SPSS İstatistiklerinde Grafik Seçenekleri – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

SPSS İstatistiklerinde Grafik Seçenekleri – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

16 Mart 2022 SPSS paket programı SPSS programı ücretsiz SPSS Statistic 0
Yazılım Değerlendirme Raporları

SPSS İstatistiklerinde Grafik Seçenekleri

Gösterilen Grafikler menüsü, oldukça kapsamlı üç alt menü sunar:

■ Eski İletişim Kutuları
■ Grafik Oluşturucu
■ Grafik Tahta Şablonu Seçici

Diğer üç menü öğesi, uzantı komutlarıdır (GPL oluşturan). Eski Diyaloglar, SPSS’deki orijinal grafik seçenekleridir. Buradaki seçenekler en az ilgi çekici olanlardır. Örneğin, Çubuk Grafikleri arayan Eski İletişim Kutularını keşfettiğinizde, bazı oldukça standart seçeneklerle karşılaşacaksınız.

Bir sonraki bölümde bu tür bir tasarım ilkesini tartışacağız, ancak esas olarak bir grafik türüyle başlar ve ardından oldukça katı bir yapıyı değişkenlerle doldurur. Son olarak, genellikle oldukça kapsamlı bir düzenleme söz konusudur. Yapıştırılan sözdizimine hızlı bir bakış, işin çoğunu düzenleme penceresine bırakacak çok fazla seçenek olmadığını gösteriyor.

Bu, eski grafiklerle ilgili en büyük sorunlardan biridir. Her şeyin standartlaştırıldığını anlayana kadar iyi bir şey gibi görünen çok basitleştirilmiş sözdizimine sahipler. Bir grafiği özelleştirmek istiyorsanız, bu işlemden sonra yapılmalıdır (yani, grafiğin manuel olarak düzenlenmesi gerekir). Excel kullananlar için, denediğiniz grafikler oluşturmaya yönelik tek yaklaşım bu olabilir.

Ağır yük düzenleme aşamasındadır ve SPSS ile hayal kırıklığına uğradıysanız, bunun nedeni muhtemelen ortaya çıkan grafiği düzenleme işlemi sırasında istediğiniz şeye dönüştürememekten dolayı hayal kırıklığına uğramış olmanızdır. Hayal kırıklığı anlaşılabilir olsa da, tamamen farklı bir yaklaşım düşünebilirsiniz. Düşüncesinde devrim niteliğinde olan bu alternatif yaklaşım, bölümün tüm dengesi için araştırılıyor.

İlk menü seçeneği SPSS Chart Builder’dır. Bu menüde, siz grafiği oluşturmadan önce, yani düzenleme penceresine geçmeden önce, Eski İletişim Kutularında bulunandan daha kapsamlı seçenekler mevcuttur. Grafiği oluşturmadan önce bu seçeneklerin mevcut olması önemlidir, çünkü grafik daha kolay otomatikleştirilebilir, özelleştirilebilir ve çoğaltılabilir.

Daha fazla seçeneğimiz olduğuna dair bir ipucu var: Temel Öğeler sekmesi ve öğe özellikleri. Devrim niteliğindeki yaklaşım, görselleştirmeleri bir öğeler koleksiyonu olarak oluşturmak, bu öğeleri dikkatli bir şekilde karıştırıp eşleştirmek ve yalnızca galerideki geleneksel seçeneklerden birini seçseydiniz imkansız olabilecek birçok kombinasyonun yolunu açmaktır.

Bu menüden SPSS sözdizimini yapıştırırsak, sonuç yeni bölgede olduğumuza dair daha fazla kanıt sağlar. Ayrıntılar artık önemli değil, açıkça daha karmaşık olsa da seçenekler açısından da daha zengin: değiştirilebilen seçenekler ve daha sonra kaydedilebilen seçenekler, tüm zamanımızı düzenleme penceresinde harcamaktan kaçınıyor. Bu dil, GPL, Bölüm 6’nın konusudur. GPL’yi öğrenmek, menüler aracılığıyla sahip olamayacağınız yüzlerce seçeneğin kapılarını açar. Grafik Oluşturucu menüleri, GPL diliyle mümkün olanın yalnızca yaklaşık %5 ila %8’ini yapmanıza izin verir.

Son Grafikler menüsü seçimi, bu bölümde odaklandığımız şeydir. Graphboard Template Seçici, kullanıcıların değişkenleri seçmesine izin verir ve ardından veri türüne göre uygun grafikler önerilir. Bir galeri yaklaşımı veya bir öğe yaklaşımı kullanabiliriz. Üç seçeneğe sahip olmanın kafa karıştırıcı olduğu inkar edilemez.


SPSS programı ücretsiz
SPSS indir üniversite
SPSS öğrenci versiyonu
SPSS 22
SPSS paket programı
SPSS programı ücreti
SPSS Statistics
SPSS satın al


Hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermenin alt satırı:

■ Eski Diyaloglar ile uzun bir geçmişiniz yoksa, şimdi başlamayın.
■ Menü tabanlı yardımın rahatlığını seviyorsanız ve değişkenlerinizi belirledikten sonra önerilere dayalı grafikler oluşturmak istiyorsanız, o zaman Graphboard Template Seçici gitmeniz gereken yoldur. Bu seçenek için doğru bölümdesiniz.
■ Önceden tanımlanmış grafik türleri galerilerinden grafikler oluşturmak veya grafik öğelerinden grafikler oluşturmak istiyorsanız veya özünde bir programcıysanız, Bölüm 6’da sunulduğu gibi Chart Builder ve GPL en iyi seçenek olabilir. Bu benim favori seçeneğim ve kodu öğrenmesi zor değil. Seçenekler neredeyse sınırsız. Ancak bu en iyi seçenek gibi görünse bile, üzerine basın ve bu bölümü bitirin çünkü vaka çalışmaları bir sonraki bölümü anlamanıza yardımcı olacaktır.

Grafik Dilbilgisinde Devrimci Yaklaşımı Anlamak

Bu bölümde Leland Wilkinson’ın The Grammar of Graphics’ini tartışacağız. Bu fikirlerin bilgisi başlı başına ilginçtir ve Graphboard Template Chooser’ın neden bu şekilde göründüğünü ve çalıştığını anlamaya yardımcı olacaktır. Bir sonraki bölümde göstereceğimiz gibi, GPL’nin yapısı doğrudan The Grammar of Graphics’ten gelir ve Graphboard Template Seçici temelde GPL öğrenme ihtiyacını ortadan kaldıran bir menü sistemidir. Ancak her iki bölümü de okuduktan sonra GPL’nin o kadar da zor olmadığına karar verebilir ve doğrudan GPL ile çalışmaya karar verebilirsiniz.

The Grammar of Graphics’i okumalı mısınız? Çoğu için cevap muhtemelen değildir ve bazılarına dolambaçlı bir okuma ve gerçekten garip bir kitap gibi görünebilir ve birkaçı için büyüleyici bir okuma olacaktır. Pek çok matematik gösterimi ile oldukça soyuttur ve bilgisayar bilimcileri ve teorisyenleri için yazılmıştır. SPSS uygulayıcısı için faydalı olan pratik somunlar ve cıvatalar burada gözden geçirilecektir.

Bizim amaçlarımız için bilmeniz gereken şey, bu yaklaşımın bir grafik tipolojisine sahip olmanın bir alternatifi olduğudur. Başlangıç ​​noktası olarak standart bir grafik türü kullanabilirsiniz, ancak bu yaklaşım farklıdır, tamamen öğeler ve estetikle ilgilidir.

■ Öğe, çizgi, nokta veya alan gibi grafik bir özelliktir.
■ Bir öğeyi grafikte görünür ve farklı kılan şey estetiktir.

Örnekler arasında konum, boyut, şekil, renk, şeffaflık vb. sayılabilir.
Her öğe ve estetik, verilerinizin farklı bir görünümünü görselleştirebilir. Örneğin, Hans Rosling tarafından ünlü hale getirilen kabarcık grafiğini düşünün. Çok beğenilen TED videolarında kendi yazılımını kullanmasına rağmen grafiklerini örnek olarak kullanmak kolaydır. Bir nokta elemanı, ülkelerin iki eksen üzerindeki konumunu gösterir. Bu tek başına standart bir dağılım grafiği olacaktır.

Estetik ekleyerek bilgi içeriğini kat kat zenginleştirir. Dünyanın bölgesi için renk, nüfus için boyut ve hatta takvim yılı için animasyon kullanıyor. Tüm bunlar Graphboard Template Chooser’da mümkün ve biz de bunun gibi bir vaka çalışması yapacağız.

Grafik öğeler ve estetik kelimeler gibidir ve dilbilgisi “cümleler” oluşturmamıza izin verdiği için sayısız görselleştirme yapabiliriz. Kendimizi bir düzine (hatta birkaç düzine) grafik türüyle sınırlamak yerine, dilbilgisi geliştiricilerinin muhtemelen kendilerinin asla hayal etmedikleri öğe kombinasyonları dahil olmak üzere sınırsız seçeneğimiz var.

Bir beyaz tahta üzerinde bir örnek çizebiliyorsanız ve veriler ilişkileri gösterebiliyorsa, bunu SPSS’de oluşturmanız için çok iyi bir şans var.

Bazen çizelgeleri çok basit hale getirirsek ve her slayda yalnızca istatistikler koyarsak izleyicilerimize yardımcı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu aslında bizi ilişki kurmak için hafızamızı kullanmaya zorlar. Rosling aynı anda çok fazla bilgi gösteriyor, ancak ilişkileri görmeyi kolaylaştıran şey tam da budur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir