Sözlük Sözdizimi – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Sözlük Sözdizimi – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

1 Mart 2023 Söz Dizimi konu anlatımı Söz dizimi ne Demek Söz dizimi örnekleri 0
Erişim Modeli – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

Endeksler

Değerleri bir yapı içinde gruplandırmak ve her değere numarayla başvurmak istediğinizde listelerin yararlı olduğunu gördünüz. Bu bölümde, her bir değere adıyla başvurabileceğiniz bir veri yapısı hakkında bilgi edineceksiniz.

Bu tür bir yapıya eşleme denir ve Python’daki tek yerleşik eşleme türü sözlüktür. Bir sözlükteki değerlerin belirli bir sırası yoktur, ancak bir sayı, bir dize veya hatta bir demet olabilen bir anahtarın altında saklanır.

Bir sözlüğün bir listeden daha uygun olduğu pek çok durum vardır. “Sözlük” adı size bir ipucu vermeli: Sıradan bir kitap baştan sona okunmak üzere yapılmıştır. İsterseniz, herhangi bir sayfada hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

Bu biraz Python listesi gibi. Bununla birlikte, sözlükler (hem gerçek olanlar hem de Python eşdeğerleri), tanımını (değerini) bulmak için belirli bir kelimeyi (anahtar) kolayca arayabilmeniz için oluşturulmuştur.

Python sözlüklerinin bazı gelişigüzel kullanımları şu şekildedir:

• Bir oyun tahtasının durumunu temsil eder, her tuş bir dizi koordinattır
• Dosya adlarını anahtar olarak kullanarak, dosya değiştirme zamanlarının saklanması
• Dijital telefon/adres defteri

Ya bu insanların telefon numaralarını saklayabileceğiniz küçük bir veri tabanı oluşturmak isteseydiniz, bunu nasıl yapardınız? Bunun bir yolu başka bir liste yapmak olabilir. Diyelim ki yalnızca dört basamaklı uzantılarını saklıyorsunuz. O zaman böyle bir şey alırsın.

■Not: Telefon numaralarını temsil etmek için neden diziler kullandığımı, neden tamsayılar kullanmadığımı merak edebilirsiniz. O zaman Dee-Dee’nin numarasına ne olacağını bir düşünün.

Sözlük Sözdizimi

Sözlükler, anahtar çiftlerinden (öğe olarak adlandırılır) ve bunlara karşılık gelen değerlerden oluşur. Önceki örnekte, adlar tuşlardır ve telefon numaraları değerlerdir. Her anahtar, değerinden iki nokta üst üste (:) ile ayrılır, öğeler virgülle ayrılır ve her şey kaşlı ayraçlar içine alınır. Boş bir sözlük (herhangi bir öğe olmadan), bunun gibi sadece iki kaşlı ayraçla yazılır.

Diğer eşlemelerden (örneğin, diğer sözlükler) veya (anahtar, değer) çift dizilerinden sözlükler oluşturmak için dict işlevini kullanabilirsiniz.

Bu muhtemelen dict’in en yararlı uygulaması olsa da, eşleme ile aynı öğelere sahip bir sözlük oluşturmak için bunu bir eşleme bağımsız değişkeniyle de kullanabilirsiniz. (Herhangi bir bağımsız değişken olmadan kullanılırsa, tıpkı list, tuple veya str gibi diğer benzer işlevler gibi yeni bir boş sözlük döndürür.) Diğer eşleme bir sözlükse (sonuçta, tek yerleşik eşleme türü budur. Bunun yerine daha sonra açıklanacağı gibi sözlük yöntemini kopyala’yı kullanabilirsiniz.


Söz dizimi örnekleri
Söz dizimi ne Demek
Sentaks nedir
Sözdizimi nasıl yazılır
Söz Dizimi konu anlatımı
Türkçenin söz dizimi nedir
söz dizimi (sentaks nedir)
Söz dizimi Bulmacada


Temel Sözlük İşlemleri

Bir sözlüğün temel davranışı birçok yönden bir dizinin davranışını yansıtır: len(d), d’deki öğe sayısını (anahtar-değer çiftleri) döndürür, d[k], k anahtarıyla ilişkili değeri döndürür, d[k] = v, v değerini k anahtarıyla ilişkilendirir, del d[k], k anahtarına sahip öğeyi siler ve d’deki k, d’de k anahtarına sahip bir öğe olup olmadığını kontrol eder.

Birkaç ortak özelliği paylaşsalar da, bazı önemli ayrımlar vardır:

• Sözlük anahtarlarının tamsayı olması gerekmez (gerçi öyle olabilirler). Kayan noktalı (gerçek) sayılar, dizeler veya demetler gibi herhangi bir değişmez türde olabilirler.
• Başlangıçta sözlükte olmasa bile bir tuşa bir değer atayabilirsiniz; yeni bir öğe oluşturulacak. Listenin aralığı dışında bir dizine değer atayamazsınız (ekleme veya benzeri bir şey kullanmadan).
• d’deki k ifadesi (burada d bir sözlüktür) bir değer değil, bir anahtar arar. Öte yandan l’deki v ifadesi (burada l bir listedir) bir dizin değil, bir değer arar. Bu biraz tutarsız görünebilir, ancak alıştığınızda aslında oldukça doğaldır. Sonuçta, sözlük verilen anahtara sahipse, karşılık gelen değeri kontrol etmek kolaydır.

İpucu : Bir sözlükte anahtar üyeliğini kontrol etmek, bir listede üyeliği kontrol etmekten çok daha etkilidir ve veri yapıları büyüdükçe fark da artar.

Anahtarların herhangi bir değişmez türden olabileceği ilk nokta, sözlüklerin temel gücüdür, ikinci nokta da önemlidir. Sadece buradaki farka bakın.

İlk olarak, ‘Foobar’ dizesini boş bir listede 42. konuma atamaya çalışıyorum; bu açıkça imkansız çünkü bu konum mevcut değil. Bunu mümkün kılmak için, x’i basitçe [] yerine [Yok]*43 veya başka bir şeyle başlatmam gerekir. Ancak bir sonraki girişim mükemmel çalışıyor. Burada boş bir sözlüğün 42 numaralı anahtarına ‘Foobar’ atıyorum; Sorun değil! Sözlüğe yeni bir öğe eklendi ve ben işteyim.

Sözlüklerle Dize Biçimlendirme

Bir dizideki tüm değerleri biçimlendirmek için dize biçimlendirmesini nasıl kullanabileceğinizi gördünüz. Demet yerine bir sözlük kullanırsanız (anahtar olarak yalnızca dizelerle), dize biçimlendirmesini daha da şık hale getirebilirsiniz. Her dönüştürme belirticisindeki % karakterinden sonra bir anahtar eklersiniz.

Eklenen dize anahtarı dışında, dönüştürme belirticileri eskisi gibi çalışır. Bunun gibi sözlükleri kullanırken, verilen tüm anahtarlar sözlükte bulunduğu sürece, herhangi bir sayıda dönüştürme tanımlayıcınız olabilir. Bu tür dize biçimlendirmesi, şablon sistemlerinde (bu durumda HTML kullanılarak) çok yararlı olabilir.

Sözlük Yöntemleri

Tıpkı diğer yerleşik türler gibi, sözlüklerin de yöntemleri vardır. Bu yöntemler çok yararlı olabilse de, muhtemelen bunlara liste ve dize yöntemleri kadar sık ihtiyaç duymayacaksınız. Hangi yöntemlerin mevcut olduğuna dair bir resim elde etmek için önce bu bölümü gözden geçirmek ve ardından belirli bir yöntemin tam olarak nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekirse daha sonra tekrar gelmek isteyebilirsiniz.

Her iki senaryoda da, x ve y orijinal olarak aynı sözlüğe atıfta bulunur. İlk senaryoda, x’e yeni, boş bir sözlük atayarak “boşlaştırıyorum”. Bu, hala orijinal sözlüğe atıfta bulunan y’yi hiç etkilemez. İstediğiniz davranış bu olabilir, ancak orijinal sözlüğün tüm öğelerini gerçekten kaldırmak istiyorsanız clear kullanmalısınız. İkinci senaryoda görebileceğiniz gibi, y daha sonra da boştur.

Kopyalama yöntemi, aynı anahtar/değer çiftlerine sahip yeni bir sözlük döndürür (değerlerin kopyalar değil, değerlerin kendileri aynı olması nedeniyle yüzeysel bir kopya).

Gördüğünüz gibi, kopyadaki bir değeri değiştirdiğinizde orijinal etkilenmez. Ancak, bir değeri değiştirirseniz (yerinde, değiştirmeden), aynı değer orada saklandığından (bu örnekteki “makineler” listesi gibi) orijinal de değiştirilir.

■İpucu: Bu sorunu önlemenin bir yolu derin bir kopya oluşturmak, değerleri, içerdikleri tüm değerleri vb. kopyalamaktır. Bunu, kopya modülünden derin kopya işlevini kullanarak gerçekleştirirsiniz.

Önceki örnek, önce boş bir sözlük oluşturur ve ardından, biraz gereksiz bir strateji olan başka bir sözlük oluşturmak için bunun üzerinde fromkeys yöntemini çağırır. Bunun yerine, yöntemi doğrudan (daha önce bahsedildiği gibi) tüm sözlüklerin türü olan dict üzerinden çağırabilirsiniz. (Türler ve sınıflar kavramı daha ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.)

has_key yöntemi, bir sözlüğün belirli bir anahtarı olup olmadığını kontrol eder. d.has_key(k) ifadesi, d’deki k’ye eşdeğerdir. Hangisinin kullanılacağı büyük ölçüde bir zevk meselesidir.

Popitem yöntemi list.pop’a benzer. Bununla birlikte, list.pop’tan farklı olarak popitem rastgele bir öğe çıkarır çünkü sözlüklerde “son öğe” veya herhangi bir düzen yoktur. Öğeleri tek tek verimli bir şekilde kaldırmak ve işlemek istiyorsanız (önce bir anahtar listesi almadan) bu çok yararlı olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir