SEM’E GÖRE YOL ANALİZİ – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

SEM’E GÖRE YOL ANALİZİ – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

7 Şubat 2022 Amos Regresyon analizi Çoklu regresyon analizi PDF Yapısal Eşitlik Modeli kitap PDF Yapısal Eşitlik Modeli yol analizi 0
Dağılım Parametreleri – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

SEM’E GÖRE YOL ANALİZİ: MODEL ÇİZİMİ

Quality of life veri dosyasını açıyoruz ve ana menüden Analyze ➔ IBM SPSS Amos’u seçiyoruz. İlk IBM SPSS Amos penceresi, sağdaki büyük bölmede modelin çizileceği yerde gösterilir ve sık kullanılan komutlar soldaki simge araç çubuğunda bulunur. Okuyucular, simge araç çubuğunda yaygın olarak kullanılan bazı araçlar hakkında ek ayrıntılar için aşağıya bakınız.

Yaptığımız gibi, varsayılan dikey (uzun) yönlendirmeden yatay (geniş) yönlendirmeye geçmeyi seçiyoruz. Yönü değiştirmek için ana menüden Görünüm ➔ Arayüz özellikleri’ni seçin. Bu işlem görüldüğü gibi Arayüz Özellikleri penceresini açar. Kağıt Boyutu altında Yatay-Yasal’ı seçin, Uygula’yı seçin ve pencereyi kapatın.

İkon araç çubuğu menüsünden gösterildiği gibi Gözlenen değişkenleri çiz simgesini (sol üst köşedeki dikdörtgen) seçiyoruz ve yol modeli için ilk ölçülen değişkenimizi çiziyoruz. Çizilen herhangi bir nesne estetik açıdan daha az hoş görünüyorsa veya çizilen nesne istenen şey değilse, Nesneyi silin ve yeniden çizin ya da sağ tıklayarak nesnenin şeklini değiştirin.

Daha sonra, SES, iyimserlik ve yaşam kalitesinin diğer üç ölçülen değişkenini gösterildiği gibi çizmek için buna devam ederiz. Bunlar ölçülen değişkenlerimizi temsil edecek. Bir sonraki görevimiz, ölçülen bir değişkenin her bir tasvirini veri dosyasındaki uygun değişkenle ilişkilendirmektir. Ana menüden View ➔ Variables in Dataset’i seçiyoruz. Bu, resimde görülen Veri Kümesindeki Değişkenler penceresini açar. Her bir değişkeni sırayla seçin ve tüm gözlemlenen değişkenlerin uygun şekilde yapılandırılması için uygun şekle sürükleyin. Bittiğinde, Veri Kümesindeki Değişkenler penceresini kapatın.

Şimdi yolları çizmemiz gerekiyor. Simge araç çubuğundan, gösterildiği gibi Yolları çiz’i (tek başlı ok) seçin. Bu araç etkinleştirildiğinde, imleci yaş dikdörtgeninin sağ kenarına getirin ve tıklayın ve iyimserlik dikdörtgenine sürükleyin. Yapının olanı yansıtması için modeldeki diğer yolların her birini çizmek için bu işlemi kullanın.

Daha sonra, korelasyonlu olduklarını varsaydığımız için, iki dış değişken arasındaki korelasyon (kovaryans) yolunu çizeriz. Simge araç çubuğundan, Gösterildiği gibi Beraber varyans çiz (çift başlı ok) öğesini seçin. Bu araç etkinleştirildiğinde, imleci SES dikdörtgeninin sol kenarına yerleştirin ve kovaryans yolunu gösterildiği gibi çizmek için yaş dikdörtgenine tıklayıp sürükleyin.


Amos Regresyon analizi
Çoklu regresyon analizi PDF
Doğrulayıcı faktör analizi örneği
Yapısal Eşitlik Modeli yol analizi
Yapısal Eşitlik Modeli kitap PDF
Gözlenen değişken nedir
YAPISAL Eşitlik Modeli analizi
Yapısal Eşitlik Modeli Nedir


Yol analizine yönelik SEM yaklaşımında ve hatta ölçülen (gözlenen) değişkenler olarak tüm değişkenlerle bile, her içsel değişkenle ilişkilendirilecek olan gizli hata değişkenlerini (IBM SPSS Amos tarafından benzersiz değişkenler olarak adlandırılır) açıkça dahil etmek gerekir ( çünkü yapısal denklemdeki bağımlı değişkenler, tahmin edilen Y değerlerinden ziyade gerçek olanlardır).

Bu benzersiz değişkenler özel olarak ölçülmez ve bu nedenle daireler veya ovallerle gösterilmek üzere gizli değişkenler olarak temsil edilir. Bu gizli değişkenleri modele eklemek için, simge araç çubuğundan, gösterildiği gibi Varolan bir değişkene benzersiz bir değişken ekle seçeneğini seçiyoruz.

Bu araç etkinleştirildiğinde, imleci iyimserlik figürünün içine yerleştirin ve tıklayın. Bu, gizli bir değişkenin (yolunu başlangıçta 1 değeriyle sınırlandırılmış olarak) gösterildiği gibi iyimserlik dikdörtgeninin üzerine yerleştirilmesiyle sonuçlanır. Bu yol katsayısının standartlaştırılmış değeri, ana analizin bir parçası olarak yeniden tahmin edilecektir.

Gizli hata değişkeni şematik olarak uygunsuz bir konumda olduğundan, konumunu değiştirmek en iyisidir. İmleci iyimserlik dikdörtgeni içinde tutmak ve art arda tıklamak benzersiz değişkenleri saat yönünde döndürür. Yeterli tıklama, onu estetik açıdan daha hoş bir yerde düzeltir. Aynı prosedürün yaşam kalitesine uygulanması, gösterilen yapılandırmayı verir.

IBM SPSS Amos bunu oldukça genel olarak yapacak olsa da, şimdi benzersiz değişkenlerimizi adlandırmamız gerekiyor. Ana menüden Eklentiler’i seçiyoruz ➔ Gözlenmeyen Değişkenleri Adlandır Bu komut seçildiğinde, benzersiz değişkenler “e” (hata terimi için) olarak etiketlenecek ve gösterildiği gibi e1 ve e2 sıra numaraları verilecektir.

SEM’E GÖRE YOL ANALİZİ: ANALİZ KURULUMU

Yol diyagramı tamamlandıktan sonra yol analizini yapılandırırız. Ana menüden Görünüm ➔ Analiz Özellikleri seçip gösterildiği gibi Analiz Özellikleri penceresini açıyoruz. Çıktı sekmesini seçin ve Standartlaştırılmış tahminler, Kare çoklu korelasyonlar ve Dolaylı, doğrudan ve toplam etkiler’i işaretleyin. Modelimizin basitliği nedeniyle, IBM SPSS Amos’un model uyumunun nasıl iyileştirileceğine ilişkin “öneriler” sunması için Değişiklik endeksleri talep etmiyoruz.

Analizi yürütmek için ana menüden Analiz Et ➔ Tahminleri Hesapla’yı seçin. Bu bizim ilk analizimiz olduğu için işletim sisteminin Farklı Kaydet diyalog penceresi ile karşı karşıyayız. Dosyayı kaydetmek için bir konum seçiyoruz, bir dosya adı veriyoruz ve Kaydet.

SEM’E GÖRE YOL ANALİZİ: ANALİZ ÇIKTI

Analizin sonuçlarına erişmek için, gösterildiği gibi çizim alanının hemen solundaki üst çıktı panelindeki Çıktı yolu diyagramını görüntüle simgesini (sağdaki) seçin. Görüntülenen, Standartlaştırılmamış tahminlerle birlikte yol diyagramıdır (üstten dördüncü çıktı panelinde vurgulandığı gibi). Bu değerler, standartlaştırılmamış regresyon katsayıları ve yaş ile SES’in dışsal değişkenleri arasındaki kovaryans da tablo şeklinde görünür (bunları kısaca gösteriyoruz).

Yol diyagramında standartlaştırılmış yol katsayılarını görüntülemek için, üstten dördüncü çıktı panelinde, Standartlaştırılmamış tahminler altında, Standartlaştırılmış tahminler’i seçin. Bunlar gösteriliyor. Standartlaştırılmamış regresyon katsayılarına ek olarak, her bir içsel değişken için R2 ve iki dışsal değişkenin korelasyonu da ekrana dahil edilmiştir. Tüm bu değerler çıktı tablolarında da mevcuttur.

Çıktıyı tablo şeklinde elde etmek için Görünüm ➔ Metin Çıktısı ana menüsünden seçim yapın. Bu eylem, gösterilen Model için Notlar ekranını açar. Ekranda ilk satırda belirtilen Default model, konfigüre ettiğimiz modeldir. Modelle ilişkili ki-kare değeri 2.094’tür ve 1 serbestlik derecesi ile istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=.148). Bu, modele dayalı beklenen değerlerin verilerle temsil edilenlerden önemli ölçüde farklı olmadığını gösterir; yani model verilere uyar. Araştırmacıların bulmayı umduğu şey budur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir