Blokları Yeniden Tanımlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Blokları Yeniden Tanımlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Aralık 2022 AutoCAD Block layer değiştirmek AutoCAD blok kaldırma 0
Dinamik Blok Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Öznitelikleri İçeren Blokları Yeniden Tanımlama

Nitelikler, yeniden tanımlanmış bloklara dahil edildiklerinde diğer nesnelerden farklı davranır. Normal olarak, yeniden tanımlanan bloklar, yeni blok tanımını yansıtacak şekilde konfigürasyonlarını değiştirir.

Ancak, yeniden tanımlanmış bir blok öznitelikler içeriyorsa, öznitelikler, bloktaki diğer nesnelere göre konumları da dahil olmak üzere eski özelliklerini korur. Bu, yeni tanımda değiştirmiş olsanız bile eski öznitelik konumu, stili vb.nin değişmeyeceği anlamına gelir. Neyse ki AutoCAD, blokları niteliklerle güncellemenize izin vermek için özel olarak tasarlanmış bir araç sunar.

Aşağıdaki adımlar, öznitelik bloklarının nasıl güncelleneceğini açıklamaktadır:

1. Bir öznitelik bloğunu yeniden tanımlamak için komutu kullanmadan önce, öznitelik bloğunu değiştirecek nesneleri ve öznitelik tanımlarını oluşturmalısınız. Bunu yapmanın en basit yolu, güncellemek istediğiniz nitelik bloğunun bir kopyasını patlatmaktır. Bu, güncellenen blokta aynı öznitelik tanımlarına sahip olmanızı sağlar.
2. Patlatılmış öznitelik bloğunda değişikliklerinizi yapın.

UYARI : Öznitelik blok kopyasını patlatmadan önce, 1’e 1 ölçekte olduğundan emin olun. Bu önemlidir, çünkü bloğun orijinal boyutunu kullanmazsanız, tüm yeni öznitelik bloklarınızı yanlış boyutta alabilirsiniz. Ayrıca, öznitelik bloğunu patlatmadan önce ekleme noktasını bulmak için çizgi gibi bir işaretleyici cihaz kullandığınızdan emin olun. Bu, yeniden tanımlanmış blok için orijinal ekleme noktasını bulmanıza ve korumanıza yardımcı olacaktır.

3. Attredef↵ yazın.
4. Yeniden tanımlamak istediğiniz bloğun adını girin: isteminde uygun adı girin.
5. Nesneleri seçin: komut isteminde, öznitelik tanımları dahil olmak üzere, gözden geçirilmiş öznitelik bloğuna dahil etmek istediğiniz tüm nesneleri seçin.
6. Yeni Bloğun ekleme temel noktasını belirtin: komut isteminde, orijinal blok için kullanılan konumun aynısını seçin.

Ekleme noktasını seçtikten sonra, AutoCAD’in blokları güncellemesi birkaç saniye sürer. Süre, bloğun karmaşıklığına ve çizimde bloğun oluşma sayısına bağlıdır.

Yeni bloğunuza yeni bir öznitelik tanımı eklerseniz, bu da varsayılan değeriyle güncellenen tüm bloklara eklenir. Yeni tanımınızdan silinen öznitelik tanımları, güncellenen tüm bloklardan kaldırılır.

İPUCU : Nitelik tanımlarını değiştirmek için Refedit komutunu da kullanabilirsiniz (Araçlar Xref ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle Referansı Yerinde Düzenle’yi seçin). Düzenledikten sonra, değiştirilen bloğun tüm örneklerini güncellemek için Blok Nitelik Yöneticisindeki Eşitle seçeneğini kullanmalısınız.

Nitelik Bilgilerini Çıkarma ve Dışa Aktarma

Nitelikleri çiziminize girdikten sonra, niteliklerde bulunan bilgileri çıkarabilir ve bunları raporlar oluşturmak veya diğer programlarda nitelik verilerini analiz etmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, çiziminizdeki kapıların sayısını ve tipini bir veri tabanı yöneticisi aracılığıyla takip etmek isteyebilirsiniz.

Binlerce kapı içeren büyük bir otel gibi bir projeniz varsa bu özellikle kullanışlıdır. Nitelik verilerini ayıkladığınızda, AutoCAD bir metin dosyası oluşturur. Dosyayı virgülle ayrılmış veya sekmeyle ayrılmış biçimde dışa aktarmayı seçebilirsiniz. Microsoft Excel veya Access yüklüyse, öznitelik verilerini bu programlarla uyumlu bir biçimde de verebilirsiniz.


Autocad blok patlatma
AutoCAD blok kaldırma
AutoCAD Blok Kütüphanesi
AutoCAD blok değiştirme
AutoCAD Block layer değiştirme
AutoCAD blok yapma
AutoCAD blok çağırma
AutoCAD blok listesi


Ekstraksiyonun Gerçekleştirilmesi

Geçmişte, bir çizimden öznitelik verilerinin çıkarılması, bir şablon dosyasının oluşturulmasını gerektiren hataya açık bir görevdi. Bu şablon dosyasının, ayıklamak istediğiniz verileri açıklayan bir dizi kod içermesi gerekiyordu.

AutoCAD 2008, Öznitelik Çıkarma Sihirbazı biçiminde öznitelik verisi çıkarma için büyük ölçüde geliştirilmiş bir sisteme sahiptir. Aşağıdaki alıştırmalar, bir numune çıkarma işleminde size yol gösterecektir.

NOT: LT, Nitelik Çıkarma Sihirbazı sunmaz. Bunun yerine, dosya biçimi seçeneklerini (virgülle veya boşlukla ayrılmış veya DXF çıktısı), çıktı dosya adını ve şablon dosyası seçeneklerini sunan daha basitleştirilmiş Öznitelik Çıkarma iletişim kutusunu görürsünüz. LT için şablon dosyası, nitelikleri filtrelemek için bir seçenek olarak kullanılır.

Veri Çıkarma Sihirbazını Kullanma

Bu ilk alıştırmada, Veri Çıkarma Sihirbazını keşfedeceksiniz: Bölümün başından itibaren öğreticileri yapmadıysanız, 13c-plan.dwg örnek dosyasını kullanabilirsiniz.

1. Plan dosyasına geri dönün ve Veri Çıkarma Sihirbazını başlatmak için Araçlar Ə Veri Çıkarma’yı seçin. Başlangıç ekranında, sıfırdan bir ayıklama başlatmayı veya önceki çıkarmalardan oluşturduğunuz mevcut bir veri çıkarma kurulumunu kullanmayı seçebilirsiniz.
2. Veri Çıkarmayı Farklı Kaydet iletişim kutusunu açmak için İleri’ye tıklayın. Bu iletişim kutusu, ayarlamak üzere olduğunuz veri çıkarma ayarlarını .dxe dosya adı uzantılı bir dosyaya kaydetmenizi sağlar. Bir ad girin ve Kaydet’e tıklayın. Veri Kaynağını Tanımla iletişim kutusu açılır.
3. Diğer seçenekleri görüntülemek için Ayarlar’a tıklayın. Bu seçenekler, ayıklamanızın içeriğini daha da hassaslaştırmanıza olanak tanır.
4. Ek Ayarlar iletişim kutusunu kapatmak için İptal’e tıklayın; ardından, Nesneleri Seç ekranını açmak için İleri’ye tıklayın.

Nesneleri Seç ekranını incelemek için bir dakikanızı ayırın. Ekstraksiyon sürecinin kalbidir. Burada, öznitelikleri içeren blokları ve ayıklamak istediğiniz belirli öznitelikleri seçersiniz. Liste, çizimdeki tüm nesne türlerini gösterir. Yalnızca niteliklere sahip blokları göstermek için bu listeyi daraltacaksınız.

Neyin Çıkarılacağını Seçme

Çıkarma için belirli bilgileri seçerek devam edelim:

1. İletişim kutusunun sol alt köşesindeki Tüm Nesne Türlerini Görüntüle seçeneğini seçin ve Yalnızca Blokları Görüntüle radyo düğmesinin seçili olduğundan emin olun.
2. Yalnızca Niteliklere Sahip Blokları Görüntüle seçeneğini seçin.
3. Nesne listesinde, seçmek için S-DOOR öğesine tıklayın.
4. Çıkarma için kullanılabilecek farklı veri türlerinin bir listesini görüntüleyen Özellikleri Seç ekranını açmak için İleri’ye tıklayın.
5. Kategori Filtresi panelinde, Nitelik dışındaki tüm seçeneklerin seçimini kaldırın. Artık yalnızca Özellikler panelinde listelenen nitelik verilerini görürsünüz.
6. Özellikler panelinde her bir öğeyi seçin. Her öğenin yanında bir onay işareti görünür.
7. İleri’ye tıklayın. Verileri İyileştir penceresi görünür. Burada, verileri filtrelemeye devam edebilirsiniz. Örneğin, amacınız için gereksiz olabileceğinden Sayım Sütunu Göster ve İsim Sütunu Göster seçeneklerinin seçimini kaldırabilirsiniz. Ayrıca, Tam Önizleme düğmesine tıklayarak ayıklanan verilerinizin bir önizlemesini alabilirsiniz.

NOT: Verilerinizi sütuna göre sıralamak isterseniz, bunu sütun başlığına tıklayarak yapabilirsiniz. Sütunların sırasını değiştirmek için sütun başlıklarına tıklayıp yatay olarak sürükleyin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir