İstisnalar – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

İstisnalar – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

6 Mart 2023 Python Hata bulucu Python hata Türleri Python hata Yakalama 0
Ticari Yazılım Geliştirme 

İstisnalar

Bilgisayar programları yazarken, normal bir olay akışı ile istisnai (sıra dışı) bir şey arasında ayrım yapmak genellikle mümkündür. Bu tür istisnai olaylar hatalar (bir sayıyı sıfıra bölmeye çalışmak gibi) veya çok sık olmasını beklemeyeceğiniz şeyler olabilir.

Bu tür istisnai olayları işlemek için, olayların meydana gelebileceği her yerde koşullu ifadeler kullanabilirsiniz (örneğin, programınızın her bölme için paydanın sıfır olup olmadığını kontrol etmesini sağlayın). Ancak, bu sadece verimsiz ve esnek olmayacak, aynı zamanda programları okunamaz hale getirecektir. Bu istisnaları görmezden gelmek ve gerçekleşmemelerini ummak isteyebilirsiniz, ancak Python güçlü bir alternatif sunar.

İstisna Nedir?

İstisnai koşulları temsil etmek için Python istisna nesneleri kullanır. Böyle bir istisna nesnesi herhangi bir şekilde ele alınmazsa, program sözde geri izleme (bir hata mesajı) ile sona erer.

İstisnaları kullanabileceğiniz tek şey bu tür hata mesajları olsaydı, istisnalar çok ilginç olmazdı. Ancak gerçek şu ki, her istisna bir sınıfın örneğidir (bu durumda ZeroDivisionError) ve bu örnekler çeşitli şekillerde oluşturulabilir ve yakalanabilir; programın başarısız olması vb.

Bir sonraki bölümde, kendi istisnalarınızı nasıl oluşturacağınızı ve yükselteceğinizi öğreneceksiniz. Aşağıdaki bölümlerde, istisnaları çeşitli şekillerde ele almayı öğreneceksiniz.

UYARILAR

İstisnalar, programınızdaki istisnai veya yasa dışı durumları temsil etmek için kullanılabilir (bir sayıyı sıfıra bölmeye çalışmak veya var olmayan bir dosyadan okumak gibi) ve sizin tarafınızdan yakalanmadığı sürece programı sonlandırır. Uyarılar ise hafif hata mesajlarıdır; size bir şeylerin yolunda gitmediğini bildirirler, ancak programınız çalışmaya devam eder. Örneğin, normal ifade modülünü içe aktarmayı deneyin.

Tercümanın bundan hoşlanmadığı belli; normal ifade modülü eskidir ve bunun yerine re modülünü kullanmalısınız. Ancak, birçok kod regex modülünü zaten kullandığından, yeniden kullanılmasını talep etmek mantıksız olacaktır; bu sadece tüm eski kodu bozar. Bunun yerine bir uyarı verilir.

Herhangi bir nedenle regex modülüne takılıp kalırsanız, uyarıyı seve seve yok sayabilirsiniz (yine de muhtemelen kodunuzu yeniden yazmanız gerekir). Hatta filtreleyebilirsiniz (filtre uyarıları işleviyle), böylece yazdırılmaz.

Gördüğünüz gibi, bir şeyler ters gittiğinde istisnalar otomatik olarak gündeme gelir. Bu istisnalarla nasıl başa çıkılacağına bakmadan önce, istisnaları nasıl oluşturabileceğinize ve hatta kendi istisna türlerinizi nasıl oluşturabileceğinize bir göz atalım.

Bir istisna oluşturmak için, sınıf veya örnek olan bir bağımsız değişkenle birlikte upgrade deyimini kullanırsınız. Bir sınıf kullanılırken, otomatik olarak bir örnek oluşturulur; isteğe bağlı olarak sınıftan sonra virgülle ayrılmış bir dize bağımsız değişkeni sağlayabilirsiniz. İşte yerleşik istisna sınıfı İstisna’nın kullanıldığı bazı basit örnekler.

Not: Aslında yükseltmeyi kullanmanın iki yolu daha vardır. Bağımsız değişken bir dize olabilir veya herhangi bir bağımsız değişken olmadan yükseltmeyi çağırabilirsiniz. Bir dize bağımsız değişkeni kullanmak artık geçerliliğini yitirmiş kabul edilir; Argümansız yükseltme çağrısı “Bak Anne, Argüman Yok!” bölümünde ele alınmıştır. bu bölümde daha sonra.

İlk örnek (Raise İstisna), neyin yanlış gittiğine dair hiçbir bilgi içermeyen genel bir istisna oluşturur. Son iki örnekte, hiper sürücü aşırı yüklenmesi hata mesajını ekledim. Gördüğünüz gibi, sınıf yükseltmek, mesaj ve yükseltmek sınıf(mesaj) olmak üzere iki form eşdeğerdir; her ikisi de verilen hata mesajıyla bir istisna oluşturur.

Birçok yerleşik sınıf mevcuttur. Hepsinin açıklamasını Python Kitaplığı Referansında, “Yerleşik İstisnalar” bölümünde bulabilirsiniz. Etkileşimli tercüman ile bunları kendiniz de keşfedebilirsiniz; bunların tümü, size kolaylık sağlamak için (yerleşik ad alanında olduğu gibi) modül istisnalarında bulunur. Bir modülün içeriğini listelemek için, açıklanan dir işlevini kullanabilirsiniz.

Özel İstisna Sınıfları

Yerleşik istisnalar pek çok alanı kapsamasına ve birçok amaç için yeterli olmasına rağmen, kendi istisnalarınızı yaratmak isteyebileceğiniz zamanlar vardır. Örneğin, hiper sürücü aşırı yükleme örneğinde, hiper sürücüde hata koşullarını temsil eden belirli bir HyperDriveError sınıfının olması daha doğal olmaz mıydı?

Hata mesajı yeterli gibi görünebilir, ancak bir sonraki bölümde (“İstisnaları Yakalamak”) göreceğiniz gibi, sınıflarına göre belirli istisna türlerini seçerek işleyebilirsiniz. Bu nedenle, özel hata işleme koduyla hiper sürücü hatalarını işlemek istiyorsanız, istisnalar için ayrı bir sınıfa ihtiyacınız olacaktır.

Peki istisna sınıfları nasıl oluşturulur? Tıpkı diğer tüm sınıflar gibi ancak İstisna’yı alt sınıfa ayırdığınızdan emin olun (doğrudan veya dolaylı olarak, bu, diğer tüm yerleşik istisnaların alt sınıflarının uygun olduğu anlamına gelir). Bu nedenle, özel bir istisna yazmak, temel olarak bunun gibi bir anlama gelir.


Python hata Türleri
Python hata Yakalama
python traceback (most recent call last) hatası
Python hata kodları
Python Hata bulucu
traceback (most recent call last) hatası çözümü
Python hata düzeltme
Python hataları


İstisnaları Yakalamak

Daha önce bahsedildiği gibi, istisnalarla ilgili ilginç olan şey, onları halledebilmenizdir (genellikle yakalama veya istisnaları yakalama olarak adlandırılır). Bunu try/except ifadesi ile yaparsınız. Diyelim ki, kullanıcının iki sayı girmesine izin veren ve ardından bunları birbirine bölen bir program oluşturdunuz.

y’nin değerini kontrol eden basit bir if ifadesinin kullanımı daha kolay gibi görünebilir ve bu durumda gerçekten daha iyi bir çözüm olabilir. Ancak programınıza daha fazla bölüm eklerseniz, bölüm başına bir if ifadesine ihtiyacınız olacaktır; try/except kullanarak yalnızca bir hata işleyiciye ihtiyacınız olur.

Bir istisna yakaladıysanız, ancak onu tekrar yükseltmek istiyorsanız (deyim yerindeyse, iletin), herhangi bir argüman olmadan zam diyebilirsiniz.

Bunun nasıl yararlı olabileceğine bir örnek olarak, ZeroDivisionErrors’ı “boşaltma” yeteneğine sahip bir hesap makinesi sınıfını ele alalım. Bu davranış açıksa, hesap makinesi istisnanın yayılmasına izin vermek yerine bir hata mesajı yazdırır. Bu, hesap makinesi bir kullanıcıyla etkileşimli bir oturumda kullanılıyorsa yararlıdır, ancak bir programda dahili olarak kullanılıyorsa, bir istisna oluşturmak daha iyi olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir