Karşılaştırma Sürecinin Uygulanması

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Karşılaştırma Sürecinin Uygulanması

5 Haziran 2023 Kıyaslama Süreci Aşamaları Yazılım süreç modelleri Nelerdir 0
Otomatik Test Teknikleri

Karşılaştırma Sürecinin Uygulanması

Bir karşılaştırma sürecini otomatikleştirmek için, filtreleri ve karşılaştırma aracını birbirine yapıştırmak için bir tür “tutkal” gerekecektir. Bu, kabuk betikleri (UNIX deyimiyle), toplu iş dosyaları (MS-DOS deyimiyle), komut prosedürleri (VAX/VMS vb.) veya aslında derlenmiş bir programlama dili olabilir; , beklenen ve gerçek sonuçlar verildiğinde, bunları gerekli filtrelerden ve karşılaştırıcıdan geçirecek ve uygun bir durum (yani, herhangi bir farklılık olup olmadığı) döndürecektir.

Bir test yürütme otomasyon aracının komut dosyası dili kullanılabilir. Bu, test durumlarını yürüten betik için mantıksal bir uzantı sağlar. Test senaryosunun yürütülmesini kontrol eden komut dosyası daha sonra yürütme sonrası karşılaştırma süreci komut dosyasını çağırabilir veya karşılaştırma işlemi ayrı bir test senaryosu olarak uygulanabilir.

Bu ikinci yaklaşım, gerekirse karşılaştırma sürecinin test senaryosunun yürütülmesinden bağımsız olarak yürütülmesine izin verme avantajına sahiptir. (Bu nedenle, farklı bir zamanda, farklı bir makinede çalıştırılabilir ve gerektiğinde tekrarlanabilir.)

Bu yaklaşımın ne kadar iyi çalıştığı, aracın betik dilinin özelliklerine ve karşılaştırma gereksinimlerinize bağlı olacaktır. Her şey yolundaysa, yürütme sonrası süreci test yürütme sürecine entegre etmek mümkün olacaktır.

Yürütme sonrası karşılaştırma süreçlerini uygulamaya yönelik diğer yaklaşımlar, başka bir betik veya programlama dili kullanır. Yorumlanmış bir dil kullanmanızı öneririz (derlenmiş bir dil yerine) çünkü prototip oluşturmaya, bir şeyi denemeye, onu değiştirmeye ve onu denemeye daha çok uygundur.

Toplu iş dosyaları, komut prosedürleri, vb. bu tür işler için son derece uygundur ve birçok test uzmanının (teknik geçmişi olmayanlar da dahil) kendi kullanışlı yardımcı programlarını uygulamak için bunları zaten kullandığını gördük.


Kıyaslama Süreci Aşamaları
Kıyaslama tekniği
Kıyaslama Türleri
Yazılım geliştirme Modelleri karşılaştırma
Evrimsel Geliştirme Modeli
türkiye’de benchmarking örnekleri
Yazılım süreç modelleri Nelerdir
V süreç Modeli Nedir


Filtrelerin Avantajları ve Dezavantajları

Gelişmiş karşılaştırma araçları geliştirmek veya satın almak yerine filtreler kullanarak karmaşık karşılaştırmalar uygulamanın çeşitli avantajları vardır. Bunlar aşağıda açıklanmıştır.

1. Metin işleme araçlarının mevcudiyeti. Metin değiştirme, çıkarma, sıralama ve benzerlerini gerçekleştirmek için hazır birçok araç vardır. En sık kullandığımız araçlar sed, awk, grep ve egrep’tir. Bunlar ve benzeri birçok başka araç UNIX ortamından kaynaklanmıştır, ancak birçok farklı donanım platformu için yürütülebilir dosyalar ve kaynak kodu, Özgür Yazılım Vakfı da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan (genellikle ücretsiz olarak) temin edilebilir.

Daha yakın zamanlarda, Perl (Pratik Çıkarma ve Raporlama Dili) programlama dilinin az önce bahsettiğimiz araçlara iyi bir alternatif olduğunu bulduk. Tel betik dili de hiçbir deneyimimiz olmamasına rağmen bize önerildi. Aslında, normal ifadeler için desteği olan herhangi bir programlama dilinin çoğu iş görecektir.

Python başka bir uygun dildir ve normal ifadeler için bir C kitaplığı paketi vardır.

2. Yeniden kullanın. Bir filtre uygulandıktan sonra, ilk geliştirildiği duruma ek olarak birçok durumda yeniden kullanılabilir. Aslında, normal ifadelerin kendileri yeniden kullanılabilir ve biz de bunu yapmanızı öneririz. Normal bir ifade uygulandıktan ve test edildikten sonra (örneğin bir tarih için) belgelenmeli ve yeniden kullanılabilir hale getirilmelidir. Aynı görevleri başarmak için farklı kişilerin kendi düzenli ifadelerini uygulamasına sahip olmanın hiçbir değeri yoktur.

3. Daha sıkı karşılaştırma kriterleri. Filtreler, bir seferde bir sonucun ayrı parçaları üzerinde çalışmamıza izin verdiği için, tek bir karmaşık karşılaştırma aracı kullanılarak elde edilebilecek olandan daha sıkı karşılaştırma kriterleri üretebiliriz.

Örneğin, ticari bir karşılaştırıcı, bir tarih alanını yok saymak için bir yol sağlayabilir, ancak bu, herhangi bir tarihi (muhtemelen herhangi bir geçerli tarihi, ancak herhangi bir aday aracı değerlendirirken kontrol etmeye değer olsa da) göz ardı eder. Tarihin belirli bir aralık içinde olduğundan veya test senaryosunun yürütüldüğü tarihe göre belirli bir tarih olduğundan emin olmak isteyebiliriz; bu, filtreler kullanan kendi karşılaştırma sürecimizi kullanarak kolayca başarabileceğimiz bir şeydir.

4. Daha kolay uygulama ve hata ayıklama. En karmaşık karşılaştırmalar bile birkaç ayrı adıma bölündüğünden, her adım ayrı ayrı uygulanabilir ve test edilebilir. Adım serisi daha sonra kademeli olarak entegre edilebilir, her biri test edilir ve tüm karşılaştırma sürecinde daha fazla güven sağlanır.

Karmaşık bir karşılaştırma sürecine sahip olmak bir şeydir; doğru çalıştığına güvenmek başka bir şeydir. Göz ardı etmeyi düşündüğünüz bir farkı vurguluyorsa, karmaşık bir karşılaştırmada bir sorunu tespit etmek kolaydır. Ancak bulmayı düşündüğünüz farklılıkları göz ardı etmeyeceğini kanıtlamanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle, karşılaştırmaların uygulanmasını ve test edilmesini kolaylaştıran herhangi bir yaklaşım memnuniyetle karşılanmalıdır.

5. Basit karşılaştırma araçları karmaşık karşılaştırmalar yapabilir. Son karşılaştırma için herhangi bir basit karşılaştırma aracı genellikle yeterli olacaktır (MS-DOS işletim sistemi dosya karşılaştırma aracı fc ve UNIX işletim sistemi diff yardımcı programı gibi). Filtreler, basit karşılaştırma için aşamalı olarak daha karmaşık yapı taşları oluşturmaya yönelik bir dizi adım sağlar.

Diğer özel amaçlı kurum içi araçlar da daha spesifik karşılaştırmaların gerekli olduğu durumlarda geliştirilebilir; örneğin, tarihlerin veya saatlerin karşılaştırılması, birinin diğerinden daha geç olmasını sağlamak veya tek bir değerin belirli bir tolerans dahilinde olup olmadığını kontrol etmek. Bu tür araçlar, makul programlama becerilerine sahip herkes için nispeten basittir.

Filtrelerin birkaç dezavantajı vardır. Genellikle bunları uygulamak için programlama becerileri gerektirirler ve güvenle kullanılmadan önce test edilmeleri ve hata ayıklamaları gerekir. Filtrelenmekte olan çıktının formatı değişirse, filtrenin de değiştirilmesi gerekecektir. (Bu, yazılım değişikliklerinin dinamik testler üzerindeki etkisine benzer.) Son olarak, diğer yeniden kullanılabilir öğelerle ortak olarak, bunları kullanması gereken herkesin bunları hızlı bir şekilde bulabilmesi ve kolayca iyi bir şekilde kullanabilmesi için belgelenmeleri ve yönetilmeleri gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir