Ölçülendirme Kuralları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Ölçülendirme Kuralları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

5 Ekim 2022 AutoCAD ölçülendirme komutları KISAYOLLARI Mimari ölçülendirme Kuralları ÖLÇÜLENDİRME kuralları Teknik resimde ÖLÇÜLENDİRME 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Ölçülendirme Kuralları

Çeşitli boyut stilleri ayarlamak, boyutları doğru bir şekilde eklemenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, doğru boyutlandırma, tasarımı belgelerken en zor görevlerden biridir. QDIM komutuyla gelen otomatik boyutlandırmanın görünen vaadine rağmen, bir çizimi boyutlandırmak için sallayabileceğiniz sihirli bir değnek yoktur.

Boyutlandırma kuralları en çok mekanik tasarımda önemlidir, çünkü geometri diğer disiplinlerden daha karmaşık olma eğilimindedir. İlk boyutun yerleştirilmesi genellikle diğerlerinin iyi çalışmasını sağlamanın anahtarıdır. AutoCAD, bir ilk boyutun nereye yerleştirileceğini kontrol eden bir değişkene sahip değildir. Bu kararı verirsiniz ve ardından oradan çalışmak için DIMBASE veya DIMCONTINE’ı kullanırsınız.

Disiplininiz ne olursa olsun, ordinat boyutları denemenizi tavsiye ederim. Yerleştirilmeleri daha kolay, genellikle daha doğru, okunması daha kolay ve çoğu durumda kullanımı daha geleneksel yaklaşımlardan daha kolaydır.

Sıradan boyutlar sadece makine atölyesi için değildir. Ne zaman inşa etmeyi planladığım bir yapı tasarlasam, sürekli değil, ordinat boyutlarını kullanırım. Bandımı takıyorum (tabii ki metrik) ve bir sonrakinin nerede olduğunu görmek için 4 ́5 ̋ ve 3 ́9-1⁄2 ̋ eklemek zorunda kalmadan her açıklığın yerini işaretliyorum. Bu bölümde, boyutlandırmanın mekanik ve mimari kurallarını tartışacağım.

Mekanik Boyutlandırma

Boyutlandırma için genel kurallar, istisnanın kuralı nasıl kanıtladığının harika bir örneğidir, çünkü belirli kuralların uygulanamayacağı durumlarla karşılaşırsınız. Temel kural, eğer kuralları takip edebiliyorsanız, kuralları takip edin: ASME Y14.5M -1994’te boyutlandırmayla ilgili daha fazla ayrıntı bulacaksınız.

1. Doğru şekil

Özellikler, gerçek bir şekilde göründüğü görünümde boyutlandırılmalıdır. Bu kuralın bir istisnası, boylamasına görünümlerinde boyutlandırılabilen silindirik nesnelerin boyutlandırılması için mevcuttur. Ölçülendirmeleri gizli çizgilere yerleştirmekten kaçınmalısınız.

2. Tolerans

Tüm boyutlar, ya doğrudan boyutun kendisinde ya da başlık bloğunun bir parçası olan genel bir notta tolerans taşımalıdır.

3.Grup

Çoklu görünüm çizimlerindeki boyutlar, ilgili boyutlarla birlikte gruplandırılmalı ve görünümler arasına yerleştirilmelidir.

4. Boşluk

Bir nesne ile o nesneye uygulanan ilk boyut arasında 9–12mm(.375 ̋–.50 ̋)’lik bir aralık bırakılmalıdır. Sonraki boyutlar, 6–9 mm’lik (.25 ̋–.375 ̋) daha küçük bir mesafeyle yerleştirilmelidir. DIMDLI’yi buna göre ayarlayabilirsiniz.

5.Gereksiz boyutlar

Özellikler, mekanik çizimlerden yalnızca tek bir konumda boyutlandırılmalıdır. Genel bir boyut verilmişse, ara boyutlardan birini atlayın veya parantez içine alarak bunu bir referans boyut yapın. Mimari çizimlerde ölçüleri tekrarlayabilirsiniz.

6. Kapalı nesne

Boyutları doğrudan nesneye yerleştirmekten kaçının.


Mimari ölçülendirme Kuralları
AutoCAD ölçülendirme komutları KISAYOLLARI
ÖLÇÜLENDİRME kuralları
Teknik resimde ölçek Nedir
Teknik resimde ÖLÇÜLENDİRME
2/1 ölçek ne demek
Ölçülendirme nedir
ÖLÇÜLENDİRME elemanları


7. Çapraz çizgiler

Boyut çizgilerini diğer çizgilerle aşmaktan kaçının. Uzantı çizgileri genellikle birbirleriyle veya liderlerle kesişir. Bir çizgi ok ucunu geçmedikçe, diğer çizgileri kestiği yerde çizgileri kesmeyin.

8.Yarıçap ve çapboyutları

Daire ölçüleriçap,dark ölçüleri bir yarıçap ile ölçülendirilir. AutoCAD, bir daire çizdiğinizde varsayılan olarak bir yarıçap talep etse de, daireler için genellikle kullanılan boyut bir çaptır.

9.Referansboyutları

Parçaların boyutunu veya belirli özelliklerin yerini netleştirecekleri referans boyutlarını kullanabilirsiniz. Referans boyutları yaklaşık değerlerdir ve bir parçayı üretmek için gerekli olan boyutların yerine kullanılmamalıdır. Bir referans boyutu kullandığınızda, onu parantez içine alarak tanımlayın. Bunu AutoCAD’de, elde edilen boyutu aşağıdaki gibi görünecek şekilde düzenleyerek yapın: (<>).

10.Semboller

Çap, derinlik, havşa, yer sayısı ve benzeri özellikler için sözcükler yerine simgeler kullanın.

Mekanik parçalara ölçümlendirmeler eklerken bir dizi yaygın hatayı gösterir. Aynı parçayı doğru eklenmiş ölçümlendirmelerle gösterir.

Mimari Boyutlandırma

Mimari boyutlandırma uygulamalarında ofisten ofise mekanik boyutlandırmadan daha fazla çeşitlilik vardır, bu nedenle kuralları hakkında net olmak imkansızdır. Genel olarak, doğrusal boyutlar, hem Yapı Standartları Enstitüsü hem de Mimari Grafik Standartları formatı ile tutarlı olan hizalı ve sürekli boyutlardır.

Dış seviyeden başlayarak normalde üç veya dört seviye kullanılır:

• Yapıdan en uzak genel boyutlar
• Dış duvar ofsetlerinin veya ilavelerinin boyutları
• İç bölmelerin orta düzlemine kadar olan boyutlar
• Dış duvarlardaki açıklık merkezlerinin boyutları

Boyutlar arasındaki boşluk genellikle 3⁄8 ̋ ila 1⁄2 ̋ arasındadır. İlk boyut ile yapı arasındaki boşluk, gösterildiği gibi herhangi bir sembol, not veya gerekli diğer açıklamaları barındıracak kadar büyük olmalıdır.

Metin Stilleri

AutoCAD’in en kötü yanı şu çirkin yazı tipidir: TXT.SHX. Bu yazı tipinin teknik-grafik açısından değil, bilgisayar kaynakları açısından anlamlı olduğu bir zaman vardı. Bir nedenden dolayı orijinal varsayılan AutoCAD yazı tipiydi.

Bu, tanımlamayı basitleştirdi ve AutoCAD’in matematiksel olarak takip etmesini kolaylaştırdı. AutoCAD için kullandığım ilk bilgisayar bir IBM 286 idi. Bir çizimdeki herhangi bir miktarda metin, özellikle bu metin romanc.shx, romand.shx ve hatta romans.shx ise, yeniden oluşturma süresini önemli ölçüde artırdı.

O zaman bile çirkin yazı tipinin amacı, çizilmesi değil, daha güzel metinler için bir yer tutucu olarak kullanılmasıydı. Çizimi geliştirirken kullanabilir ve ardından çizimden hemen önce yeniden tanımlayabilirsiniz. Ancak çiziciye giderken komik bir şey oldu: Kullanıcılar zahmet etmedi.

Çirkin yazı tipi önce çizimlerde ve daha sonra insanlara AutoCAD’i nasıl doğru kullanacaklarını öğretmeyi amaçlayan birçok çalışmada ortaya çıkmaya başladı. ASME Y14.5M standartlarına uygun olduğu iddia edilen kitaplar bile genellikle varsayılan yazı tipi kullanılarak AutoCAD’de yapılan çizimlerle dolduruldu. Deneyimsiz veya yeni kullanıcılar onu ne kadar çok görürse, o kadar standart hale geldi.

Varsayılan olarak, AutoCAD standart metin stili olarak hala txt.shx yazı tipini kullanır ve dünyanın hiçbir yerinde teknik grafik standartlarını karşılamaz.

Normalde, AutoCAD’in eski davranışı sürdürmesini severim, ancak çirkin yazı tipinin mirası bir istisnadır. Bu bölümde, iki önemli metin stili sorununu ele alacağım: yazı tipleri ve mektup formları.

Yazı Tipleri

Bir metin stilini temel almak için emrinizde iki tür yazı tipi vardır: .shx uzantısına sahip AutoCAD derlenmiş şekilli yazı tipleri; ve.ttf uzantısına sahip Windows TrueType yazı tipleri. Şekil yazı tipleriAutodeskandarevektör tabanlı (satırlardan oluşur) tarafından sağlanır. TrueType yazı tipleri Windows işletim sistemi tarafından sağlanır ve tarama tabanlıdır (piksellerden oluşur), bu nedenle biraz daha fazla dosya alanı kaplarlar.

Genel olarak, tüm AutoCAD SHX yazı tipleri her zaman mevcuttur. Tek bir dosya kaybolursa, onu AutoCAD Fonts dizininize veya arama yolundaki başka bir klasöre geri koyarak değiştirebilirsiniz. Ancak TrueType yazı tiplerinin Windows tarafından yüklenmesi gerekir ve bunlardan herhangi biri yüklenmemişse, yola yalnızca bir dosya kopyalayamazsınız; bunları Windows üzerinden yüklemeniz gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir