Otomatikleştirme – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Otomatikleştirme – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

5 Nisan 2022 SPSS 15.0 paket programı SPSS 25 programı Spss deneme sürümü kaç gün 0
Otomatikleştirme – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

Analizlerinizi SPSS Sözdizimi ve

Çıktı Yönetim Sistemi ile Otomatikleştirme

SPSS Statistics’i ilk kullanmaya başladığımda, üniversitemin desteklediği yazılımın sürümü, herhangi bir rutini çalıştırmak için verilerimizi girmemiz ve komut sözdizimi yazmamız gereken boş bir ekrandan oluşuyordu. Birkaç yıl sonra, hala bir lisans öğrencisi olarak, diğer şeylerin yanı sıra, hem Güçlü İlgi Envanterindeki kariyer ilgi puanlarını tahmin etmek için On Altı Kişilik Faktörleri Anketini (16 PF) kullanmamız gereken bir danışmanlık projesi üzerinde çalışıyordum. (SII) ve Campbell İlgi ve Beceri Anketi (CISS). İlk başta bu yeterince kolay bir görev gibi görünüyordu; Her bir kariyere olan ilgiyi tahmin etmek için (iki test arasında birkaç yüz kariyer vardır) 16 kişilik faktörünün tümünü kullanarak doğrusal bir regresyon modeli oluşturmam gerekiyordu.

SPSS İstatistiklerinin (menüleri ve pencereleri olan) daha yeni bir sürümünü kullanarak ilk regresyonumu çalıştırdım, sonuçlara baktım ve her şey yolunda görünüyordu. İkinci bir gerileme yaptım, sonuçlara baktım ve her şey yolunda görünüyordu. Bunu birkaç kez daha yaptım ve sonra eski “arkadaş” sözdizimine başvurmadıkça bu projenin düşündüğümden çok daha uzun süreceğini fark ettim.

Bu yüzden menüleri ve pencereleri kullanarak ilk regresyonumu yeniden oluşturdum, Sözdizimi Düzenleyicisini açmak için Yapıştır düğmesine tıkladım ve ardından sözdizimimi kopyaladım ve Sözdizimi Düzenleyicisine birkaç yüz kez yapıştırdım. Sonra her denklem için bağımlı değişkenin adını değiştirdim, sözdizimini çalıştırdım, sözdizimini ve çıktı dosyalarını kaydettim ve bir saatten az bir sürede bitirdim; Ya da öyle düşünmüştüm.

Bu projenin son parçası, regresyon katsayılarını almam ve bazı ek analizler yapmam gerektiğiydi. Basit bir ifadeyle, SPSS çıktısını alıp SPSS girdisine (veri) dönüştürmem gerekiyordu. Bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum; ne de kimse sormadı. Verileri bir ekrandan diğerine taşımak kolay olmalıydı, ancak bunu yapmanın bir yolu yoktu.

Peki, tüm bu katsayıları SPSS’ye elle mi girdim? Hayır, onları kopyalayıp SPSS Statistics’e yapıştırmayı başardım, ancak tabloyu düzenlenebilir hale getirmek için önce katsayılar tablosunu Not Defteri’ne kopyalamam gerekiyordu (o zamanlar çıktı şimdiki gibi düzenlenebilir değildi). Sonra düzenlenebilir tabloyu Excel’e kopyalamak zorunda kaldım, böylece ihtiyacım olmayan diğer tüm çıktıları kaldırabildim ve bu şekilde sadece regresyon katsayılarını korudum. Oradan, ek analizlerimi yapabilmek için verileri SPSS’ye geri getirebildim.

Bu deneyimi hiç unutmadım. Birkaç yıl sonra, geliştirdiğim bir yaratıcılık ölçütünü doğrulamaya çalışarak tezim üzerinde çalışıyordum. Bu durumda kendi ölçümüm ile uygulanan diğer yaratıcılık ölçütlerinin her biri arasındaki korelasyonu elde etmem gerekiyordu.

Yani, sadece İki Değişkenli Korelasyon prosedürünü kullandım. Ayrıca kendi ölçümüm ile diğer tüm yaratıcılık ölçümleri arasındaki ortalama ilişkiyi belirlemek istedim. Bunu yapmak o kadar kolay değil, çünkü yine SPSS çıktısını (bu durumda gerçek korelasyon katsayılarını) alıp SPSS girdisine (veri) dönüştürmek zorunda kaldım, böylece ortalama bir korelasyon elde edebildim.

Ancak bu zamana kadar, SPSS İstatistikleri sürüm 12, diğer birçok şeyin yanı sıra, kullanıcıların SPSS çıktısını almasına ve veriye dönüştürmesine izin veren Çıktı Yönetim Sistemi (OMS) adı verilen bir teknik içeriyordu. Bu bölümde, çıktı yönetim sisteminin temellerini tartışacağız ve bu tekniğin nasıl kullanılacağına ilişkin bir örneğin üzerinden geçeceğiz.


SPSS 25 programı
Spss deneme sürümü kaç gün
SPSS programı özellikleri
Spss kaç GB
SPSS 15.0 paket programı
Spss ucretli mı
Spss nereden indirilir
SPSS hata veriyor


Çıktı Yönetim Sistemine Genel Bakış

Çıktı Yönetim Sistemi, kullanıcıların seçilen çıktı türlerini farklı biçimlerde otomatik olarak yazmasına olanak tanır. Desteklenen biçimler arasında SPSS İstatistik verileri, Görüntüleyici dosyaları ve Web Raporları dosyalarının yanı sıra Word, Excel, XML, metin, PDF ve HTML dosyaları bulunur. Bu, OMS’nin bir prosedürden (örneğin, Korelasyonlar veya Regresyon) özet tablo çıktısını bu formatlardan birindeki dosyalara otomatik olarak yazmak için bir yol sağladığı anlamına gelir. Bu, SPSS İstatistik kullanıcılarının OMS’yi çıktıyı dışa aktarmanın bir yolu olarak kullanmalarına veya çıktıyı sonraki analizlerde yalnızca girdi olarak kullanmalarına olanak tanır (isterseniz bu şekilde önyükleme bile yapabilirsiniz).

Ek olarak, OMS tesisi, örneğin günlükleri, notları veya vaka işleme özet tablolarını görmenize gerek kalmaması için, Çıktı Görüntüleyici’den seçilen çıktı türlerini otomatik olarak hariç tutabilir. SPSS Statistics Viewer’da yalnızca seçili tablo türlerini kaydetmek istiyorsanız, belirli çıktı türlerini hariç tutmak için bu seçenek yararlı olabilir. Örneğin, yalnızca regresyon prosedüründen katsayılar tablosunu kaydetmek istiyorsanız, diğer tüm çıktı türlerini regresyondan hariç tutmak için OMS’yi kullanabilirsiniz.

Çıktıları farklı hedeflere otomatik olarak göndermek için OMS olanağını kullanabilmenize rağmen, SPSS İstatistik İhracat olanağının yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır. OMS’nin temel amacı, tablo çıktısını otomatik olarak bir SPSS veri dosyasına dönüştürmektir, bu seçenek Dışa Aktarma tesisinde mevcut değildir. Ardından, pivot tablo çıktısını SPSS İstatistik veri dosyalarına kaydettikten sonra, bu çıktıyı sonraki komutlarda veya oturumlarda girdi olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca çıktıyı Python, R veya Java programlanabilirliği aracılığıyla erişilebileceği XML çalışma alanına kaydedebilir.

Çıktı Yönetim Sistemi, menüler veya SPSS sözdizimi aracılığıyla çalıştırılabilir. OMS’nin nasıl kullanılacağına dair bir örnek üzerinden gidelim. Bu örnekte, aşağıdaki konumda bulabileceğiniz satisf.sav dosyasını kullanacağız.

OMS’yi Menülerden Çalıştırma

Memnuniyet.sav dosyasında birkaç memnuniyet değişkeni vardır. Bu memnuniyet değişkenleri arasındaki korelasyonları çalıştırmak için SPSS Statistics’i kullanacağız ve ardından bu korelasyonları yakalamak ve bunları bir veri dosyası olarak SPSS Statistics’e geri göndermek için OMS’yi kullanacağız. Korelasyon katsayılarını veri olarak aldıktan sonra değişkenler arasındaki ortalama korelasyonu belirleyebileceğiz. Yani, bir ölçü ile diğer tüm ölçüler arasındaki ortalama korelasyonu elde edeceğiz.

1. Başlamak için, Yardımcı Programlar menüsündenOMSKontrol Paneli seçeneğini seçerek OMSkontrol panelini açın. Şekil 17-2’de gösterilen OMS kontrol panelini çıktı yönlendirmesini hem başlatmak hem de durdurmak için veya çıktı türlerini Görüntüleyiciden hariç tutmak için kullanabilirsiniz. OMS, bu görevleri çıktı türlerini belirterek gerçekleştirir. Bu çıktı türleri, oluşturulmuş herhangi bir çıktıyı açıkça tanımlamak için SPSS İstatistik komutlarıyla ilişkilendirilir.

Manipüle edilecek çıktı belirlendikten sonra, kullanıcı hangi eylemlerin yapılması gerektiğini belirtir. Bunlar, OMS Kontrol Panelinden OMS İstekleri olarak belirtilir. Belirli çıktı oluşturulduğunda, istenen işlem yapılır.

2. Şimdi,OMSrequest.Todoso için, öncelikle Çıktı Türü’nü seçerek birlikte çalışmak istediğiniz çıktının türünü veya türlerini belirtmelisiniz. Denetim Masası iletişim kutusundaki liste, SPSS İstatistiklerinin Görüntüleyici penceresinde oluşturduğu tüm standart çıktı türlerini içerir. Ardından, Görüntüleyicinin anahat bölmesinde çıktı blokları üreten tüm istatistiksel ve grafik prosedürleri için kullanılabilen bir veya daha fazla Komut Tanımlayıcı seçersiniz. Son olarak, seçilen komutlar için bir veya daha fazla tablo alt türü seçersiniz. Her üç listede birden fazla seçim yapabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir