BLOK Komutu – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

BLOK Komutu – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

12 Ekim 2022 AutoCAD block komutu çalışmıyor Autocad Block komutu nasıl kullanılır Autocad hazır bloklar 0

BLOK Komutu

Tüm AutoCAD kullanıcılarının aşina olduğu mevcut Blok Tanımı iletişim kutusunu gösterir, ancak fark etmediğiniz birkaç şey olabilir. İletişim kutusunun üst kısmı, bir blok tanımı adlandırmanıza, bir taban noktası seçmenize (unutmayın, yoksa 0,0,0 taban noktası olarak kullanılacaktır) ve nesneleri seçmenize olanak tanır. Blok tanımlandıktan sonra, seçtiğiniz objelere ne olacağını kontrol edebilirsiniz:

Varlıklardan bir engelleme tanımla ama aynı durumu bırak. Bloke Dönüştürseçtiğiniz nesnelerle aynı konumda bir blok referansı oluşturun.

İletişim kutusunun Ayarlar alanında iki yeni seçenek bulunur. Düzgün Ölçekle’yi seçerseniz, blok tanımı X, Y ve Z ekseninde bağımsız olarak ölçeklenemez. Patlamaya İzin Ver etiketli kutuyu temizlerseniz, hiç kimse bu tanımla oluşturulmuş bir blok referansını patlatamaz.

Köprü düğmesi, blok tanımının bir parçası olarak bir dosyaya, düzen sekmesine, model sekmesine veya web sitesine bir bağlantı eklemenizi sağlar. Blok eklendiğinde, o bağlantıyı içerir. Bunu takip etmek için Ctrl tuşunu ve sol fare düğmesini basılı tutun.

Blok birimi: bölmesinde tanımlanan birimler, Birimler iletişim kutusunda çizim için ayarlanan birimlerden farklıysa, blok eklendiğinde buna göre ölçeklenir. Birimleri metre olarak ayarlanmış bir blok tanımlarsanız ve bunu birimlerin milimetre olarak ayarlandığı bir çizime eklerseniz, blok yerleştirildiğinde 1000 ile ölçeklenir.

İlgili Komutlar

Blokları kafa karıştırıcı buluyorsanız, bunun nedeni insanların blok terimini genellikle iki farklı kavrama atıfta bulunmak için kullanması da olabilir: blok tanımı ve blok referansı. Blok tanımı, masanızın çekmecesinde sakladığınız, üzerinde adınızın yazılı olduğu bir damganın karşılığıdır. Vardır, ancak adınız henüz hiçbir şeye de damgalanmamıştır. Damgayı çıkardıktan, mürekkepledikten ve bir kağıda bastırdıktan sonra, blok referans eşdeğerine de sahip olursunuz.

BLOK

WBLOCK bir blok komutu değildir; bu da bir kaydetme komutudur. Bu komutla ilgili kafa karışıklığından kaynaklanan yıllar boyunca sayısız soru yönelttim. Keşke isminde save kelimesi geçen bir isim olsaydı ama öyle değildi. Bu komutu her kullandığınızda yeni bir çizim dosyası oluşturduğunuzu ve diğer çizimlerde sembol olarak kullanmayı düşündüğünüz bir dosya oluşturmak için bu komutu kullanmanıza gerek olmadığını unutmayın. Herhangi bir çizim dosyasını sembol olarak da kullanabilirsiniz.

WBLOCK komutunun büyük faydası, mevcut bir çizimin bir bölümünden çizim dosyaları oluşturabileceğiniz esnekliktir. Mevcut bir çizim dosyasının sadece bir kısmını kullanarak ayrı bir çizim dosyası oluşturmak istediğinizi varsayalım. Yeni çizimde istemediğiniz nesneleri silmenize gerek yok, sadece WBLOCK komutunu kullanın. Bir çizimi kısmen kaydetmek için WBLOCK komutunu kullanmanın üç yolu da vardır (hey, PSAVE iyi bir isim olabilirdi).

Her birine bakalım:

Blok seçeneğini, çizim içindeki mevcut blok tanımını ayrı bir çizim dosyasına dönüştürün. WBLOCK komutu tarafından istendiğinde, mevcut bir blok adını yazın veya seçin. Ortaya çıkan çizim dosyası, nesneleri bloğun tanımlandığı anda var oldukları şekilde kullanır. Blok tanımı için kullanılan varlıklar zaten blok değilse, DWG dosyasını açabilir ve içeriği patlatmadan düzenleyebilirsiniz. Ortaya çıkan DWG dosyasını, herhangi bir DWG dosyasını ekleyebildiğiniz gibi ekleyebilirsiniz; bu dosya, eklendiği çizimde de bir blok haline gelir.


Autocad Block komutu nasıl kullanılır
AutoCAD blok patlatma
AutoCAD block komutu çalışmıyor
AutoCAD blok Yapma
Autocad hazır bloklar
AutoCAD blok listesi
AutoCAD blok çağırma
AutoCAD Insert Komutu


“BLOK REFERANSLARIN KENDİSİ” 

Sinirli bir kullanıcı bir keresinde, ofisi tarafından kullanılan tüm sembolleri içeren tek bir çizimde tanımladığı blokların her birinden titizlikle tek bir çizim dosyası oluşturduktan sonra benimle iletişime geçti. Kaç dosya oluşturduğunu hatırlamıyorum ama sesinin dişlerini sıkan sesine bakılırsa, bunu yapmak için epey zaman harcadığını tahmin ediyorum. Yeni DWG dosyalarından birini eklemeye çalıştığında, korkunç “Block referansların kendisini” hatası aldı. Diğer dosyaları denediğinde aynı hatayı da aldı.

Bu kullanıcı, bu hatayı alan çoğu kullanıcı gibi, WBLOCK komutunu yanlış anladı:

• Diğer çizimlerde kullanmak üzere bir dosya oluşturmak için WBLOCK kullanması gerektiğini varsaymıştır. O yapmadı.
• Blok tanımlarının her birini tanımlandıkları çizime ekledi ve ardından yeni bir çizim dosyası oluşturduğunda bu blok eklemeyi seçmek için WBLOCK’u kullandı.
• Her çizim dosyasına kullandığı blok tanımıyla aynı ismi verdi.
• Oluşturduğu ilk çizimi doğru kullanıp kullanamayacağını görmek için test etmedi, bu nedenle her blok tanımı ayrı bir çizim dosyasına yerleştirilene kadar bir sorunu olduğunu bilmiyordu.
İşte sorun. Başka bir çizime herhangi bir çizim eklediğinizde, diğer şeylerin yanı sıra,
• O çizimdeki blok tanımları, onlara verdiğiniz isimlerle birlikte
• Model uzayındaki objelerden oluşan, çizimle aynı ada sahip yeni bir blok tanımı
• İkilemi görüyor musunuz? Bir çizim dosyası eklemek, çizimin adıyla yeni bir blok oluşturur.

Çizim, o çizimde tanımlanan bloklardan biriyle aynı ada sahipse, AutoCAD’den aynı ada sahip tamamen farklı iki blok tanımı oluşturması da istenir. Bir çizim dosyasının aynı ada sahip iki bloğa sahip olması mümkün olmadığından, “Block…references self” hata mesajını da alırsınız.

Bir blok tanımını kendi çizim dosyasına aktarmak istiyorsanız, WBLOCK’un Blok seçeneğini kullanın ve bloğun adını seçin. Bu şekilde, bloğu oluşturmak için kullanılan orijinal varlıklar da kendi çizim dosyaları haline gelir.

Bu çizim dosyasını eklemeye çalıştığınızda, orijinal bloğunuz, biri çiziminizle aynı ada sahip olan iç içe blok referanslarıyla tanımlanmadıkça, hata mesajını da almazsınız. Bunun olma ihtimali nedir? 

Sinirli arayana geri dön. Hata mesajını neden aldığını öğrenince rahatladı, ben ona mecbur olmadığını söyleyene kadar bütün işlerini yeniden yaparak uzun bir sabaha razı oldu. Sadece çizim dosyalarını farklı isimlerle yeniden adlandırmak zorunda kaldı, hata mesajı yok. Oh, ve DOS komut isteminde C:\symbols\* .dwg sym*.dwg yazarak isimleri de değiştirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir