Matematik İşlemlerini Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Matematik İşlemlerini Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

1 Aralık 2022 AutoLISP komutlar Autolisp nedir 0
Matematik İşlemlerini Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Matematik İşlemlerini Kullanma

Önceki alıştırmada, iki hücrenin değerini toplamak için artı işaretini kullandınız. Birden çok hücre eklemek için birkaç hücrenin adresini aşağıdaki gibi sıralayabilirsiniz.

Ayrıca – (çıkarma veya eksi), * (çarpma veya yıldız) veya / (bölme veya karma) işaretini kullanarak da çıkarma, çarpma veya bölme yapabilirsiniz. Birkaç hücrede birden çok işlem gerçekleştirmek için, tipik bir elektronik tablo formülüne benzer bir şekilde işlemleri parantez içinde gruplandırabilirsiniz. Örneğin, iki hücreyi birbirine eklemek ve ardından bunların toplamını başka bir hücreyle çarpmak istiyorsanız, aşağıdaki biçimi kullanın.

Tablo araç çubuğunun Formül açılır listesinde görünen Ortalama, Toplam ve Sayı düğmeleri, bu sık kullanılan işlevlere hızlı erişim sağlar. Bir hücre kümesinin ortalama değerini elde edebilir, bir hücre kümesinin toplamını hızlı bir şekilde alabilir veya seçtiğiniz hücre sayısının sayısını alabilirsiniz.

Bu seçeneklerden birini tıklattığınızda, seçim pencereli birkaç hücre seçmeniz istenir. Bir dizi hücre seçtikten sonra, seçilen hücrede uygun formülü görürsünüz. Örneğin A ortalama düğmesinin tıklanması aşağıdakine benzer bir formül üretir.

Her iki durumda da, A1:B5’te olduğu gibi bir hücre aralığı iki nokta üst üste kullanılarak gösterilir. Formülleri manuel olarak girerken bu biçimi kullanabilirsiniz. Ayrıca, virgül kullanarak tek bir hücreyi bir aralıkla ekleyebilirsiniz.

Tabloları İçe ve Dışa Aktarma

Sıklıkla tablolar, AutoCAD dışında Excel gibi bir elektronik tablo programında oluşturulur. Özel Yapıştır özelliğindeki AutoCAD Varlıkları seçeneğini kullanarak bir Excel çalışma sayfasını AutoCAD tablosu olarak içe aktarabilirsiniz. Tabloları içe aktarma yeteneği, siz çizime konsantre olurken AutoCAD kullanıcısı olmayan kullanıcıların tablo verilerini oluşturmasına olanak tanır.

Bir çalışma sayfasından tabloyu nasıl içe aktarabileceğinizi görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. 11a-plan.xls adlı Excel çalışma sayfasını açın ve gösterildiği gibi kapı verilerini vurgulayın.
2. Seçilen verilerin bir kopyasını Windows Panosuna yerleştirmek için Düzenle ▏ Kopyala’yı seçin; ardından AutoCAD’e geri dönün.
3. Özel Yapıştır iletişim kutusunu açmak için Düzenle ve Özel Yapıştır’ı seçin.
4. Yapıştır radyo düğmesi seçiliyken, listede AutoCAD Varlıkları’na ve ardından Tamam’a tıklayın.
5. Ekleme noktasını belirtin veya [Metin olarak yapıştır]: isteminde, çizimin sağ alt alanındaki bir noktayı tıklayın. Çalışma sayfası verileri çok küçük olmasına rağmen çizimde görünür. Metin Biçimlendirme araç çubuğunu da görürsünüz.
6. Kapatmak için Metin Biçimlendirme araç çubuğunda Tamam’ı tıklayın.
7. Gerekirse, tabloyu okunabilir bir boyuta getirmek için Ölçek aracını kullanın.

Bu alıştırmada, varsayılan standart tablo stilini kullanarak çalışma sayfasını içe aktardınız. Bu size AutoCAD Txt yazı tipini kullanan basit görünümlü bir tablo verir.

Bu bölümde daha sonra açıklandığı gibi, istediğiniz yazı tipleri ve kenarlıklarla özel bir tablo stili ayarlayabilir ve ardından tabloyu daha özel bir görünüm için içe aktarabilirsiniz. Çalışma sayfasını içe aktarmadan önce özel tablo stilinizin geçerli stil olduğundan emin olun.

Tabloları Dışa Aktarma

Bir gün, AutoCAD tablonuzu bir elektronik tablo programına veya veritabanına aktarmak isteyebilirsiniz. Bunu bir kısayol menüsünde biraz gizli bir seçenek aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu adımları takip et:

1. Tablonun tamamını seçin. Bunu tablonun yukarısında ve sağında bir noktaya tıklayarak yapabilirsiniz. Geçiş seçim penceresi ile tabloyu tamamen kapatın ve tıklayın.
2. Tabloda herhangi bir yere sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Dışa Aktar’ı seçerek Verileri Dışa Aktar iletişim kutusunu açın.
3. Dışa aktarılan tablo verileriniz için bir ad ve konum belirtin ve Kaydet’e tıklayın.

Dosya, .csv dosya adı uzantısıyla kaydedilir. Bu dosya türü virgülle ayrılmış bir dosyadır ve Microsoft Excel dahil çoğu elektronik tablo programı tarafından okunabilir. Ne yazık ki, .csv dosyası AutoCAD tablo biçimlendirmesini korumaz.

Dışa aktarılan dosyayı Excel’den açmak için, Excel menü çubuğunda Dosya Aç’ı seçin; ardından, Aç iletişim kutusunda, Dosya Türü açılır listesinden Metin Dosyası’nı (*.prn, *.txt, *.csv) seçin. Ardından dışa aktarılan tabloyu bulabilir ve açabilirsiniz.


AutoCAD Tablo formülleri
AutoLISP komutları
Autolisp nedir
AutoLISP Metraj


Tablo Hücrelerine Grafik Ekleme

Tablo aracının en ilginç özelliklerinden biri, bir hücreye bloklar ekleyebilmesidir. Tablonuza grafik öğeler eklemek istiyorsanız bu yararlı olabilir. Bir hücreye blok eklemek basit bir işlemdir. İşte adımlar:

1. Seçmek için bir hücreye tıklayın.
2. Sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Blok Ekle’yi seçerek Tablo Hücresine Blok Ekle iletişim kutusunu açın.
3. Ad açılır listesinden bir blok adı seçin. Hücreye aktarmak için bir çizim dosyası seçmenizi sağlayan bir dosya iletişim kutusu açmak için listenin sağındaki düğmeyi de tıklayabilirsiniz.
4. Bir blok seçtikten ve iletişim kutusunun Özellikler grubunda ayarları belirledikten sonra, Tamam’a tıklayın. Blok, seçtiğiniz hücrede görünür.

İletişim kutusundaki Özellikler grubu, eklenen bloğun hizalamasını ve boyutunu belirlemenizi sağlar. Otomatik Sığdır seçeneği varsayılan olarak açıktır. Bu seçenek, mevcut hücre boyutuna sığdırmak için bloğun boyutunu ayarlar.

Tablo Stilleri Oluşturma

Aynı tablo düzenini defalarca oluşturduğunuzu fark ederseniz, önceden tanımlanmış tablo stilleri ayarlayabilirsiniz. Başlık, sütun başlıkları ve verilerin özelliklerini önceden ayarlayabilirsiniz, böylece her tablo oluşturduğunuzda bunları ayarlamak zorunda kalmazsınız.

Örneğin, başlık için 0,25 ̋’de Arial kalın ve sütun başlıkları için 0,125 ̋’de standart Arial kullanmayı tercih ederseniz, bu ayarlarla bir tablo stili oluşturabilirsiniz.

Bir dahaki sefere tablo oluşturmanız gerektiğinde, özel tablo stilinizi seçebilir ve sütun ve satır sayısını belirleyebilirsiniz; ardından, metni biçimlendirmek zorunda kalmadan verileri eklemeye hazır olacaksınız.

Bir tablo stili oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Tablo Stili iletişim kutusunu açmak için menü çubuğundan Biçim Tablo Stili’ni seçin. Liste kutusunda Standart tablo stilini görürsünüz. Bu, önceki alıştırmalarda kullandığınızdır.
2. Yeni Tablo Stili Oluştur iletişim kutusunu açmak için Yeni düğmesine tıklayın. Yeni masa stilinize bir isim verdiğiniz yer burasıdır.
3.MyTableStyle’a girin ve NewTableStyle iletişim kutusunu açmak için Devam’ı tıklayın.
4. Bu iletişim kutusundaki seçenekler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Şimdilik, iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklayın.
5. Yeni tablo stiliniz artık Tablo Stili iletişim kutusunun Stiller listesinde görünür. Mevcut bir tablo stilini düzenlemek isterseniz, listeden stili seçip Değiştir düğmesine tıklayabilirsiniz. Mevcut stili düzenlemenizi sağlayan Tablo Stilini Değiştir iletişim kutusu görünecektir. Tablo Stilini Değiştir iletişim kutusu, gösterilen Yeni Tablo Stili iletişim kutusuyla aynıdır.
6. İletişim kutusundan çıkmak için Kapat’a tıklayın.

Bir stil oluşturduktan sonra, örnek tabloyu oluşturmak için kullandığınız Tablo Ekle iletişim kutusunun Tablo Stili Ayarları grubundan seçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir