Manuel Testleri Kaydetmek

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Manuel Testleri Kaydetmek

26 Mayıs 2023 Manuel test araçları Manuel test Örnekleri Otomasyon testi Nedir 0
Adlandırma Kuralları

Manuel Testleri Kaydetmek

Kayıt ve oynatmanın dezavantajları, yalnızca aracı zamanla kullanmaya başladığınızda ortaya çıkar. Kayıt tekrarı, ilk gösterildiğinde her zaman çok etkileyici görünür, ancak verimli, uzun vadeli bir test otomasyonu rejimi için iyi bir temel değildir.

Senaryo, kaydedildiği şekliyle, sonradan eline alan biri için pek okunabilir olmayabilir. Otomatik bir testin tek değeri yeniden kullanılmasıdır. Ham kaydedilmiş bir komut dosyası, neyin test edildiği veya testin amacı hakkında hiçbir şey açıklamaz.

Bu tür yorumların, kayıt yapılırken (tüm araçlar buna izin vermez) veya kayıt bittikten sonra komut dosyası düzenlenerek test uzmanı tarafından eklenmesi gerekir. Bu bilgiler olmadan herhangi bir bakım görevi en iyi ihtimalle zor olacaktır.

Ham kaydedilmiş bir komut dosyası, kaydedilen şeyin ayrıntılarına da çok sıkı bir şekilde bağlıdır. Araca bağlı olarak, ekrandaki nesnelere, belirli karakter dizilerine ve hatta ekran bitmap konumlarına bağlı olabilir. Yazılım değişirse düzeltme: yazılım değiştiğinde – sıkı bir şekilde bağlı olduğu herhangi bir şey değiştiyse, orijinal komut dosyası artık doğru çalışmayacaktır.

Çoğu zaman, betiğin kendisini güncelleme çabası, testi manuel olarak yeniden çalıştırırken betiği yeniden kaydetmekten çok daha fazladır. Bu genellikle herhangi bir test otomasyonu avantajı sağlamaz. Örneğin, kaydedilen girdilerin değerleri girildiği şekliyle kesin ve ayrıntılı değerlerdir, ancak bunlar artık komut dosyasına ‘sabit kodlanmıştır’.

Kayıt, yalnızca eylemlerden ve test girişlerinden oluşur. Ancak genellikle bir test çalıştırmanın nedeni, uygulamanın doğru şeyi yapıp yapmadığını görmek için test sonucuna bakmaktır. Test girdilerinin basitçe kaydedilmesi, sonuçların herhangi bir şekilde doğrulanmasını içermez.

Bir test yapmak için kayıtlı herhangi bir komut dosyasına doğrulama eklenmelidir. Araca bağlı olarak, bu ek işi kayıt sırasında (ancak ek zaman ve çaba gerektirir) veya ilk yeniden oynatma sırasında yapmak mümkün olabilir, aksi takdirde kaydedilen komut dosyasını düzenlemek gerekecektir.

Testi yalnızca kaydederek otomatikleştirmeyin. Hedeflerine uygun verimli ve etkili bir test otomasyon rejimi uygulamak her profesyonel test kuruluşunun amacı olmalıdır.

Yalnızca manuel testlerin kaydedilmesi, aşağıdaki nedenlerden dolayı bunu başaramaz:

• Senaryosuz (ad hoc) testler genellikle çok etkili değildir (sistemi iyi bilen ve önceki sürümlerin zayıflıklarını deneyimlemiş veya yazılımın nasıl çalıştığını iyi anlamış bir kişi varsa, bazı durumlarda etkili olabilir) çalışır ve olası kusurlu alanları belirleyebilir). Ad hoc testi otomatikleştirmek, en iyi ihtimalle daha hızlı, ancak yine de çok etkili olmayan testlerle sonuçlanacaktır.
• Yalnızca girişin kaydedilmesi, otomatik bir testle sonuçlanmaz. Bir testin sonuçlarının beklendiği gibi olduğundan emin olmak için kontrol edilmesi gerekir; bu otomatik değilse, bu otomatik bir test değildir, yalnızca otomatik girdidir.
• Yazılım değiştiğinde yeniden kayıt yapmak verimsizdir. Yazılımın kullanıcı arayüzündeki hemen hemen her değişiklik, test girdilerinde veya sıralarında veya her ikisinde de değişikliklere neden olacaktır. Kayıtlı komut dosyalarını düzenlemek ne kolay ne de hoştur. Testi basitçe yeniden kaydetmek genellikle daha kolay ve daha hızlıdır, ancak bu genellikle kabul edilemeyecek kadar yüksek bir maliyete neden olur.

Şu anda yalnızca ad hoc manuel test gerçekleştiriyorsanız, test sürecinizi otomatikleştirmeye çalışmaktan çok daha fazla fayda elde etmenizi öneririz. Örneğin, test tekniklerinin kullanılması, testinizin etkinliğini ikiye katlayabilir. Bu, etkisiz testleri daha hızlı çalıştırmaya çalışmaktan çok daha fazla para tasarrufu sağlayacak ve daha kaliteli yazılımlara yol açacaktır.


Manuel test nedir
Manuel test araçları
Manuel test Örnekleri
Otomasyon testi Nedir
Manuel test ve otomasyon test
Manueltest tc sorgu
Item test ne demek
Automation tester Nedir


Manuel Doğrulama ile Otomatik Yürütme

Halihazırda, manuel olarak gerçekleştirilen örnek test durumumuzun kaydedilmesiyle oluşturulmuş bir komut dosyamız var ve bu artık test aracımız tarafından istediğimiz sıklıkta tekrar oynatılabilir. Ancak, otomatikleştirdiğimiz tek şey test girdileridir.

Test senaryosunun doğru sonuçları üretip üretmediğini belirlemek için, yine de beklenen sonuçları manuel olarak kontrol etmemiz gerekiyor. Araç henüz bizim için herhangi bir kontrol yapmayacak çünkü biz ona bunu yapması talimatını vermedik; şimdiye kadar, yalnızca bir test girdisi setinin nasıl girileceğini biliyor, yani bizim tek test durumumuzun girdileri önemlidir. 

Özellikle ilk başta sizin için girdileri yazan bir araca sahip olmanın belirli bir yenilik değeri vardır. Ekranın etrafında ‘kahve partileri’ toplanma eğilimi var. ‘Keşke o kadar hızlı yazabilseydim’ gibi sözler kulak misafiri olabilir.

Bununla birlikte, testi yapanlar testin işe yaradığını (ya da çalışmadığını) doğrulamak için hala orada oturup testi izlemeleri gerektiğini fark ettiklerinde, yenilik kısa sürede etkisini yitirecektir. Otomasyon henüz bu aşamaya geldiyse, bir gecede ve hafta sonu test etme fikri, test uzmanları arasında popüler olmayacaktır.

Test senaryomuzun düzgün çalışıp çalışmadığını manuel olarak kontrol etmek, araç komut dosyasını yeniden yürütürken ekranı izlemeyi gerektirebilir. Verilerin ekranda göründüğü gibi kaydedildiğinden emin olmak için, test yürütüldükten sonra düzenlenen belgeye (country2.dcm) bir göz atmak da iyi bir fikir olacaktır.

Otomatik testlerimiz var mı? Pekala, biraz otomasyonumuz var: giriş otomatikleştirildi. Bununla birlikte, yazılımın doğru şeyi yapıp yapmadığını kontrol etmek için hâlâ manuel bir sürecimiz var.

Test Sonucu Karşılaştırmasını Otomatikleştirme

Genellikle pratik ve gereksiz olduğu için, bir test senaryosunun tüm sonucunun (yalnızca neyin değiştiğini değil aynı zamanda değişmeyen her şeyi de içerecek şekilde) karşılaştırılacağı pek olası değildir. Genellikle, yalnızca en önemli veya en önemli yönlerin karşılaştırılması gerekir.

Ekran çıktıları gibi bazı çıktılar test yürütülürken gerçekleştirilebilir, bu dinamik karşılaştırma olarak bilinir. Bir dosyaya veya veritabanına bazı çıktılar gibi diğer sonuçlar ancak test senaryosunun yürütülmesi tamamlandıktan sonra karşılaştırılabilir, bu yürütme sonrası karşılaştırma olarak bilinir.

Otomatik bir testin, dinamik ve yürütme sonrası karşılaştırmaların bir kombinasyonunu kullanması gerekebilir. Otomatik karşılaştırmanın nasıl uygulanacağına karar verirken alınması gereken bir dizi tasarım kararı vardır. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir