Dize Temsilleri – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Dize Temsilleri – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

28 Şubat 2023 Python Dersleri Python Tuple Örnekleri 0
Piksel ve Metin İlişkileri – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım YaptırmaPiksel ve Metin İlişkileri – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma

Dize Temsilleri

Örnekler boyunca, muhtemelen Python tarafından yazdırılan tüm dizelerin hala alıntılandığını fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, değeri, kullanıcıyı nasıl aramasını istediğinizi değil, Python kodunda yazıldığı gibi yazdırmasıdır. Ancak yazdırmayı kullanırsanız, sonuç farklıdır.

Gördüğünüz gibi, uzun tamsayı 10000L, basitçe 10000 sayısıdır ve kullanıcıya sunulduğunda bu şekilde yazılmalıdır. Ancak, bir değişkenin hangi değeri ifade ettiğini bilmek istediğinizde, örneğin normal bir tamsayı mı yoksa uzun bir sayı mı olduğuyla ilgilenebilirsiniz.

Burada aslında olan şey, değerlerin iki farklı mekanizma aracılığıyla dizgelere dönüştürülmesidir. Her iki mekanizmayı da, örneğin, bir değeri muhtemelen bir kullanıcının anlayacağı makul bir şekilde bir dizgeye dönüştüren str ve değerin temsili olan bir dizgi yaratan repr fonksiyonları aracılığıyla kendiniz kullanabilirsiniz. yasal bir Python ifadesi olarak yer alır.

repr(x)’in eşanlamlısı ‘x’tir (burada tek tırnak değil, ters tik kullanırsınız). Sayı içeren bir cümleyi yazdırmak istediğinizde bu yararlı olabilir. Bir sayıya dizi ekleyemediğiniz için ilk print deyimi çalışmaz. Ancak ikincisi işe yarıyor çünkü temp’i backticks’i kullanarak “42” dizesine dönüştürdük.

(Elbette repr’i de kullanabilirdim, bu da aynı anlama geliyor ama biraz daha net olabilir. Aslında bu durumda str’yi de kullanabilirdim. Şimdilik bu konuda fazla kafa yormayın.)

Kısaca: str, repr ve backticks, bir Python değerini bir dizgeye dönüştürmenin üç yoludur. str işlevi onun iyi görünmesini sağlarken, repr (ve ters tikler) ortaya çıkan dizeyi yasal bir Python ifadesi yapmaya çalışır.

girdi ve raw_input karşılaştırması

Artık “Merhaba” + isim + “nin ne olduğunu biliyorsunuz!” araç. Peki ya raw_input? Giriş yeterince iyi değil mi? Hadi deneyelim. Aşağıdakileri ayrı bir betik dosyasına girin.

Ancak, kullanıcıdan adını şu şekilde tırnak içinde yazmasını istemek biraz fazla olur; bu nedenle, tüm girdileri ham veri olarak ele alan ve onu bir dizgeye koyan raw_input’u kullanırız.

Uzun Dizeler ve Ham Dizeler 

Bu bölümü bitirmeden önce, size dizi yazmanın birkaç başka yolundan bahsetmek istiyorum. Bu alternatif dize sözdizimleri, birkaç satıra yayılan veya çeşitli özel karakterler içeren dizeleriniz olduğunda yararlı olabilir.

■İpucu : Sıradan dizeler ayrıca birkaç satıra yayılabilir. Satırdaki son karakter bir ters eğik çizgi ise, satır sonu “kaçırılır” ve dikkate alınmaz.

Ham Dizeler

Ham dizeler ters eğik çizgiler konusunda çok seçici değildir, bu bazen çok yararlı olabilir.10 Sıradan dizelerde, ters eğik çizginin özel bir rolü vardır: Bir şeylerden kaçar, dizenize normalde doğrudan yazamayacağınız şeyleri koymanıza izin verir. . Örneğin, yeni bir satır \n yazılır ve bunun gibi bir diziye konulabilir.

Bu normalde sadece züppe ama bazı durumlarda istediğin bu değil. Dizenin bir ters eğik çizgi ve ardından bir n içermesini isteseydiniz ne olurdu? Örneğin, DOS yol adı C:\nowhere’i bir dizgeye koymak isteyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, ham dizeler önünde bir r ile yazılır. Ham bir dizenin içine neredeyse her şeyi koyabilirsiniz gibi görünüyor ve bu neredeyse doğru. Tabii ki, alıntılardan her zamanki gibi kaçılması gerekir, ancak bu, son dizginizde de bir ters eğik çizgi alacağınız anlamına gelir.

Ham bir dizede sahip olamayacağınız tek şey, son bir ters eğik çizgidir. Başka bir deyişle, ham bir dizedeki son karakter ters eğik çizgi olamaz. Önceki örnek göz önüne alındığında, bunun açık olması gerekir. Son karakter (son alıntıdan önce) bir ters eğik çizgi ise, Python dizeyi sonlandırıp sonlandırmayacağını bilemez.

Tamam, bu mantıklı, ama ya ham dizginizdeki son karakterin ters eğik çizgi olmasını istiyorsanız? (Örneğin, belki bir DOS yolunun sonudur.) Pekala, bu bölümde size bu sorunu çözmenize yardımcı olacak bir sürü numara verdim, ancak temel olarak ters eğik çizgiyi ayrı bir dizeye koymanız gerekir. Bunu yapmanın basit bir yolu şudur.


Python Dersleri
Python Tuple Örnekleri
Python Dersi PDF
Python meyveler
Python ders Programı
Python Sayılar
Python yineleyiciler
Python set komutu


Unicode Dizeleri

Dize sabitinin son türü, Unicode dizesidir (veya Unicode nesnesidir; bunlar gerçekten dizelerle aynı türe ait değildir). Unicode’un ne olduğunu bilmiyorsanız, muhtemelen bunu bilmenize gerek yoktur. (Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Unicode Web sitesine gidebilirsiniz)

Python’daki normal diziler dahili olarak 8 bitlik ASCII olarak depolanırken, Unicode dizileri 16 bitlik Unicode olarak saklanır. Bu, dünyadaki çoğu dilden özel karakterler de dahil olmak üzere daha çeşitli karakterlere izin verir. Unicode dizgilerini ele almamı aşağıdakilerle sınırlayacağız. 

Bu bölüm oldukça fazla malzeme içermektedir. Devam etmeden önce neler öğrendiğinize bir göz atalım.

  • Algoritmalar. Algoritma, size bir görevi tam olarak nasıl gerçekleştireceğinizi söyleyen bir tariftir. Bir bilgisayarı programladığınızda, aslında bir algoritmayı bilgisayarın anlayabileceği bir dilde, örneğin Python’da tanımlıyorsunuz. Böyle bir makine dostu açıklamaya program denir ve esas olarak ifadelerden ve ifadelerden oluşur.
  • İfade. İfade, bir değeri temsil eden bir bilgisayar programının parçasıdır. Örneğin, 2+2, 4 değerini temsil eden bir ifadedir.
  • Basit ifadeler, işleçler (+ veya % gibi) ve işlevler (pow gibi) kullanılarak hazır bilgi değerlerinden (2 veya “Merhaba” gibi) oluşturulur. Daha basit ifadeler birleştirilerek daha karmaşık ifadeler oluşturulabilir (örn. (2+2)*(3-1)). İfadeler ayrıca değişkenler içerebilir.
  • Değişkenler. Değişken, bir değeri temsil eden bir addır. x = 2 gibi atamalar yoluyla değişkenlere yeni değerler atanabilir. Atama bir tür ifadedir.
  • İfadeler. İfade, bilgisayara bir şey yapmasını söyleyen bir talimattır. Bu, değişkenleri değiştirmeyi (atamalar aracılığıyla), ekrana bir şeyler yazdırmayı (“Merhaba, dünya!” Yazdırmak gibi), modülleri içe aktarmayı veya bir dizi başka şeyi içerebilir.
  • Fonksiyonlar. Python’daki işlevler tıpkı matematikteki işlevler gibi çalışır: Bazı bağımsız değişkenleri alabilirler ve bir sonuç döndürürler. (Kendi fonksiyonlarınızı yazmayı öğrendiğinizde öğreneceğiniz gibi, geri dönmeden önce aslında pek çok ilginç şey yapabilirler.)
  • Modüller. Modüller, yeteneklerini genişletmek için Python’a içe aktarılabilen uzantılardır. Örneğin, matematik modülünde birkaç kullanışlı matematiksel fonksiyon mevcuttur.
    programlar. Python programlarını yazmanın, kaydetmenin ve çalıştırmanın pratikliklerine baktınız.
  • Teller. Dizeler gerçekten basittir, sadece metin parçalarıdır. Ve yine de onlar hakkında bilinmesi gereken çok şey var. Bu bölümde, bunları yazmanın birçok yolunu gördünüz ve bunları kullanmanın birçok yolunu öğrendiniz.

Artık ifadelerin temellerini bildiğinize göre, biraz daha gelişmiş bir şeye geçelim: veri yapıları. Basit değerlerle (sayılar gibi) uğraşmak yerine, bunları listeler ve sözlükler gibi daha karmaşık yapılarda nasıl bir araya getireceğinizi göreceksiniz. Ek olarak, dizilere bir kez daha yakından bakacaksınız. İçinde, ifadeler hakkında daha fazla şey öğrenirsiniz ve bundan sonra gerçekten şık programlar yazmaya hazır olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir