Seçim Kümeleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Seçim Kümeleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

25 Ekim 2022 AutoCAD dikdörtgen seçim yapamıyorum AutoCAD seçim penceresi AutoCAD seçme komut 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Dipnot

Başlarda, bir AutoLISP programına not eklemek için noktalı virgülün nasıl kullanılabileceğini gösterdim. Ne kadar çok not eklerseniz, sizin ve diğerlerinin programlarınızı daha sonra anlaması o kadar kolay olur. Ancak çok fazla açıklama, kodunuzun okunmasını zorlaştırabilir. Güzel bir denge bulun.

Açıklama, programın adını, ne zaman yazıldığını, kimin yazdığını, ne yaptığını ve kullanımına koymak istediğiniz sınırlamaları tanımlayan başlık materyalini içermelidir. Siz (veya işvereniniz) yazdığınız herhangi bir programın telif hakkına sahipsiniz.

Bu yüzden programları izinsiz kullanmamalısınız. Autodesk’in kitabından bir yaprak almanızı tavsiye ederim. Dosyanın başına, insanlara programınızı olduğu gibi kullanma izni veren bir satır ekleyin. Programlarınızı kimsenin kullanmasını istemiyorsanız, bunu dosyada belirtin ve dağıtmayın.

Kodun başkaları tarafından kendi programlarını yazmak için kullanılmasını önlemek istiyorsanız, düzenlenemeyecek şekilde derleyin. Nasıl yapıldığını görmek için Visual LISP düzenleyicisi Yardım sistemini kontrol edin.

Alt yüklenici olarak bir program yazarken, tüm tarafların nihai ürünün kime ait olduğu konusunda hemfikir olduğundan emin olun. Programlarımın mülkiyetini koruyorum, ancak açık veya zımni garanti olmaksızın kullanılmalarına izin veriyorum. Neden garanti yok? Bir programı teslim ettiğinizde, özellikle programları derlemezseniz, olası her türlü kullanımı veya yanlış kullanımı önceden tahmin edemezsiniz.

Seçim Kümeleri ve Entity Manipülasyonu

İçinde, verileri veya nesneleri almak için tasarlanmış GET işlevleri işlevlerinin bir listesini gördünüz. Çoğu basittir ve ne tür veriler almaya çalıştığınızı bilmeleri için kullanıcıları uyarmanıza olanak tanır. Şimdi daha güçlü ve karmaşık olan bazı fonksiyonlara bakalım. Öncelikle size AutoLISP programınızın çiziminizdeki varlıklar hakkında nasıl bilgi alabileceğini göstereceğim. Bir varlıktan nasıl bilgi alacağınızı anladığınızda, size bu bilgiyi nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

ASSOC, ENTGET ve ENTSEL işlevleri AutoLISP programlarında her zaman görünür. Çizimdeki bir varlıktan tonlarca bilgi almak için birlikte çalışabilirler. Varlığın ne olduğunu, hangi katmanda olduğunu, hangi çizgi tipini kullandığını vb. öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki kod satırını AutoCAD komut satırına Enter ile girin ve ardından istendiğinde bir daire seçin. Bu satır, gelecekteki programlarda son derece yararlı olacaktır.

Döndürülen değer değişecektir, ancak varlığın tutamağını temsil eden her zaman onaltılık bir sayıdır. AutoCAD, oluşturulduğu anda her bir varlığa bir tutamaç atar. Tutamaç kalıcı olarak o varlıkla ilişkilendirilir.

Varlıktan başka bilgiler almak için aynı satırı 5 dışında bir sayı ile kullanabilirsiniz. 0 ile kod satırını tekrar girin ve aynı nesneyi seçin; şimdi onun ne tür bir varlık olduğunu öğreneceksiniz.

Bu fonksiyon için bir daire seçtiğimde “CIRCLE” döndürüldü. Çok şaşırtıcı değil (diğer varlıklar çok açık olmayabilir). Bazı çoklu çizgiler, boyutlar, metin, elipsler vb. çizin, bu çizgiyi tekrar yükleyin ve ardından her birini seçin. Ne tür varlıklar olduklarını öğreneceksiniz.

Artık 5 veya 0 kullanabileceğinizi bildiğinize göre, muhtemelen diğer tam sayıların size farklı bilgiler verdiğini tahmin etmişsinizdir.

Bu tamsayılara DXF grup kodları denir; ve bazılarını listeledim, ancak daha sonraları. Henüz bu satır koduyla işimiz bitmedi. Her bir işlevi yürütecek ve ardından aynı daireyi seçecek ve sonuçları tartışacaksınız.


AutoCAD seçim aracı ayarları
AutoCAD seçim penceresi
AutoCAD Komutları
AutoCAD çoklu seçim yapamıyorum
Autocad seçim Sorunu
AutoCAD seçim yapma
AutoCAD dikdörtgen seçim yapamıyorum
AutoCAD seçme komutu


Bu kafa karıştırıcı karmaşada gördüğünüz 13 listeden oluşan bir gruptur. İlişki listeleri olarak bilinirler çünkü her bilgi parçası bir grup koduyla ilişkilendirilir, her parantez içindeki tamsayı. Her iki tarafında boşluk bulunan nokta nokta olarak bilinir. Parantez kümesi bir nokta içeriyorsa, bu noktalı çift olarak bilinir.

Noktanın her iki tarafındaki boşlukları unutmayın. Daha gelişmiş programlar yazmaya başladığınızda, kendi noktalı çiftlerinizi oluşturmanız gerekecek; boşluk bırakmak sorun yaratacaktır. Nokta içermeyen parantezler, bir tamsayı ile başka bir liste arasındaki ilişkilendirmelerdir. En yaygın liste, koordinat noktalarının bir listesidir. Örneğin, 10 tamsayısıyla ilişkili liste, dairenin merkez noktasıdır.

Bu nokta ondalık nokta değildir. Ondalık noktalar, her iki tarafta da boşluk olmamasıyla ayırt edilir. Bu nedenle, birden küçük bir gerçek sayının başında sıfır olmadan kullanılması bir hata mesajı verir. Boşluk yalnızca bir tarafta olsa bile, boşluklu noktalar ondalık nokta değildir.

Fonksiyonun bu kısmını çalıştırdıktan sonra aynı daireyi seçtiğinizde AutoLISP döner. ASSOC işlevi, her bir ilişkilendirme listesini nasıl alacağınızdır. Tamsayıyı ilk argüman olarak tanımlarsınız, ardından bir ilişki listesi gelir.

Bu durumda, 0’ın ASSOC ile kullanılması, 0’ın “CIRCLE” ile ilişkilendirildiği noktalı çifti döndürür. 0 her zaman seçtiğiniz varlık türüyle ilişkilendirilir. Ancak bu bilgiyi kullanmak için 0’a veya noktaya ihtiyacınız yoktur; sadece “CIRCLE” dizesine ihtiyacınız var. Listedeki ilk öğe dışındaki her şeyi almak için CDR işlevini kullanın.

Şimdi başladığımız yere geri döndük. Bu işlev, istediğiniz tek şey olan varlık türü olan “CIRCLE”ı döndürür. Başka ne alabilirsin? 0 yerine -1 argümanı sağlayarak varlık adını alabilirsiniz. 0 yerine 5 argümanı sağlayarak varlık tanıtıcısını alabilirsiniz.

Bunlardan herhangi birini 0 yerine koyarsanız ve bazı varlıkları seçerseniz, belirtilen verileri alırsınız. DXF grup kodları olarak bilinirler. Varlıkların tam listesini ve bunlarla en yaygın olarak ilişkilendirilen grup kodlarını istiyorsanız, gösterildiği gibi Visual LISP düzenleyici Yardım sistemini kullanın. Grup kodlarının tam listesini almak için “Sayısal Sırayla Grup Kodları” makalesinde Yardım’ı arayın.

Artık bazı önemli grup kodlarını ve bunların bir varlıktan bilgi almak için nasıl kullanılacağını bildiğinize göre, bu yaklaşımı başka bir bağlamda uygulamanın ne kadar kolay olduğunu görelim.

Bir obje seçmenize ve onun çizgi tipi ölçeğini diğer objelere uygulamanıza izin verecek yeni bir komut istediğinizi varsayalım. Bunu MATCHPROP ile yapabilirsiniz, ancak bu tüm özelliklerle eşleşir ve siz yalnızca çizgi tipi ölçeğini eşleştirmek istersiniz. Daha sonra bir değişkene atanabilecek olan, seçilen bir varlığın çizgi tipi ölçeğini kullanabilirsiniz. Bu değişken, diğer varlıkların çizgi tipi ölçeğini değiştirmek için kullanılabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir