Süreç Aralığı Grafik Oluşturma – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Süreç Aralığı Grafik Oluşturma – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

27 Aralık 2021 Grafik oluşturmak için hangi menü kullanılır Hazır grafik yapma programları Online grafik oluşturma 0
Matris Diferansiyel Denklemler – MATLAB Ödevi Yaptırma – MATLAB Analizi Yaptırma Fiyatları – MATLAB Örnekleri – Ücretli MATLAB Analizi Yaptırma – MATLAB Analizi Yaptırma Ücretleri

Bir Süreç Aralığı Grafik Oluşturma

Aralık çizelgesi, her numune için numune aralıklarını (maksimum eksi minimum) izler. Tüm veri seti için bir ortalama aralığı ve ortalama örnek aralığına dayalı olarak hesaplanan kontrol limitlerini görüntüler. Menzil grafiğini önceki komutumuzla zaten oluşturduk, o yüzden de ona bakalım. Menzil grafiğimiz sonraki sayfada da görünür.

Bu tablo yapı olarak X-Bar grafiğiyle karşılaştırılabilir. Ortalama çizgi, numune aralıklarının ortalamasını da temsil eder. Farklı numune boyutlarını yansıtan ilk ve son numunelerde kırıldığını unutmayın. Kontrol limitleri bir kez daha ortalamadan üç standart hatadır. Kararlı bir süreçte, numune aralıkları kontrol sınırları içinde rastgele dağıtılmalıdır. Burada durum bu gibi de görünüyor.

X-Bar ve R grafiklerini karşılaştırmak da önemlidir; bir süreç kontrol altındayken, her iki çizelge de kontrol limitleri dahilinde rastgele dalgalanmalı ve herhangi bir açık bağlantı (örneğin yüksek aralıklara karşılık gelen yüksek ortalamalar) da göstermemelidir. Bu nedenle SPSS her iki grafiği de tek bir komutla yazdırır. Bu çıktıda, istikrarlı bir değişim ancak artan ortalama tüketimi de  görüyoruz. Ortalama ve Aralık çizelgelerine dayanarak, ev sahiplerinin elektrik kullanımını dengelemek için aracılık etmesi gerektiği sonucuna da varıyoruz.

Verileri Düzenlemenin Başka Bir Yolu

Önceki örneklerde, gözlemler tek bir sütundaydı. Bazen örnek veriler, tek bir örnek içindeki gözlemler veri dosyası boyunca bir satırda olacak şekilde düzenlenir ve her satır, örnek gözlemler kümesini temsil eder. Bu tür verilerden kontrol çizelgeleri oluşturmak için ilgili diyalog kutularında sadece bir değişiklik yapmamız da yeterlidir.

Örneklemek için EuropeY adlı dosyayı açın. Bu dosya, bu veri kümesindeki yalnızca 15 Avrupa ülkesini izole eden Penn World Tables veri kümesinden çıkarılan verileri de içerir. Her satır bir yılı (1960–1990) ve her sütun bir ülkeyi de temsil eder. Çalışma sayfasındaki her bir değer, bir ülkenin yıllık kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının, yüzde olarak ifade edilen, Amerika Birleşik Devletleri’nin kişi başına düşen GSYİH’sine oranıdır.

100 değeri, ülke için gerçek kişi başına GSYİH’nın ABD’dekiyle aynı olduğu anlamına gelir. Çeşitli ekonomik ve politik faktörler muhtemelen bir ulusun Amerika Birleşik Devletleri’ne göre gelirini etkiler; dolayısıyla bu rakamların devam eden bir süreçten kaynaklandığını da düşünebiliriz.


Hazır grafik yapma programları
excel’de 3 verili grafik oluşturma
Telefonda grafik oluşturma
Grafik oluşturmak için hangi menü kullanılır
Grafik Nasıl çizilir
Online grafik oluşturma
x y grafik çizme programı
excel grafik çizme x y


Kalite Kontrol Kontrol Grafiklerini Analiz Edin… Bir kez daha X-Bar, R, s’yi seçeceğiz, ancak bu sefer Veri Organizasyonu altında Durumlar alt gruplardır’ı seçin ve Tanımla’ya da tıklayın.

Örnek başına 15 ülke gözlemimiz var. Bunu, 15 ülke değişkeninin tümünü Örnekler olarak seçerek temsil ediyoruz. Alt grupları yıllara göre etiketleyeceğiz. Daha büyük tutarlı numune boyutlarıyla, Grafikler altındaki uygun kutuya tıklayarak numune aralığı yerine standart sapmayı da çizelim.

SPSS, süreç hattını “Belçika” olarak etiketlemesine rağmen, puanlar 15 ülkenin hepsinin ortalamasıdır. Burada veriler kontrol limitleri dahilindedir, ancak belirgin bir yukarı doğru kayma görüyoruz, bu da atanabilir neden varyasyonu önermektedir. Avrupa’da kişi başına ortalama reel GSYİH, Amerika Birleşik Devletleri’ne göre istikrarlı bir şekilde de yükseliyor.

Belirgin artış kalıpları nedeniyle, Avrupa ülkeleri açısından bakıldığında bu iyi olabilir, ancak bu sürecin istatistiksel olarak kontrol altında olmadığını söyleyebiliriz. Standart sapmalar kontrol altında mı? Bir sonraki sayfada gösterilen grafiği de yorumlayın.

Bir Süreç Oranının Çizelgesini Çıkarma

Önceki örnekler, ölçülebilir süreç özellikleriyle ilgiliydi. Bazen, bir süreçteki nitel bir özelliği veya olayı izlemekle ilgilenebiliriz ve dikkatimizi bu özelliğin sıklığına odaklayabiliriz. Bu gibi durumlarda, göreli frekans veya numune oranı için bir kontrol grafiğine ihtiyacımız var. Örneğimiz için, World Wide Web üzerinde araştırma yapma sürecini ele alalım.

İnternet araştırmasını kolaylaştırmak için bir dizi arama motoru mevcuttur. Kullanıcı bir anahtar kelime veya kelime öbeği girer ve arama motoru, Evrensel Kaynak Konum Belirleyicilerinin (URL’ler) bir listesini veya arama ifadesiyle alakalı Web adresleri üretir. Bazen, arama motoru veritabanındaki bir URL artık geçerli bir Web sitesine işaret etmez. İnternetin hızla değişen ortamında, Web sitelerinin geçici olarak kullanılamaması, taşınması veya kaybolması yaygındır. Bu, herhangi bir Web kullanıcısı için sinir bozucu olabilir.

Çok popüler bir arama motoru, Random Yahoo! adlı bir özellik sunan Yahoo!®’dur. Bağlantı. Bu bağlantıyı seçtiğinizde, devasa bir veritabanından rastgele bir URL seçilir ve o URL ile bağlanırsınız. Bir deney olarak, yirmi rastgele bağlantı örnekledik ve bağlantının yanıt vermeyen, artık mevcut olmayan veya taşınan bir siteye işaret etme sayısını kaydettik. Test edilen yirmi URL’deki sorunlu sitelerin sayısını saydık. Örnekleme işlemi daha sonra tek bir gün boyunca yirmi kez tekrarlandı ve sonuçlar Web adlı veri dosyasında yer aldı. Şimdi aç.

Kalite Kontrol Kontrol Grafiklerini Analiz Edin… Vakaların alt gruplar olduğu bir p, np grafiği seçin. İletişim kutusunu burada gösterildiği gibi tamamlayın. Uyumsuz Sayı değişkeni Karşılaşılan sorunların sayısıdır, alt gruplar Numune numarası ile etiketlenmiştir. Örnek Boyutu, Örnek boyutu adlı değişkende bulunur ve biz sadece Oranın uyumsuzluğunu çiziyoruz.

Bu sürecin kontrol altında olduğunu söyleyebilir misiniz? Düşünceni açıkla. Sorunlu URL’lerin negatif bir oranına sahip olamayacağımız için alt kontrol sınırının 0 olarak ayarlandığını unutmayın. Grafik, denenen bağlantıların yaklaşık %12’sinin bir tür sorunla karşılaştığını ve bu oranın tek bir gün boyunca sabit kaldığını gösteriyor.

Bu örnekte, tüm numuneler aynı boyuttaydı (n = 20). Farklı boyutlarda olsalardı, her numune için kontrol limitleri farklı olurdu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir