih/saat değişkeni üretmek için kullanılır. Örneğin, veri dosyası ay, gün ve yıl olmak üzere üç ayrı değişken içerebilir. Bu işlem, üç değişkeni tek bir tarih/saat değişkeninde birleştirecektir.
• Tarihler ve saatler ile hesapla iki olası işlem sağlar.

İlk işlem, bir tarihe bir sabit ekler (örneğin, bir yaşa bir ay) veya bir bitiş zamanı değişkeninden bir başlangıç ​​zamanı değişkenini çıkararak bazı işlemlerin süresini hesaplar. İkinci işlem, iki tarih arasındaki bir dizi zaman birimini hesaplayacaktır; örneğin, kronolojik bir yaş elde etmek için mevcut yıldan bir doğum tarihi çıkarılır.

Son işlem bu bölümde gösterilmektedir.

• Bir tarih veya saat değişkeninin bir bölümünü çıkarmak, araştırmacının bir tarih/saat değişkeninden tek bir öğe seçmesine olanak tanır; örneğin, ay, gün ve yılı içeren bir değişkeni, yalnızca ayı, günü veya yılı içeren yeni bir değişkene dönüştürebiliriz.
• Bir veri kümesine periyodiklik atama (zaman serisi verileri için), zaman serisi verileriyle kullanılabilecek bir dizi sıralı tarih oluşturur.

Bir doğum tarihinden bir yaş hesaplamak istediğimiz bu bölümdeki amaçlarımız için, Tarihler ve saatlerle hesapla’yı seçiyoruz ve Sonraki düğmesine tıklıyoruz (Mac’te bir Devam düğmesi olabilir). Bu bizi Şekil 17.4’te gösterildiği gibi üç adımdan ilkine getiriyor. İki tarih arasındaki zaman birimi sayısını hesapla’yı seçiyoruz (örneğin, bir doğum tarihinden ve başka bir tarihten yıl cinsinden yaşı hesapla) ve Sonraki düğmesine tıklıyoruz.

Tarih ve Saat Sihirbazı ile çalışmanın ikinci adımı, dönüşümümüzü belirlememizi sağlar. Veri dosyasında birkaç değişken olmasına ve bunlardan birinin veri dosyasında olmamasına rağmen Değişkenler panelinde yalnızca iki değişken olduğunu unutmayın. Yaşananlar şu şekilde:

• Sistem değişkeni $TIME, bir tarih ve saat dönüşümü gerçekleştirmek istediğimiz için panele getirildi ve IBM SPSS, geçerli tarih ve saati bizim için kullanılabilir hale getiriyor, çünkü bunu bir referans noktası olarak kullanmak yaygın bir durum.
• IBM SPSS, yalnızca veri dosyasında tanıdığı birçok tarih ve saat biçiminden birinde olan değişkenleri görüntüler; veri dosyasındaki bu tür tek değişken bdate’dir (Değişken Görünümünde Tür altında Tarih olarak belirtilmiştir).

$TIME’ı Date 1 altındaki panele taşıyoruz ve bdate’i Date 2 altındaki panele gösterildiği gibi taşıyoruz. Bu, bdate’i $TIME’dan (şimdiki zaman) çıkarır. Bu fark, Birimler açılır menüsünde belirtilen birimlerde ölçülecektir. Varsayılan Yıl, bu çizimde istediğimiz şeydir, ancak diğer zaman birimleri (Aylar, Haftalar, Günler, Saatler, Dakikalar ve Saniyeler) diğer araştırma amaçları için gerektiğinde kullanılabilir.

Sonuç Tedavisi altında, bir kişi n + 1 doğum gününe kadar tüm yıl boyunca n yaşında olduğu için Tamsayıya Kes’i seçtik. Bu nedenle, kesirli bir yaş rapor edilirken kesirli kısımlar göz ardı edilir. Bununla birlikte, yuvarlamayı (bir sonraki doğum günlerinin yarısını aşan vakalara bir sonraki yaşları atanır) veya yaşlarının ondalık değerini korumayı seçebilirdik. Bittiğinde Next butonuna tıklıyoruz.

Tarih ve Saat Sihirbazını kullanmanın son adımı, dönüştürülmüş değişkenimizi adlandırmamızı sağlar. Bu, hesaplamanın ekranın sol üst kısmında görüntülendiği yerde gösterilir. Değişken yaşımızı adlandırdık ve sadece onu göstermek için bir Değişken Etiketi sağladık. Varsayılan Şimdi Değişkeni oluştur seçeneğini koruyoruz ve yeni değişkeni oluşturmak için Bitir’e tıklıyoruz.

Yeni oluşturulan yaş değişkeni, gösterildiği gibi veri dosyasının sonuna yerleştirilir. Ayrıca, yukarıda açıklanan aynı adımları tekrarlayarak, ancak bu sefer ikinci adımda Retain fractional part belirterek ikinci bir bdate dönüşümü gerçekleştirdik. Bu ikinci dönüşüme dayanan değişkeni, onu kesilmiş yaş değişkeninden ayırt etmek ve bu belirtimin ne üreteceğini göstermek için kesin_yaş olarak adlandırdık.

Bu kesin_yaş değişkeni gösterilir. Doğum günü 23 Mayıs 1958 olan ikinci vakanın, 53 yıllık kesilmiş bir yaşı gösterdiğine ve 53.80 yıllık bir kesirli yaş olduğuna dikkat edin. Bu yaşlar, bu bölümün ilk taslağının yazıldığı 10 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilen dönüşümlere dayanmaktadır. Bu dönüşümü veri dosyasında gerçekleştiren herhangi bir okuyucu, kendi çalışma oturumunun gün ve saatine bağlı olarak yaş değerleri elde edecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir