Aralık Seçeneği – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Aralık Seçeneği – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Aralık 2021 SPSS değişken Türler Spss Nominal Ordinal Scale nedir? SPSS Transform Menü 0
Optimum Bölme Çıkışı – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

Aralık Seçeneği

Aralık seçeneğini kullanarak değişkenleri de yeniden kodlayabilirsiniz. Bu en çok sayısal değişkenler için kullanışlıdır. Prosedür yukarıda tartışılana benzer. Yaş gösteriminde değerler aşağıdaki gibi yeniden kodlanacaktır:

(1) Aralık seçeneklerinin ikincisi olan En düşük ile _ kutusuna 39 yazın.
(2) Yeni Değerler bölümünün altındaki Değer kutusuna 1 yazın.
(3) Ekle’ye tıklayın. Yine, ifade Eski — > Yeni kutusunda görünecektir.
(4) Birinci aralık seçeneğinin iki kutusuna 40 ve 64 yazın: _ _ ile_ arası.
(5) Yeni Değerler bölümünün altındaki Değer kutusuna 2 yazın.
(6) Ekle’ye tıklayın.
(7) Eski Değerler bölümünün _ ile En Yüksek aralık seçeneğindeki boş kutuya 6S yazın.
(8) Ekle’ye tıklayın.

Değer veya Aralık yöntemini kullanarak tüm yeniden kodlama talimatlarını belirttiğinizde, Aynı Değişkenlere Yeniden Kodla: Eski ve Yeni Değerler iletişim kutusunu kapatmak için Devam’a tıklayın. Aynı Değişkenlere Yeniden Kodla iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. SPSS dönüşümü gerçekleştirirken, uygulama penceresinin alt kısmında “Running Execute” mesajı belirir. Dönüşümler tamamlandığında “SPSS İşlemci Hazır” mesajı görüntülenir.

Farklı Değişkenlere Yeniden Kodlama

Farklı bir değişkene yeniden kodlama prosedürü, aynı değişkene yeniden kodlama prosedürüne çok benzer:

(1) Ana menüden Dönüştür’e tıklayın.
(2) Açılır menüden Yeniden Kodla > öğesine tıklayın.
(3) Yeniden Kodla’yı seçtikten sonra görünen ek menüden Farklı Değişkene Gir’e tıklayın. Bu, Farklı Değişkene Yeniden Kodla iletişim kutusunu açar.
(4) Değişkenler listesinden kodlanacak değişkenin adını seçin ve sağ ok tuşu ile Girdi Değişkenleri — > Çıktı Değişkeni kutusuna taşıyın.
(5) Çıktı Değişkeninin Ad kutusuna oluşturmak istediğiniz değişkenin adını yazın. Dilerseniz değişken için bir etiket de yazabilirsiniz.
(6) Değiştir’e tıklayın ve yeni değişken adı, Girdi Değişkeni –> Çıktı Değişkeni kutusundaki orijinal değişkene bağlı olarak görünecektir.
(7) Eski ve Yeni Değerler’e tıklayın. Bu, Eski ve Yeni Değişkenler iletişim kutusunu açar.
(8) Eski ve yeni değerleri belirleme prosedürü, bir istisna dışında Aynı Değişkene Yeniden Kodlama alt bölümünde tartışılanla aynıdır. Yeni bir değişken oluşturduğunuz için, değer değişmese bile eski değerlerin tümü için yeni değerler belirtmelisiniz. (Aynı değişkene yeniden kodlarken bu isteğe bağlıdır.) Bu adım zorunlu olduğundan, SPSS Yeni Değer kutusunda Eski Değer(ler)i Kopyala seçeneği sunar.
(9) Tüm yeniden kodlama talimatlarını belirttiğinizde, Aynı Değişkenlere Yeniden Kodlama: Eski ve Yeni Değerler iletişim kutusunu kapatmak için Devam’a tıklayın.
(10) Aynı Değişkenlere Yeniden Kodla iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. SPSS dönüşümü gerçekleştirirken, Uygulama Penceresinin alt kısmında “Running Execute” mesajı belirir. Dönüşümler tamamlandığında “SPSS Processor is Ready” mesajı görüntülenir ve veri düzenleyici penceresinde yeni bir değişken belirir.


SPSS konu anlatımı pdf
Spss Measure nedir
Spss Label nedir
Spss decimals nedir
SPSS Veri Girişi
SPSS değişken Türleri
Spss Nominal Ordinal Scale nedir
SPSS Transform Menüsü


Vakaları Seçme

Belirli bir analiz için veri dosyanızdan vakaların bir alt kümesini seçmeniz gerekebilecek durumlar olabilir. Örneğin, 200 kişinin boy ve kilosunu içeren bir veri dosyanız olabilir, ancak 120 poundun üzerindeki bireylerin ortalama boyunu bilmeniz gerekir. Veya çok büyük bir veri dosyasında rastgele bir vaka örneği seçmek isteyebilirsiniz.

Vakaların alt kümesini seçmek için:

(1) Ana menüden Veri’ye tıklayın.
(2) Açılır menüden Vakaları Seç’e tıklayın. Bu, Vakaları Seç iletişim kutusunu açar.

Daha büyük bir veri dosyasının bir alt kümesini seçmenin birkaç yolu vardır. If Koşul ve Örnek yöntemlerini tartışın.

Alt durumları seçme yöntemlerinden biri If Koşul seçeneğidir. Yukarıda verilen boy ve kilo örneğinde şunları yapmanız gerekir:

(1) Eğer Koşul Karşılandıysa seçeneğini seçin ve Durumları Seçin: Eğer iletişim kutusunu açmak için ise üzerine tıklayın.
(2) Değişken liste kutusundan ağırlık değişkenini seçin ve sağ ok tuşu ile hesap makinesi pedinin üzerindeki kutuya taşıyın.
(3) Hesap makinesi pedini kullanarak > öğesine tıklayın. Bu işaret üst kutuda görünecektir.
(4) Hala sayısal tuş takımını kullanarak, Sağ üstteki kutuda “ağırlık> 120” ifadesini oluşturmak için 1’i, ardından 2’yi ve ardından 0’ı tıklayın.
(5) Select Cases: If iletişim kutusunu kapatmak için Devam’a tıklayın.

Rastgele Örneklem

Alt kasaları seçmenin başka bir yöntemi de veri dosyanızdan rastgele bir örnek seçmektir:

(1) Vaka Seç iletişim kutusundan Rastgele Vaka Örneği seçeneğini seçin ve Vaka Seç: Rastgele Numune iletişim kutusunu açmak için Numune üzerine tıklayın.
(2) Uygun kutuya vakaların yüzdesini veya kesin sayısını yazın.
(3) Vakaları Seç: Rastgele Örnek iletişim kutusunu kapatmak için Devam’a tıklayın.

Şimdi Select Cases iletişim kutusuna dönmelisiniz. Bu iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. SPSS talimatlarınızı işlerken “Running Execute” mesajı görünecektir. SPSS, seçilen tüm durumlar için 1 ve seçilmeyen tüm durumlar için 0 değeriyle yeni bir “filtre” değişkeni oluşturur. Ayrıca, uygulama penceresinin alt kısmında, sonraki analizlerinizin yalnızca o veri alt kümesinde gerçekleştirileceğini hatırlatmak için bir “Filtre Açık” mesajı vardır.

Ayrıca, seçili olmayan tüm durumlar için veri penceresinin hücre satır numaraları boyunca çapraz çizgiler vardır. SPSS, sonraki analizlere hangi vakaların dahil edileceğini belirlemek için bu değişkeni kullanır. SPSS programı içindeki bir kod olduğu için, komutlarınızın hiçbirinde buna başvurmanıza gerek yoktur.

Filtreyi kapatmak için, Select Cases iletişim kutusuna geri dönün ve Select kutusunda All Cases’e tıklayın ve ardından OK’e tıklayın.

Çıktıyı İnceleme ve Yazdırma

SPSS, iki farklı türde çıktı penceresi sağlar. Temel Çıktı Penceresi, tanımlayıcı istatistikler, sıklık dağılımları, t-testlerinin sonuçları ve benzerleri dahil olmak üzere çoğu istatistiksel analizin metne dayalı sonuçlarını içerir. Grafik Döner Penceresi ise histogramlar, kutu ve bıyık grafikleri ve dağılım grafikleri gibi grafikler ve grafikler içerir.

Çıktı Penceresi

Çıktı Penceresi, SPSS for Windows’u her başlattığınızda otomatik olarak açılır. SPSS’yi istatistiksel bir prosedür gerçekleştirmesi için her yönlendirdiğinizde, sonuçlar otomatik olarak Çıktı Penceresine eklenir. Yeni sonuçlar önceki sonuçları takip eder ve imleç çıktının son satırına iner. Pencerenin sağ kenarında bulunan dikey kaydırma çubuğundaki yön ok butonlarını kullanarak çıktıyı ekranda görüntüleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir